YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ali Babacan yerli otomobili eleştirdi mi? Hürriyet'e cevap
Eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan Hürriyet'te yer alan yerli otomobile eleştirisi iddialarına cevap verdi. Babacan "Yerli üretim derseniz bu olmaz. Bu dünyanın hiçbir yerinde yok. Ama yerli bir marka olabilir" açıklamasında bulundu.
Ali Babacan yerli otomobili eleştirdi mi? Hürriyet'e cevap
21 Ekim 2015 / 08:02 Güncelleme: 21 Ekim 2015 / 14:39

Kanal A'da Fatin Dağıstanlı'nın sunduğu Türkiye'nin Seçimi programına konuk olan Eski Başbakan Yardımcısı ve AK Parti adayı Ali Babacan, yerli otomobil eleştirilerine cevap verdi.

İşte Babacan'ın o açıklamaları;

"Şimdi burada kavramlara çok dikkat etmemiz lazım. Dünyadaki teknolojinin ulaştığı seviye ve teknoloji network'ünün ulaştığı küresellik boyutlarına da iyi hakim olmak lazım. Şimdi teknoloji artık öyle bir konu ki derinine indiğiniz zaman aslında hiçbir teknolojinin hiçbir ülkenin tekelinde olmadığını görüyorsunuz. Bugün en basitinden cebinizde taşıdığınız telefonu çıkarın. Telefonun arkasında belki şu ülkede monte edilmiştir diyor. Ama bunun dizaynı bir başka ülkede yapılıyor. Belki 15 ayrı ülkeden o telefona parça üretilmiştir.

İçindeki kullanılan yazılıma baktığınızda da binlerce yazılım 100 ayrı ülkede üretilip o telefona yüklenebilmektedir. Dolayısıyla burada önemli olan Türkiye için hedeflerimiz ne? Türkiye için en önemli hedeflerden birisi daha yüksek teknoloji seviyesine ulaşmak. Mevcut teknolojiyi alacağız. Bizim olacak ve onun üzerine inşa edeceğiz. Tekerleği yeniden icat etmenin, Amerika'yı yeniden keşfetmenin anlamı yok. Dolayısıyla bu yerli otomobil projesinde ne yapılıyor. Hazır bir teknoloji, hazır lisansları alınmış her türlü kontrolden geçmiş bir platform alınıyor. Ve o platform nasıl ileriye götürülebilir. Bu model doğru bir model..."

"Yerli üretim derseniz bu olmaz. Bu dünyanın hiçbir yerinde yok. Ama yerli bir marka olabilir. Mesela otomobil üzerine öyle bir cihaz geliştirilir, mesela elektrikli otomobil uygulamasında batarya ya da yazılımında öyle bir şey geliştirirsiniz ki verimliliği artıran ve bunu sizin mühendisleriniz geliştirir onun sahibi sizsinizdir. Bunlara biraz böyle bakamk lazım. Artık bizden adam olmaz, Türkiye'den bir şey çıkmaz psikolojisinden kurtulmamız lazım."

KANALAHABER.COM / ÖZEL İÇERİK

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler