YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ali Demir'e rica tezgahı
Sahte bakanın, ÖSYM Başkanı Demir’i tuzağa düşürdüğü belirlendi. Savcılık, Demir’e soruşturma açmak için YÖK’ten izin istedi.
Ali Demir'e rica tezgahı
12 Mayıs 2011 / 07:24 Güncelleme: 12 Mayıs 2011 / 07:35

YGS’de şifre iddiasıyla ilgili soruşturmada “Suç unsuruna rastlanmadı” diyerek takipsizlik kararı veren başsavcılık, ÖSYM Başkanı’na soruşturma izni istedi. Ankara Cumhuriyet Savcısı Şadan Sakınan’ın yürüttüğü ‘YGS’deki şifre’ soruşturması tamamlandı. YGS’de kopya olmadığına karar veren savcılık, ÖSYM Başkanı Ali Demir hakkında ‘görevi kötüye kullanma’ iddiasıyla soruşturma istedi.

KİTAPÇIKLAR FARKLI

Başsavcılıktan yapılan açıklamada, “Takip gerektiren herhangi bir suç unsuru bulunmadığından, kamu için kovuşturmaya neden olmadığına karar verilmiştir” denildi. “Kopya unsuruna rastlanmadı” ifadesinin kullanıldığı karardamatematik testindeki şifrelemenin sınav koordinatörünün hatası sebebi ile ortaya çıktığı savunularak, şöyle denildi: “İlk 1000’e giren adayların bulundukları okul listesinde olağandışı husus gözlenmedi. Sistemde 1milyon 459 bin çeşit cevap anahtarı var ve bunların hiçbirimaster kitapçıkla aynı değil. Şifre yöntemi ile doğru yapılabilecek sorularda başarılı olup diğer sorularda başarısız olan hiçbir adaya rastlanmadı. 18 soruda şifre var ama kullanıldığına dair bulgu yok.” Karar,Konya’dan bir öğrencinin YGS’nin iptali için açtığı davanın görüldüğü 7. İdareMahkemesi’ne gönderildi. Başsavcılık,ÖSYM Başkanı Prof.Dr. Ali Demir ve sınav koordinatörü hakkında da soruşturma izni istedi.Demir hakkında ‘görevi kötüye kullanmak’ suçlaması ile ilgili soruşturulması için gerekli evraklar YÖK’e gönderildi. YÖK, talebi bugün yapacağı toplantıda değerlendirecek.

‘Bakan’ın danışmanıyım’ diye işletmişler

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun gündeme getirdiği AK Partili bir bakanın ÖSYMBaşkanı Ali Demir’denmail ile torpil istediği iddiaları büyük bir skandalı ortaya çıkardı. Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, dün yazılı bir açıklama yaparak 26 Ekim2010 tarihinde, hayatiyaziciankara@ hotmail.comadresinden ÖSYMBaşkanı Ali Demir’in demir.ali.tr@gmail.come-posta adresine birmail gönderildiğini, ancak bumailin kendisiyle bir ilgisinin olmadığını söyledi. Yazıcı, torpil istediği iddia edilenmail’de geçtiği gibi bir yeğeninin de bulunmadığını vurguladı.

SAVCILIĞA HER ŞEYİ ANLATTI

23 Ekim 2010’da göreve başlayan Demir’e iki gün sonra bir telefon geldi. Bakan Yazıcı’nın danışmanı olduğunu söyleyen kişi, hayırlı olsun dedikten sonra Bakan’a ulaşması için  hayatiyaziciankara@hotmail. com adresini yazdırdı. Demir, Bakan zannettiği kişiye 26 Ekim’de kendi adresinden “Sayın Bakanım desteklerinizi bekliyorum” dedi. Yazıcı’nın adını kullanan kişi ise cevap olarak bir yakını olduğunu söylediği kişi için torpil istedi. Torpil isteği ile şaşıran Demir,maili silerek olayı unuttu. Ancak silinen bumail kopya soruşturması sırasında polis tarafından bulunarak dosyaya konuldu. Demir, Kılıçdaroğlu’nun iddiasıyla yanlışın farkına vardı ve önceki gün suç duyurusunda bulundu. Demir, gelen telefonu ve sonra yaşananları tek tek anlattı. Savcılık, sahte bakanın peşine düştü.  (Bugün)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler