YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Alkan, mazbatasını aldı!
Alkan, mazbatasını aldı!
11 Mayıs 2012 16:42
Yargıtay Başkanı Alkan, mazbatasını aldı

Yargıtay Başkanı Ali Alkan, tarafsızlık ve bağımsızlığın yargı erkinin vazgeçilmez ilkesi olduğunu belirterek, ''Biz dün olduğu gibi bugün ve yarın da tarafsızlık ve bağımsızlıktan ödün vermeyeceğiz'' dedi.

Alkan, kendisi ve Birinci Başkanvekili Mahmut Bilgen için Yargıtay Konferans Salonu'nda yapılan mazbata törenindeki konuşmasında, 38 yıllık meslek yaşantısının ardından 144 yıllık bir yüksek mahkeme olan Yargıtay'ı temsil ve yönetmek gibi onurlu ve ağır bir yükün altına girdiğini söyledi.

Kendisini bu göreve layık gören genel kurul üyelerine teşekkür ededen Alkan, ''Kurumumuzun bu günlere gelmesinde ve saygın yerini korumasında emeği geçen, adalet hizmeti gibi zor bir görevi insanüstü bir çabayla bu güne kadar yerine getiren tüm çalışanlara da teşekkürlerimi sunuyorum'' dedi.

Yasama, yürütme ve yargının, kuvvetler ayrılığı ilkesine göre ve Anayasa'nın çizdiği sınırlar içerisinde faaliyetlerini yürüttüğünü hatırlatan Alkan, ''Tarafsızlık ve bağımsızlık ise yargı erkinin vazgeçilmez en temel ilkeleridir. Biz dün olduğu gibi bugün ve yarın da tarafsızlık ve bağımsızlıktan ödün vermeyeceğiz. Ayrıca kuvvetler ayrılığı ilkesinin devleti oluşturan kurumların çatışması olmadığını da belirtmek isterim'' ifadelerini kullandı.

Eski Yargıtay Başkanı Nazım Kaynak ise konuşmasında, ''Mahkeme kadıya mülk değil. Hep o anlayışla çalıştık, kişiler geçici makamlarsa kalıcıdır'' dedi.  (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler