YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Almanya basını: Erdoğan'ı dinledik çünkü güçleniyor!
Almanya'nın Türkiye'yi uzun süredir dinlediği haberleri kamuoyunda büyük yankı bulurken Alman gazetesi Bild'den ilginç bir yorum geldi. Gazete Erdoğan'ın giderek güçlendiği için dinlendiği yazdı.
Almanya basını: Erdoğan'ı dinledik çünkü güçleniyor!
19 Ağustos 2014 / 07:42 Güncelleme: 19 Ağustos 2014 / 07:50

Almanya'nın 2009'dan bu yana Türkiye'yi gizlice dinlediğinin ortaya çıkmasının yankıları sürerken, hükümete yakın kaynaklar ve bazı Alman gazeteleri dinlemeye bahane aramaya başladı.

Alman Bild gazetesi, "İşte bu nedenlerle Alman Dış İstihbarat Örgütü (BND) Türkiye'yi dinledi" başlığıyla verdiği haberde, Türkiye'de yeni Cumhurbaşkanlığı'na seçilen Recep Tayyip Erdoğan'ın güçlenmesine dikkat çekerek "Türkiye'nin yeni Cumhurbaşkanı'nın giderek artan gücü Batı tarafından endişe ile izleniyor" diye yazdı. 

"Balkanları İslamlaştırıyor"

Bild gazetesinin iddialarından biri de "Türkiye Balkanlar'da giderek artan İslamlaşmanın baş aktörlerinden biri" olduğu. Gazete ayrıca Ankara'nın Berlin'i, Suriye'ye sözde cihat için giden kişilerle ilgili bilgi verme konusunda "Siz de bize PKK ile ilgili bilgi verin" diye baskı altında tuttuğunu yazdı. 

"Güven sarsacak"

Sosyal Demokrat Parti'nin (SPD) Federal Meclis Grup Başkanvekili Rolf Mützenich, "İki ülke arasındaki güvensizliği artıracağını" söyledi.

Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) Partisi Federal Meclis Grubu Başkan Vekili ve Federal Meclis İçişleri Komisyonu Başkanı Wolfgang Bosbach da dinlemeyi "anlayışla karşıladığını", BND'nin Türkiye'yi dinlemek için haklı nedenleri bulunduğunu söyledi.

 

SABAH

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler