YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Alevilerden Aygün'e destek
Alevi derneğinden Aygün'e destek: O röportajı sahipleniyoruz
Alevilerden Aygün'e destek
19 Kasım 2011 / 08:25 Güncelleme: 19 Kasım 2011 / 08:26
İngiltere'de yaşayan Aleviler, "Dersim katliamının sorumlusu devlet ve CHP'dir. Atatürk de olaylardan haberdardı." sözleri sebebiyle CHP'de hedef haline gelen Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün'e sahip çıktı: "Aygün, Dersim gerçeğini dile getirdi, 10 Kasım'daki röportajı sahipleniyoruz."

Dersim olayları hakkındaki açıklamaları sebebiyle CHP yönetiminin savunmasını istediği Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün'e Alevi camiası da destek verdi. İngiltere Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi, Aygün'ün 10 Kasım'da Zaman'a verdiği röportajı sahiplendiklerini bildirirken, bütün Alevi, devrimci, demokrat ve halktan yana kurumları da CHP'li vekile sahip çıkmaya çağırdı. Aygün'ün söz konusu röportajda "1938 Dersim katliamı" gerçeğini dile getirdiği belirtilen açıklamada şu görüşe yer verildi: "CHP içinde Hüseyin Aygün'e karşı linç girişimi başlatan Baykal, Sav ve Öymen zihniyetli insanları kınıyoruz! Aygün, tarihsel ve toplumsal bir gerçekten bahsederken, Ermeni, Dersim, Maraş, Çorum, Sivas ve daha birçok katliamları yapan zihniyetlerden icazet almak zorunda değildir. Karanlık geçmişiyle yüzleşemeyenlerin geleceği de karanlık olur. Demokrasi anlayışını hâlâ sindirememiş bir CHP'nin, meydanlarda haykırdığı demokrasi anlayışının ne olduğunu da merak ediyoruz. Hüseyin Aygün, yalnız değildir! Hüseyin Aygün, Dersim halkının özgür iradesidir. Hüseyin Aygün, mazlumların sesidir!"

Bu arada CHP yönetimi, Aygün'ü kınayarak bildiri yayımlayan 12 milletvekilini yakın takibe aldı. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, parti içi meseleleri medya önüne taşımakla suçladığı ve "Samimi CHP'li değiller" dediği milletvekilleriyle ilgili işlem yapılması için grup başkan vekillerine talimat verdi. Grup Başkan Vekili Akif Hamzaçebi, Genel Merkez'i hedef alan milletvekillerine nasıl bir müeyyide uygulanacağını henüz kararlaştırmadıklarını, bu konudaki değerlendirmenin ilk grup yönetim toplantısında yapılacağını söyledi. (Zaman)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler