YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Algı yönetimi yapıldığını izliyoruz
Algı yönetimi yapıldığını izliyoruz
30 Temmuz 2014 14:04
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, "paralel yapı" operasyonuna ilişkin "Bilerek ve isteyerek bir algı yönetimi yapıldığını bütün Türkiye gibi biz de takip ediyoruz" dedi.

Bekir Bozdağ, Yozgat'ın Aydıncık ilçesinde partisinin ilçe teşkilatı tarafından düzenlenen bayramlaşma programı öncesi gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bozdağ, bir gazetecinin "emniyetteki paralel yapı operasyonu kapsamında gözaltındaki polislerin ifadesinin alınmadığı yönündeki iddiaları" sorması üzerine, bazı suç isnatları nedeniyle İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturmaların olduğunu söyledi.

Bu soruşturmalar kapsamında gözaltılar olduğunu ve tutuklama kararları çıktığını anlatan Bozdağ, şunları kaydetti:

"Bazı şüphelilerin de serbest yargılanmasına karar verildi. Soruşturmaların nasıl olacağı bizim hukukumuzda açıktır. Usul yasamız bunun usulünü ortaya koymaktadır. Tabi bunun usul yasaları çerçevesinde yürütülmesinde her daim esastır. Ancak Türkiye’de maalesef medya çevreleri soruşturma üzerinden bir algı operasyonu yürütüyor. Bunu hep beraber görüyoruz. Gerçek olmayan bazı hususları gerçek gibi göstererek farklı olan bazı konuları çarpıtarak, kamuoyunun gündemine getiriliyor ve soruşturmanın usulsüz ve kanunsuz olduğu iddialarını güçlendirmek için bilerek ve isteyerek yanlı bir algı yönetimi yapıldığını bütün Türkiye gibi biz de takip ediyoruz."

Algı operasyonları 

Yargı süreçlerinde yapılan bütün işlemlerin denetimi olduğunu vurgulayan Bozdağ, "Kim denetler, tabii itiraz yolları vardır, temyiz yolları vardır, yargının kendi içerisinde bunları denetleme ve karar verme mekanizmaları vardır. Bunlar zaten bu mekanizmalardan geçecektir" diye konuştu.

Bozdağ, bu olayda bir algı operasyonu olduğunu çok yakınen gördüklerini dile getirerek, geçmişte de bazı dava ve soruşturmalarla ilgili başka çevreler tarafından benzer algı operasyonu yapıldığını kaydetti.

"Daha önce de ifade ettim. Bu dinlemeler hukuku kullanarak, hukukun dışına çıkmalar bizim Anayasamız ve hukukumuz tarafından himaye edilmez, himaye edilmesi de mümkün değildir" diyen Bozdağ, şöyle devam etti:

"Bir ülke düşünün ki Başbakanı dinleniyor, Cumhurbaşkanı dinleniyor Meclis Başkanı dinleniyor ve Başbakan'ın çalışma ofisine, ikametine dinleme cihazları konuluyor, kriptolu telefonları dinleniyor Dışişleri Bakanlığının ülke güvenliği ile ilgili yaptığı toplantılar dinleniyor ve pek çok insanımız da kendilerinin de dinlendiğine dair şüpheler var. İnsanlar otururken telefonlarını yanlarına koymaktan imtina ediyor. Böylesi iddialar çok ciddi şeyler var. Böyle bir  noktada adam kim dinliyorsa dinlesin, neden dinliyorsa dinlesin diyebilir mi bir  hukuk devleti, elbette demez."

Olayları çarpıtmak için büyük bir gayretin içerisine giriliyor

Vatandaşının hukuksal güvenliğini temin edecek hukuk mekanizmalarının işletilmesinin gerektiğinin altını çizen Bozdağ, şöyle konuştu:

"Şu anda İstanbul’da devam eden soruşturmalar bu noktada ortaya atılan ciddi iddiaların aslının olup olmadığının araştırılması eğer deliller olur ve bunlara dair güçlü şeyler ortaya çıkarsa tabii hukukun emrettiği şekilde bunun gereğinin yapılması için yürütülen bir soruşturmadır. Sonuçta bunun mahkeme aşaması var ve orada kararlar çıkacaktır, ne yönde olacağını kararların hep beraber göreceğiz. Geçen de ifade ettim bugüne kadar paralel yapı 'bu dinlemelerle bizim irtibatımız yok.

Hukuksuzluğu yapan kamu görevlileriyle bizim hiç irtibatımız yok, hukuku çiğneyenlerle bizim hiç irtibatımız yok. Bizi bununla yan yana koymak bize yapılmış büyük bir iftiradır, haksızlıktır' diye defalarca paralel yapı ile irtibatlı olan veya olduğu bilinen kişilerden açıklamalar geldi. Ama şimdi bu soruşturmalar sürecinde ortaya çıkan fotoğrafa baktığınızda bu değerlendirmelerin asılsız olduğu da ortaya çıkıyor.

Madem sizlerle bir alakası yok o zaman neden bu olayları çarpıtmak için büyük bir gayretin içerisine giriliyor. Olayları doğru bir biçimde haberleştirmek ve kamuoyuna ulaştırmak varken, her olayda bir cümlenin düzgün kurulmamasındaki yanlışlığı bile istismar edecek şekilde her hadiseyi çarpıtma gayreti içerisine giriyorlar. Bütün bu olaylar karşısında bazı medya organlarının, bazı kesimlerin bazı çevrelerin takındığı tutum esasında bu hadiseleri yapanlarla olan yakınlık ve uzaklıkları bakımından çok önemli ipuçları vermektedir. Bütün bunları milletimiz yakından takip etmektedir."

Bozdağ, "ifadelerin uzatılmasının soruşturmayı etkilediği yönünde iddiaların" hatırlatılması üzerine, "Şu anda devam eden soruşturmalar üzerinde kim ne hesap yapıyor bilemem, ifadeleri uzatarak veya orada hukuksuz haksız görüntüler oluşturmak için gayretler çabalar sarf ederek, uğraşanlar olabilir ona dair kati bir bilgim yok. Ama sonuçta hukuk işleyecektir" yanıtını verdi.

Ayak oyunlarıyla mahkemenin kararları değişmez 

Bu süreç içinde hukukun gereği ne ise onun olacağını vurgulayan Bozdağ, "Bugüne kadar ülkemizde başlatılmış herhangi bir soruşturma adli bir karar olmadan sonuçlanmamıştır. Şu anda devam eden soruşturmalar da ancak adli kararlarla sonuçlandırılabilir.  Adli kararlar ne zaman çıkacak, nasıl olacak bunun usulü  hukukumuzda mevcuttur. Algı operasyonlarıyla ayak oyunlarıyla veya gerçekleri çarpıtarak, iftira atarak, mahkemenin kararlarının değişmesi veya soruşturma süreçlerinin hukukun dışına taşması söz konusu olamaz" ifadeleri kullandı.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler