YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Alkış: "BM Kadın hakları noktasında iki yüzlü"
TÖRKAD Başkanı ve kadın hakları aktivisti Zeynep Alkış, Kanal A ekranlarında Fatih Şahin'in hazırlayıp sunduğu çerçeve programına konuk oldu. Alkış, Türkiye'de ve Dünya'da kadın hakları konusunda önemli açıklamalarda bulundu.
Alkış: "BM Kadın hakları noktasında iki yüzlü"
27 Kasım 2014 / 07:00 Güncelleme: 27 Kasım 2014 / 08:59

TÖRKAD (Töre Cinayetlerini Önleme ve Kadın Potansiyelini Değerlendirme Derneği) Başkanı Zeynep Alkış, Kadın hakları konusunda uluslararası standartların Ortadoğu için geçerli olmadığını belirterek, Ortadoğu kadınının Batı kadını kadar değer görmemesindeki sebebin, BM(Birleşmiş Milletler)'nin tüm dünya kadınlarına eşit bakış açısıyla bakmamasından kaynaklandığını söyledi.

Alkış eleştirilerini şöyle sürdürdü:

BM iki yüzlü ve üç maymun'u oynuyor

"BM iki yüzlü ve üç maymun'u oynuyor. BM'nin kuruluş amacı dünya barışını tesis etmek. Dünya barışının en önemli figürü ise kadındır. Bu figürün ise herhangi bir etnik kimliğe, dile, dine, ırka sahip olmaksızın, hepsinin haykırışının BM tarafından coğrafya farkı gözetmeksizin sahiplenmesi gerekir. Ama BM ve onun gibi düşünen kadın örgütleri farklı eylemler içerisinde olan ve farklı düşünen kadınların sesini duymazdan gelmekte ve "Benim fikir eylemimdeki kadın kutsaldır demektedir."

BM son 10 yılda 1 milyon kadının dul kaldığından haberdar mı?

"10 yılda 1 milyon kadının dul kalması demek, yetim çocukların da ortada kalması demektir. BM son 10 yılda 1 milyon kadının dul kaldığından haberdar mı? BM'yi çok konuşmaya gerek yok biz birleşen gönülleri bulalım. Birleşmiş gönüllerin de vicdanı önemli. Biz vicdanın sesi olmak için bu haykırışı yapıyoruz. Vicdanı haykırırsak kadınlar adına,  haykırışı duymak istemeyen ve üç maymun'u oynayanlar duyabilir."

İslam ülkeleri neden bu kadar ses çıkaramıyor?

"İslam ülkelerinin ses çıkaramamasının nedeni belirttiğimiz gibi Batı'nın ayrımı ve zalim yöneticilere sahip olması. Yöneticiler kadın haklarını görünür kılmıyor."

"O yüzden, biz Ortadoğu coğrafyası derken sadece Müslüman kadından bahsetmiyoruz. Eğer böyle düşünürsek bizi görmeyenler gibi bizde aynı çelişkiye düşeriz."

 

KANALAHABER/ÖZELİÇERİK

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler