YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Alkol alan silah taşıyamayacak!
Alkol alan silah taşıyamayacak!
12 Eylül 2012 13:02
CHP İstanbul milletvekilleri Gürsel Tekin ve Mahmut Tanal'ın yeni bir kanun teklifi hazırladı. Buna göre artık alkol alan kişi silah taşıyamayacak!

CHP İstanbul milletvekilleri Gürsel Tekin ve Mahmut Tanal'ın hazırladığı kanun teklifi, kolluk kuvvetleri dahil alkollüyken silah taşınmamasını öngörüyor.

TBMM Başkanlığı'na sunulan teklif, Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkında Kanun'da değişiklik yapılmasını içeriyor. Teklife göre, kolluk kuvvetleri dahil alkollüyken silah taşıyanların ruhsatı iptal edilecek.

Kanun teklifinin gerekçesinde, Türkiye'de çok sayıda silahın taşındığı ve kullanıldığı belirtilerek, şunlar kaydedildi:

''Bilinçsizce kullanılan silahlar ülkemizde sürekli ailelerin üzüntüsü olmaktadır. Buna en yakın örnek geçtiğimiz hafta İzmir'in Karabağlar ilçesinde maganda kurşunuyla ölen 6 yaşındaki Umut Ceylan'ın ailesidir. Toplumdaki silahlanmanın önüne geçilmediği takdirde birçok canın yitip gideceği açıktır. Bu can kayıplarının önlenmesi gerekmektedir.

Silah taşıyanların bir başka bilinçsizce hareket ettikleri zaman alkollü oldukları zamanlardır. İnsanlar alkollü oldukları zaman kontrollerini kaybetmektedir. Kontrolünü kaybettiklerinde silah yanındaysa istenmeyen olaylar yaşanması kaçınılmaz olmaktadır.

İşbu kanun teklifi ile silah taşıma ve bulundurma izni olanların hatta kolluk kuvvetlerinin alkollü iken silah taşımaması sağlanmaya çalışılmıştır. Silah bulundurmak ve taşımak ciddi bir risktir. Alkollü iken bu risk bir kat daha artmaktadır.'' (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler