YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Alınan bu kararı isabetsiz buluyorum”
"Alınan bu kararı isabetsiz buluyorum”
"Alınan bu kararı isabetsiz buluyorum”
03 Nisan 2008 / 16:24 Güncelleme: 03 Nisan 2008 / 00:00


Avrupa Adalet Divanı'nın, terör örgütü PKK'nın 'AB terör örgütleri' listesinden çıkarılması yönündeki talebi kabul etmesine hükümetten ve muhalefetten ilk tepkiler geldi.


ERDOĞAN, PKK'YI AB TERÖR LİSTESİNDEN ÇIKARMASIYLA İLGİLİ GELİŞMEYİ DEĞERLENDİRDİ


Temaslarda bulunmak üzere geldiği İsveç'te Türk-İsveç İş konseyinde yaptığı konuşmanın ardından gazetecilerin; Avrupa Adalet Divanı'nın, terör örgütü PKK'nın "AB terör örgütleri" listesinden çıkarılması yönündeki talebi kabul ettiği yönündeki soruya Başbakan Erdoğan "elde edilen bilgiler net değil; bilgiler gelince gerekli açıklamalar yapılır" şeklinde cevap verdi.


ADALET BAKANI ŞAHİN: "ALINAN BU KARARI İSABETSİZ BULUYORUM


Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, Avrupa Adalet Divanının PKK'yı terör örgütü listesinde çıkarmasına, isabetsiz bir karar olarak bulduğunu söyledi.


Bakan Şahin İHA'ya yaptığı açıklamasında şunları söyledi:


" Avrupa Adalet Divanı tarafından alınan bu kararın detayları konusunda bilgi sahibi değilim ve gerekçelerini bilmiyorum. Tüm dünyanın terör örgütü olarak bildiği ve eylemleriyle bunu defalarca kanıtlamış olan bir örgütle ilgili alınan bu kararı isabetsiz buluyorum. Alınan bu karar başta teröre destek anlamında yorumlanabilir. Diğer yandan tüm ülkelerin uluslar arası terörle mücadelesine olumsuz yönde etki yapabilir. Bu nedenle sonuçlarının nereye varacağını inşallah bu kararı alanlar iyi değerlendirmişlerdir. Terörün dünyada bu kadar etkin olduğu çağda, bir divanın böyle bir karar almış olması terörle mücadeleye zar verir."


CHP: TERÖRE BÖYLESİNE GÜÇ VE DESTEK VEREN BİR ANLAYIŞ KARŞISINDA TÜRKİYE, AB İLE İLİŞKİLERİNİ GÖZDEN GEÇİRMELİDİR


CHP Grup Başkanvekili Hakkı Suha Okay, Avrupa Adalet Divanı'nın, terör örgütü PKK'nın AB terör örgütleri listesine alınmasına ilişkin AB Konseyi kararını iptal etmesini, emperyalist güçlerin Türkiye üzerine oynamakta oldukları oyunun yeni bir perdesi olarak değerlendirdi.


''AB ülkeleri terör örgütüne bugüne değin, gizli kapaklı yapmış oldukları lojistik desteği, bu kez açıkça ortaya koymuşlardır'' diyen Okay, şunları kaydetti:


''Malumu ilan etmişlerdir. Terörün haklısı olmaz, kanlısı olur. Esasen siyasi bir karar organı halinde misyon Adalet Divanının bu kararı, AB ülkelerinin bugüne değin terör örgütüyle olan ilişkilerinin gerçek yüzünü bir kez daha ortaya koymuştur. Teröre böylesine güç ve destek veren bir anlayış karşısında Türkiye, AB ile ilişkilerini yeniden gözden geçirmelidir. Bu, emperyalist güçlerin Türkiye üzerine oynamakta oldukları oyunun yeni bir perdesidir.''


MHP: BU KARAR, AB ÜLKELERİNİN ÖNEMLİ BİR KISMININ, TÜRKİYE'YE KARŞI GİZLİCE YÜRÜTTÜĞÜ KAMPANYANIN AÇIĞA TAŞINMASIDIR


MHP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ekici, Avrupa Adalet Divanı'nın, terör örgütü PKK'nın AB terör örgütleri listesine alınmasına ilişkin AB Konseyi kararını iptal etmesini, ''AB ülkelerinin önemli bir kısmının, Türkiye'ye karşı gizlice yürüttüğü kampanyanın açığa taşınması'' diye değerlendirdi.


Ekici, TBMM'de gazetecilerin sorusu üzerine, AB'nin, PKK terör örgütünün, Avrupa'daki faaliyetleri konusundaki duyarsızlığının bilinen bir gerçek olduğunu ifade etti.


Bu kararın, sürpriz olmadığını kaydeden Ekici, bunun, AB ülkelerinin önemli bir kısmının, Türkiye'ye karşı gizlice yürüttüğü kampanyanın açığa taşınması olduğunu belirtti. Ekici, hükümetin, parlamentonun ve sivil toplum örgütlerinin, bu konuyu soğukkanlı ve kararlı bir tutumla karşılaması gerektiğini söyledi.


Ekici, ''Bu Türkiye'ye karşı bir ataktır. Bu atağın karşılığını başta hükümet ve sivil toplum örgütleri vermelidir'' dedi.


DTP: KARAR METANETLE KARŞILANMALIDIR


DTP Grup Başkanvekili Selahattin Demirtaş, Avrupa Adalet Divanının, ''PKK'nın terör listesinden çıkarılmasına'' ilişkin kararının metanetle karşılanması gerektiğini öne sürdü.


Demirtaş, TBMM'de yaptığı açıklamada, kararın Türkiye'yi yakından ilgilendirdiğini, yayın organlarında, ''Şok haber'' olarak yayınlandığını belirterek, ''Türkiye'de şokla karşılanan haber. Bizim tavsiyemiz, kararın metanetle karşılanması'' dedi.


Kararın, Türkiye'nin Kürt sorununa bakış açısını ne kadar değiştireceğini bilemediğini ifade eden Demirtaş, ''Türkiye Cumhuriyeti yurttaşları olarak kendi sorunumuzu çözecek iradeye sahip olduğumuzu göstermeliyiz. Kürt halkını, uluslararası güçlerin elinden almak için Kürt sorununu çözmeliyiz. Sorunu biz çözmedikçe bizim dışımızda tartışılır, çözülür'' diye konuştu.


Avrupa Adalet Divanının, 2002 yılında verdiği kararı bugün iptal ettiğini, ileride başka değişik kararlar da verebileceğini ileri süren DTP'li Demirtaş, şunları söyledi: ''Kararı metanetle düşünmeli, 'Biz nerede yanlış yapıyoruz?' bunu tartışmalıyız. PKK'nın terör örgütü olup olmadığı konusunun asli sorun olmadığı gerçeğinden hareketle, Kürt sorununu asli sorun olarak ele almalıyız. PKK'yı da bu sorunun bir parçası olarak ele almalıyız. PKK bir sorun değil, sonuç olarak değerlendirilmeli. Bu gelişmeyi ülke olarak iyi değerlendirirsek, sorunu kendi içimizde çözme fırsatı yakalamış oluruz. Sorunu çözmeye başladıkça PKK'nın kullandığı şiddeti çözmek kolay olacaktır.''


DTP Grup Başkanvekili Demirtaş, ''PKK'ya terör örgütü demedikleri, bunun için de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın kendileriyle görüşmediğine'' yönelik bir soru üzerine, ''Sayın Başbakanın çok kullandığı bir argümandı. Başbakan, hepimizin başbakanı. Gönül ister ki uluslararası kamuoyunun baskısıyla değil, vicdanını dinleyerek adım atsın. PKK'nın terör örgütü olduğunu kabul etmememiz, şiddeti onaylamak anlamına gelmez. Şiddetin karşısında olduğumuzu ilana devam ediyoruz. Sorunu doğru tanımlarsanız, şiddet sorununu çözmek daha kolay olur. Sorunu, çok boyutlu bir siyasal sorun olarak görürsek, çözümü kolay olur. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı Kürt olarak, kendi sorunumuzu kendi ülkemizde çözülmesini isteriz. Ülkemize baskı yapılmasını doğru bulmayız. Karar, bize kendi içimize dönme zemini sağlarsa çok da zarar görmeyiz'' dedi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler