YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ali Babacan: Türkiye kadar geleceğe hazırlanan başka bir ülke yok!
Siyaseti bırakmaya karar verdikten sonra sürpriz bir kararla erken seçimde tekrar aday olan Eski Başbakan Yardımcısı ve AK Parti adayı Ali Babacan, seçim öncesi önemli açıklamalar yaptı.
Ali Babacan: Türkiye kadar geleceğe hazırlanan başka bir ülke yok!
21 Ekim 2015 / 08:24 Güncelleme: 21 Ekim 2015 / 08:26

Kanal A'da Fatin Dağıstanlı'nın sunduğu Türkiye'nin Seçimi programına konuk olan Eski Başbakan Yardımcısı ve AK Parti adayı Ali Babacan, seçim sürecine, AK Parti'ye ve Türkiye ekonomisine dair çarpıcı açıklamalar yaptı.

İşte Babacan'ın açıklamalarından öne çıkanlar;

Siyasete ara verme kararı almışken nasıl oldu da aday oldunuz?

"Biliyorsunuz AK Parti'nin üç dönem kuralı AK Parti'yi diğer partilerden farklılaştıran çok önemli bir ilke. Üç dönem kuralının amacı partiyi kurum olarak güçlendirmek ve kişiler açısından da tatlı bir rotasyonla sürekli hücre yenilemek. Ancak 7 Haziran seçimi sonrası 25. dönem Meclis bir Hükümet çıkaramayınca Türkiye tekrar seçime gitmek durumunda kaldı. Biz 70 arkadaş olarak bir dönem ara vermiş olduk, tekrar yeniden Milletvekili olma hakkını kazanmış olduk.

Arkadaşlarımızın bir kısmı adaylık için başvurdu. Bir kısmı başvurmadı. Ben başvurmayanlar arasındaydım. Çünkü kendi özel hayatımızla ilgili planları siyasete ara verme üzerine zaten kurmuştuk...

Daha önce Sayın Başbakanımızla da görüşmüştük. Benim böyle bir hazırlık içerisinde olduğumu. Fakat Milletvekili listelerinin hazırlanacağı ve YSK'ya teslim edileceği en son gün, Sayın Başbakanımız telefonla aradı. Sayın Cumhurbaşkanımızla Cuma namazını birlikte kıldıklarını ve namaz sonrası yaptıkları istişarede de benim yeniden listede olmam konusunda davetini iletti. Bende hizmete böyle bir davet gelince reddedemedim."

"Ticaret ve siyaseti bir arada yapmayı doğru bulmuyorum"

"Dedem 1928'de ticarete başlamış. Ben üçüncü nesil ticaretle uğraşıyordum. 2001 yılında... Daha sonra siyasete başladıktan sonra ticaretle olan bütün ilişkimi kestim. Çünkü ikisini bir arada yapmanın doğru olmadığını düşünüyorum. Her ne kadar Milletvekili olmak ve ticaret yapmak mümkün olsa da ben tamamen bağımı ticaretle kestim."

Ali Babacan Abdullah Gül'ü üzdü mü?

"O yazıyı ben de okudum. Yazıyı yazanın kim olduğunu bilmiyorum. Zaten isim de kapalı bir isim. Oradaki bilgiler doğru değil. Orada şöyle anlatıyor; Sayın Başbakanımız beni aramış sonra ben Gül'ü aramışım. Ondan sonra ben Sayın Başbakanımıza dönmüşüm gibi bir senaryo var. Bunlar doğru değil. Sayın Başbakanımız beni saat 14.30 civarında aradı. Tek bir telefon görüşmesi yaptık. Ve o telefon görüşmesinde bana teklif yaptı. Ben kabul ettim o kadar. Onun haricinde bir görüşme olmadı."

"Hep beraber kuruluş felsefesinde buluşmalıyız"

"Bizim hep beraber kuruluş felsefesinde buluşmamız gerekiyor. AK Parti'nin programını şöyle bir açın okuyun. Orada çok açık ifadeler vardır. Daha önceki siyasi teşebbüslerden, daha önceki siyasi partilerden alınan olumlu, olumsuz derslerin hepsi parti programına yansıtılmıştır. Ve biz 2001 parti programımızı hiç değiştirmedik dikkat ederseniz. Aradan 14 yıl geçti. Parti programının satırına virgülüne dahi dokunmadık. Çünkü onlar çok büyük emekle yazıldı. O bir ortak akıl ürünü olarak ortaya kondu. Ne zaman ki biz o ilkelere sahip çıkarız. Parti de başarısına devam eder. Türkiye'de başarılı olur. Ama ne zaman ki kuruluş ilkelerinden uzaklaşırız. Orada yazdığı halde başka işler yapmaya başlarız. O zaman bu parti içinde Türkiye içinde sıkıntı olur."

"Uzun vadede güven ve itibarın kaynağı ilkeli duruştur"

"İlkeli durmak özellikle dış politikada kısa vadede, bazı çıkar kayıplarına sebep olabiliyor. Yani ilkeli durduğunuzda bir fırsatı kaçırabiliyorsunuz. Halbuki fırsatçı davransanız. Orada birazcık ilkelerinizi eğip, bükseniz belki kısa vadede çıkar sağlarsınız ama uzun vadede güven ve itibarın kaynağı ilkeli duruştur. Ve bir ülkenin aslında dünyada etkili olabilmesinin en önemli yolu o ülkenin sözüne itibar edilebilir olmasıdır. O ülkenin güvenilir bir ülke olmasıdır. Güç sadece askeri güç değil. Güç sadece para değil. Bugün çok parası olan, askeri gücü olan ama uluslararası ortamda fazla itibarı olmayan çok ülke var dünyada."

AK Parti bölünecek mi?

"Siyasette maalesef fitne, fesat bir gerçek. AK Parti'yi güçsüzleştirmek isteyenlerin farklı niyetleri olabilir. Ama benim bildiğim bir şey yok bu konuda. Somur herhangi bir gelişme ya da gayret yok. Şu anda partimiz tam birlik, bütünlük içerisinde 1 Kasım seçimlerine hazırlanıyor. Ve oldukça da derli toplu gidiyor işler. Yani 7 Haziran seçimlerinden aldığımız derslerle de daha derli toplu olarak 1 Kasım seçimlerine doğru gidiyoruz. Ve bu bahsedilen dedikodularmış, şunlarmış, bunlarmış ben açıkçası emaresini görmüyorum. Bunların hepsi içeride sıkıntı tohumları ekebilir miyiz, içeride bir moral bozukluğu meydana getirebilir miyiz çabasıdır."

"G20 Ülkelerinin hiçbirisinde Türkiye kadar gelecek hazırlığı yapan bir ülke yok"

"G20 Ülkelerinin hiç birisinde Türkiye kadar gelecek hazırlığı yapan bir ülke yok. Ben iyi biliyorum. Çünkü G20'nin dönem Başkanı olduğumuz için. Diğer ülkelere dedik ki, reform hazırlıklarınız neyse bunları getirin birbirimize anlatalım. Ve bütün bu reformların dünyanın büyümesine ne kadar katkısı olacak bunlarla ilgili hesap yapalım. Bir izleme mekanizması kuralım diye. Ve herkes masaya elinde ne varsa koydu. Eteğindekini döktü. Ama yok. En ciddi ve en kapsamlı gelecek hazırlığı sadece bizim yaptığımız hazırlıklar. 1248 tane eylemi belirleyeceksiniz. Her birinin takvimini hazırlayacaksınız. Ve sorumlu kuruluşu da belirleyeceksiniz. Ve bu eylemde aksama olursa, hangi bakanlığı, hangi kuruluşu sorumlu tutacağım bunu da belirleyeceksiniz.Yargı reform stratejimizi açıklamış durumdayız. Yolsuzluklarla mücadele ilgili bütün hazırlıklarımızı açıklamış durumdayız. Ve geniş alanda bir reform hazırlığı yapmış durumdayız."

KANALAHABER.COM / ÖZEL İÇERİK

Hocasinin Gul'u
 // uykucu
kiiim AK Partiyi bolmek kim? Abdullah Gul yurusun, arkasindan yureyecek 100 kisi bulamaz. ...
21 Ekim 2015 Çarşamba 09:57
 // Rasim DUMAN
Ali BABACAN, ulkemizin de,milletimizin de, devletimizin de, AK Parti'nin de "medar-i iftihari" olan, sahsiyeti ve muktesebati ile "dolu" bir adam. Ser cephesi de bunun gayet iyi farkinda ve onun icin, uzerinde cok oynuyorlar. Cok sukur ki, basiret ve feraseti ile, fitne odaklarinin karsisinda "dag" gibi duruyor....
21 Ekim 2015 09:04
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler