YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ali Babacan operasyona 'darbe' dedi
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, 17 Aralık'ta başlayan süreci değerlendirirken, "Biz hatalara göz göre göre izin vermeyiz. "Hükümet gitsin de ne olursa olsun" gibi bir yaklaşım var. Yolsuzlukla ilgili her iddianın üstüne gideriz" dedi.
Ali Babacan operasyona 'darbe' dedi
31 Aralık 2013 / 16:10 Güncelleme: 31 Aralık 2013 / 16:16

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, 17 Aralık'ta başlayan süreci NTV'de değerlendirdi.

Babacan, "Bizim hükümet olarak 3 Y ile mücadelede çok kararlılığımız var. Bu 3Y 'yolsuzluk, yoksulluk ve yasaklar'dır. Bugüne kadar yolsuzlukların üzerini kapatmadık. Özellikle geçen hafta başlatılan ikinci tabloya bakıldığında aktörlerine bakıldığı zaman vahim bir tabloyla karşı karşıya olduğumuz görünüyor. Operasyon hükümeti hedefliyor gibi görünüyor ama Türkiye'nin istikrarı hedef alındı" dedi.

Borsadaki şirketlerin değeri 49 milyar dolar düştü 

Borsada 17 Aralık-27 Aralık sürecinde halka açık şirketlerin değerinin 270,906 milyar dolardan 221,572 milyar dolara gerilediğini belirten Babacan, "Sadece halka açık şirketlerin piyasa değerinde 49,3 milyar dolarlık değer kaybı söz konusu" dedi.

Pazartesi günü borsaya 15 milyar dolarlık giriş oluğunu söyleyen Babacan, 15 günlük kaybın üçte birinin tek günde telafi edildiğini söyledi. Döviz piyasasında ise 764 milyon dolar çıkış olduğunu kaydeden Babacan, bunun 110 milyon dolarlık kısmının ise Pazartesi geri döndüğünü aktardı. Babacan, operasyonu düzenleyenlerin tarafında "Hükümet gitsin de ne olursa olsun gibi bir yaklaşım var" diye konuştu.

"Halkbank'a gıpta var"

Babacan, şöyle devam etti:

En küçük ihtimal bile olsa üzerine gideriz. Yolsuzlukla ilgili her iddianın üstüne gideriz. Hükümetimizin kararlılığı çok açık. Halk Bankası önemli bir banka. Kamu bankalarının yönetim anlayışı değişti. Artık ticari prensiplere göre çalışıyor bankalar. BDDK'nın da denetimi altındalar.

Sayıştay'ın da denetimi altında. Açık ve hesap verebilir şekilde yönetilir kamu bankaları. Kamu bankaları 31,5 milyar TL vergi ödemişler. Kâr etmişler. Halk Bankası İran'la iş yapan tek banka. Bu tür bankalarda İran'ın güvenini, ABD'nin güvenini kazanmalısınız. Halk Bankası borsada itibar gören bir banka. Hem uluslararası güveni kazanıp, İran'la ticari finansmanı yöneten tek banka. Ona içeride ve dışarıda karşı gıpta var.

Üçüncü dünya ülkeleri de İran'la ticaret yaparken bunlar da Halk Bank ile oldu. Denetime açık bir banka. Son iki haftada Halk Bankası'nın kendi işlemlerime yönelik bir iddia yok. Genel Müdür üzerinden banka zan altında kaldı. Dediğimiz gibi biz hatalara göz göre göre izin vermeyiz.

Yeni Genel Müdür kim olacak?

Halkbank'ın genel müdürünün görevden alınması için bir çalışma olup olmadığı sorulduğunda Babacan, "Birkaç aday var. Henüz net karar vermedik ama çalışmalar var" dedi.

Yatırımcılar bu dönemde neye bakıyor?

Babacan, şunları da söyledi:

Yatırımcılarla çok sık birlikteyiz. Artık davranışlarını iyi okuyabiliriz. Onların baktıkları bir numaralı mesele, "AK Parti iktidarı kontrol edebiliyor mu?", yoksa Türkiye başı boş bir döneme mi gidiyor. Yargıdan, emniyetten, üstlerinin haberi olmaksızın operasyon yapılıyor. Gazetelere dökülen belgelerden amirlerin haberi yok. İyi niyetli bir girişim olduğundan şüpheli bir durum. Biz bunu e-muhtırada, parti kapatmada yaşadık. Birinde askeri darbe riski, parti kapatmada yargı darbesi riski var.

Yargı ve polis içerisindeki bu son oluşumların, artık darbe diyemeyeceğiz ama mini darbe girişimini, yabancı yatırımcılar bununla ilgileniyor. Birkaç hafta sonra görecekler ki, hükümet, Başbakan işinin başında. Kurumlarımız amirlerine bağlı hale geldi. İnşallah önümüzdeki haftaları ayları görebileceğiz.

Bütün birimlerimiz kontrolde. İstikrarın, güven ortamının erozyona uğramamasını önlemek için herşeyi yaparız. Devlet sisteminin düzgün çalışması için gereken yapılır. 230 milyar dolardan 800 milyar dolara çıkmış bir gayri safi milli hasılamız var. Türkiye hızlı büyüyor, gelir dağılımı da düzenli. Refah daha adil dağıtılıyor.

2014 büyümesi yüzde 4

Babacan, "2014 büyümesini biz yüzde 4 olarak öngörmüştük. Biz bunu öngörürken dış dengemizle ilgili konular, bununla ilgili alacağımız tedbirleri de alarak bunu öngörmüştük" dedi ve BDDK'nın aldığı tedbirlerin de buna dahil olduğunu söyledi. Fed'in varlık alımında azaltıma gideceğinin ve likiditenin eskisi kadar bol olmayacağının da bu tahmine dahil olduğunu aktaran Babacan, "2014 büyüme tahminini revize etmeye gerek yok" dedi.

Etiketler:
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler