YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Alınan kararlar Gül'ün onayından sonra açıklanacak
Alınan kararlar Gül'ün onayından sonra açıklanacak
Alınan kararlar Gül'ün onayından sonra açıklanacak
31 Temmuz 2008 / 21:19 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Yüksek Askeri Şura (YAŞ), Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında yarın toplanacak.


YAŞ'ın Ağustos ayı olağan toplantısı, Genelkurmay Başkanlığı Karargahı Çakmak Salonu'nda yapılacak.


Toplantıya, Başbakan Erdoğan'ın yanı sıra Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Muzaffer Metin Ataç, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aydoğan Babaoğlu, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Işık Koşaner, 1. Ordu Komutanı Orgeneral İsmail Koçman, 2. Ordu Komutanı Orgeneral Hasan Iğsız, 3. Ordu Komutanı Orgeneral Saldıray Berk, Ege Ordusu Komutanı Orgeneral Necdet Özel, Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Ergin Saygun, Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Orgeneral Atila Işık, Harp Akademileri Komutanı Orgeneral Hasan Aksay, Donanma Komutanı Oramiral Eşref Uğur Yiğit ile Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanı Orgeneral Erdal Ceylanoğlu katılacak.


Şura üyeleri, 1 Ağustos Cuma günü öğle saatlerinde Başbakan Erdoğan'ın başkanlığında Anıtkabir'i de ziyaret edecek.


Yüksek Askeri Şura'nın Ağustos ayı olağan toplantılarında, terfi sırasında bulunan albay, general ve amirallerin bir üst rütbeye yükseltilmesi, general ve amirallerin görev sürelerinin uzatılması ve emeklilik işlemleri ile disiplinsizlik ve ahlaki durumları nedeniyle Türk Silahlı Kuvvetleri'nden ayrılacak personel ve Türk Silahlı Kuvvetleri'ni ilgilendiren diğer konular görüşülüyor.


Genelkurmay Başkanı, kuvvet komutanları ile diğer general ve amiral atama işlemleri, Yüksek Askeri Şura faaliyetleri dışında, özel kanunlarla belirlenen esas ve usullere göre yapılıyor.


YAŞ olağan toplantısı, 4 Ağustos Pazartesi günü sona erecek. Şurada alınan kararlar, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün onayına sunulduktan sonra kamuoyuna açıklanacak.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler