YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ali Babacan'dan Paralel Medya'ya cevap
Kanal A'da Türkiye'nin Seçimi'ne konuk olan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Paralel medya'da yer alan kriz haberleri için, "Böyle bir ekonomiye kriz ekonomisi demek çok gülünç kalıyor" dedi.
Ali Babacan'dan Paralel Medya'ya cevap
05 Haziran 2015 / 08:37 Güncelleme: 05 Haziran 2015 / 08:56

Kanal A'da Fatin Dağıstanlı'nın konuğu olan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, ekonomide kriz olduğu yönünde yapılan haberlerin kriz teminolojisne uymadığını ve Türkiye ekonomisine kriz ekonomisi demenin çok gülünç olduğunu söyledi.

İşte Ali Babacan'ın o açıklaması:

"Öncelikle uluslararası iktisatta bir kriz tanımı vardır. Kriz terminolojisi hangi ortamda kullanılır hangi ortamda kullanılmaz bu çok açıktır. Dolayısıyla bu ifadeyi kullananlarda biraz art niyet aramak lazım. Türkiye'nin içinde bulunduğu konjonktüre bir baktığımı zaman, Avrupa'da ciddi bir ekonomik sıkıntı tablosu var. Yanı başımızdaki Yunanistan iflas tartışmalarının tam ortasında.  Kuzeyimizde Ukrayna ve Rusya silahlı çatışma halinde."

"Rusya ekonomisi bu sene yüzde 4 daralacak. Ukrayna geçen sene yüzde 7 daraldı. Bu sene yüzde 5 daha daralacak. Hemen güneyimizdeki Suriye'de iç savaş var. Irak'ın topraklarının 3'te biri işgal altında. Yemen'de başkent işgal altında hükümet adeta bir göçebe hayatı yaşıyor. Mısır'da bir askeri darbe yapıldı. Bir darbe rejimi iş başında. Libya fiilen ikiye bölünmüş bir ülke haline geldi bir iç savaş var. Bu kadar zor bir tabloda çok şükür Türkiye ekonomisi büyümeye devam ediyor. İstihdam üretmeye devam ediyor. Öyle bir ekonomi ki hamdolsun geçtiğimiz 5 yıl içerisinde toplam 6 milyon istihdam artışı var."

"2013'ten 2014'e ise 1 milyon 300 bin kişi istihdam artışı var. Böylesine zor bir tabloda yüzde 3-4 büyüyebilen ve istihdamı yüzde 5 buçuk artırabilen bir ekonomiye kriz ekonomisi demek çok gülünç kalıyor. Bunun da halkımız gayet iyi farkında."

 

KANALAHABER.COM / ÖZEL İÇERİK

 

Çok beklemediniz mi?
 // Ömer
Paralel İhanet Çetesi ile mücadelede kusura bakmayınız çok korkak davrandınız.Sn. Erdoğan bir bir kaç yürekliyi yalnız bıraktınız.unutmayınız korkaklar her gün ölür....
05 Haziran 2015 Cuma 17:10
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler