YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Aliya İzzetbegoviç'in vefatının 12. yıl dönümü
Yaşadığı tüm zorluklara rağmen halkına bağımsız bir devlet bırakmayı başaran Bilge Lider Aliya İzzetbegoviç, vefatının 12'inci yıl dönümünde ülkesi Bosna Hersek ve tüm İslam dünyasında özlemle anılıyor.
Aliya İzzetbegoviç'in vefatının 12. yıl dönümü
19 Ekim 2015 / 11:00 Güncelleme: 19 Ekim 2015 / 14:50

Hayatı boyunca karşılaştığı tüm zorluklara rağmen Bosna Hersek'i bağımsız bir devlet yapmayı başaran, en zor dönemlerde dahi halkın babası gibi etrafında kenetlendiği Aliya İzzetbegoviç, vefatının 12'inci yıl dönümünde ülkesinde ve tüm İslam aleminde özlemle anılıyor.

Bosna Hersek'in Bosanski Şamats şehrinde 1925 yılında dünyaya gelen Aliya, İkinci Dünya Savaşı boyunca faşist ideolojiye, sonrasında ise komünist ideoloji ve uygulamalarına karşı verdiği mücadele ile ismini duyurmaya başladı. İkinci Dünya Savaşı yıllarında Boşnaklar'ı yaşanan biyolojik ve manevi soykırımdan korumak için Mladi Müslümani (Genç Müslümanlar) isimli, kolej ve üniversite öğrencilerinden oluşan teşkilatta görev aldı.

b1-006.jpg

Gençlik yıllarında Bosna’daki Mladi Müslüman (Müslüman kardeşler )örgütü üyesi idi. Komünist Yugoslavya zamanında İslamcılık suçlamasıyla dört yıl hapis yattı.

GÖKLERİ İNLETEN CENAZE

Daha evvel iki defa kalp krizi geçiren Bilge Kral, 10 Eylül 2003 günü evinde fenalaşmış ve düşme sonucu acilen hastaneye kaldırılmıştı. Ancak tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı ve 19 Ekim 2003'te ruhunu teslim etti. İzzetbegoviç'in cenazesinde tekbir ve tehlil sesleri adeta gökleri inletmiş, Bilge Kral'ın naaşı gözyaşları içinde Saraybosna'nın kalbine defnedilmişti.

bg1.jpg

İZZETBEGOVİÇ'İN GENERALİNİN TEKBİRLİ SELAMLAMASI

2003 yılında hayatını kaybeden Avrupa'nın son yüzyılda gördüğü en önemli lider ve komutanlardan Aliya İzzetbegoviç'in izlenme rekorları kıran askerlerini selamlama görüntüleri hala hafızalarda tazeleğini koruyor.

 // Rasim DUMAN
Tarih boyunca İslam devletleri zaman zaman sendelediler, dustuler, dagildilar... Ama Cenab-i Hak (C.C.) bizi hicbir zaman, boyle buyuk kahramanlardan mahrum etmedi. Aliya İZZETBEGOVİC'in ne kadar "cap"li,kiymetli ve kahraman bir insan oldugu, insallah ilerde daha iyi anlasilacaktir. Rabbim hepsine gani gani rahmet, bizleri de sefaatlerine nail eylesin insallah....
19 Ekim 2015 16:49
RAHMET YAĞSIN
 // ADEMOĞLU
Bilge adam adam gibi adam.Rabbim sana kabirde ve öbür alemde tüm şühedaları ulamaları evliyaları sahabeleri ve aşarai mübeşşera'yı komşu eylesin rahmetiyle kuşatsın amin....
19 Ekim 2015 Pazartesi 13:30
BOŞNAK & POMAK
 // Keşanlı Rambo 22
Cenab-ı Allah Bilge Kral' a ve şehitlerimize gani gani rahmet eylesin. Amin
...
19 Ekim 2015 Pazartesi 12:12
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler