YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Alevilere verilen sözü tutmadınız"
"Alevilere verilen sözü tutmadınız"
"Alevilere verilen sözü tutmadınız"
12 Haziran 2008 / 14:28 Güncelleme: 00 0000 / 00:00


AK Parti Milletvekili Reha Çamuroğlu, Erdoğan’ın danışmanlığından istifa etti. Çamuroğlu, Başbakan'a "Alevilere verilen sözü tutmadınız" sitemli sert bir mektup gönderdi.


AK Parti'nin "Alevi açılımı"nın öncülüğünü yapan Reha Çamuroğlu, Başbakan'a "Alevilere verdiğiniz sözü tutmadınız" sitemi yer alan sert bir mektup gönderdi. Başbakan'ın yakınları onu 'enjoy it' diyerek yatıştırmaya çalıştı ancak Reha Çamuroğlu görevinden istifa etti.


AK Parti’nin Alevilere açılım girişiminin mimarı olan AK Parti Milletvekili Reha Çamuroğlu, NTV’ye Başbakan Tayyip Erdoğan’ın danışmanlığından istifa ettini söyledi, “Ama parti treninden inmedim” dedi.


AK Parti milletvekili Reha Çamuroğlu, Başbakan’ın danışmanlığı görevini bıraktığını doğruladı. Çamuroğlu kararının “AK Parti treninden inenlerden biri olarak algılanmaması gerektiğini, partiden ayrılmayacağını” söyledi.


Çamuroğlu’nun istifa kararını, Hürriyet Gazetesi’nden Şükrü Küçükşahin duyurdu. Küçükşahin, Reha Çamuroğlu’nun, Başbakan Tayyip Erdoğan’a gönderdiği istifa mektubunu da köşesinde yayınladı. Çamuroğlu mektubunda “Alevilere yönelik ayrımcılığın bitmediğini, bürokraside Alevilerin dışlandığını” belirtiyor, şöyle diyor:


“Sayın Başbakanım, Alevilere karşı ayrımcılığın bitirilmesini istedik. Bitti mi? Sorabilir miyim; bürokrasinin üst kademelerinde, valiler arasında kaç Alevi var? Sadece bir vali mi? Bu yeterli mi? Peki emniyet müdürleri arasındaki durum ne? Ya altı yıllık iktidarımız boyunca devletten ihale alan kaç Alevi yatırımcı var? Belki hiç yoktur! Bu insanlar karşısında duvara dayandım artık!”


Küçükşahin’in verdiği bilgiye göre Başbakan, Çamuroğlu’na, “Siz bu mektubu yazmamış, ben de kabul etmemiş olayım” dedi. Ancak Reha Çamuroğlu, kararından vazgeçmedi.


Çamuroğlu, kararını NTV Siyaset Danışmanı Ruşen Çakır’a açıklarken de, “Alevilere yönelik adım atılmadığı yönündeki tavrının sürdüğünü, danışmanlıktan istifa ettiğini, ancak AK Parti’den ayrılmayı düşünmediğini” söyledi. Çamuroğlu, Başbakan’ın danışmanlığından istifa kararının, Erdoğan’ın grup toplantısında “Bu trenden inenler bir daha binemez” sözüyle birleştirilmesinden rahatsız olduğunu belirtti. Çamuroğlu, “Başbakan’ın kastettiği trenden inenlerden olmadığını” söyledi.


Çamuroğlu, AK Parti’de Alevi açılımı konusunda Erdoğan’a danışmanlık yapıyordu. Erdoğan, bir süre önce Çamuroğlu’nun yaptığı organizasyonla Alevi örgütleriyle iftar yemeği de yemişti. Türkiye’de ilk kez olan bu buluşma, büyük yankı uyandırmıştı.


NTV

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler