YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Allah'tan korkmaz mısınız?
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, muhalefete sert eleştiriler yöneltti.
Allah'tan korkmaz mısınız?
18 Ağustos 2010 / 14:52 Güncelleme: 18 Ağustos 2010 / 15:28

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, ''Mahkeme bizim aleyhimize karar verince iyi de, sizin talebinizi reddedince kötü mü oluyor'' dedi.

Bakan Günay, Bartın'ın Kurucaşile ilçesindeki bir çay bahçesinde vatandaşlarla sohbet toplantısında, 12 Eylül yapılacak halk oylamasında ''evet'' oyu kullanılması çağrısında bulundu.

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun yapısını düzenleyen maddeyi, Anayasa Mahkemesinin iptal etmesi durumunda belki üzülebilecekleri, eleştirebilecekleri ama buna da uyacaklarını anlatan Bakan Günay, şöyle konuştu:

''Ama Anayasa Mahkemesi kabul etti, bunun hiç mi değeri yok? Niye meydanlarda bağırıyorsunuz? Anayasa Mahkemesine bu konuyu götürdünüz, mahkeme bunu 'olabilir, millete getirilebilir, doğru öneridir, Anayasa'ya uygundur' diye kabul etti. Allah'tan korkmaz mısınız bu sıcakta, bu ramazanda bizi meydan meydan gezdiriyorsunuz. Hiç mi Anayasa Mahkemesine saygınız yok? Mahkeme bizim aleyhimize karar verince iyi de, sizin talebinizi reddedince kötü mü oluyor. Bu Anayasa Mahkemesi, üye sayısı değiştirilmiş mahkeme değildi ki, aynı Anayasa Mahkemesi, geçen yıl bize ihtar kararı veren mahkemedir. Bir hukukçu olarak soruyorum: Günah değil mi bu sıcakta milleti gerdirmeye çalışıyorsunuz.''


-ANA MUHALEFET PARTİSİ GENEL BAŞKANI-


Ana muhalefet partisinin genel başkanının yeni olduğuna işaret eden Bakan Günay, şunları söyledi:

''Ona dediler ki, 'sen çık Başbakan'a karşı ne kadar avaz avaz bağırırsan belki o kadar ilgi toplarsın.' Ama siyaset bu değil. Siyaset, 'senin daha iyi yapacağına milleti inandırmak' demektir. Şöyle bir yanlışa düştüler. Bu 'evet' ve 'hayır'ı sanki halk oylaması değil de bir güven oylamasına dönüştürmeye çalıştılar. Büyük bir çoğunlukta 'evet' çıkarsa millet AK Parti'yi değil, demokrasiyi kabul etmiş olacak. Yarın belki oyunu başka yere verecek, nitekim AK Parti'ye oy vermeyecek. Sağcı, solcu birçok insan oyunu başka tarafa verecek. Biz başka partilerin işine karışmayız.''

Kurucaşile Belediye Başkanı Mehmet Sayın'ın üzerinde ''Ertuğrul Günay'' yazılı ahşap tekne maketi hediye ettiği Bakan Günay, ahşap tekne ve yat atölyelerini de gezerek çalışanlarla bir süre görüştü.

Kurucaşile'ye gelirken, Çakraz Şeyhler Köyü halkının hediye vermek için toplandığı yol kenarında makam aracını durdurarak inen Günay'ın dikkatini çevredeki kirlilik çekti.

Çevresini dolduran kalabalığa, ''Siz burada bakan mı karşılıyorsunuz? Neden temiz değil? Bir de burada turizm yapmaya çalışıyorsunuz'' diyen Günay, köy muhtarının kim olduğunu sordu.

Turizm sezonunda çevrenin neden temiz olmadığını sorduğu muhtar Cengiz Koçer'in ''Ramazan olduğu için Sayın Bakanım'' cevabını alan Günay, ''Böyle turizm olmaz. Bir de benden yatırım istiyorsunuz. Bu çöpü kaldırmak için bir şeye mi ihtiyaç var'' dedi. AA
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler