YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Aleviler evet oyu vermeli"
Eski Sosyal demokrat Halkçı Parti (SHP) Milletvekili Salman Kaya, referandumda Alevilerin hayır diyeceğini söyleyen Ali Balkız'a tepki gösterdi. Eski vekil "Bin yıldır zulüm gören Aleviler referandumda evet oyu vermeli"dedi.
"Aleviler evet oyu vermeli"
23 Ağustos 2010 / 09:16 Güncelleme: 23 Ağustos 2010 / 10:12

Eski milletvekili Salman Kaya, demokratikleşme isteyen Alevilerin evet demesi gerektiğini belirterek ‘hayır’ diyen Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı Ali Balkız’ı sert bir dille eleştirdi

Eski Sosyal demokrat Halkçı Parti (SHP) Milletvekili Salman Kaya, referandumda Alevilerin “hayır” diyeceğini savunan Alevi-Bektaşi Federasyonu Başkanı Ali Balkız’ı eleştirdi. Kaya, “Bin yıldır zulüm gören Alevilerin birtakım şahsi hesaplar peşinde olan dernek yöneticilerinin manipülasyonlarından kurtulması gerekiyor. Aleviler demokratikleşmeyi isteyen bir toplum. Bunun içinde referandum da ‘evet’ oyu vermelidir” dedi.

Deniz Gezmiş’le birlikte Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu (THKO) davasında yargılanıp hapis yatan, Alevi camiasının önde gelen isimlerinden Salman Kaya, halkoylaması için, “Yetmez ama evet diyorum” dedi. Kaya, “Darbelerle insanlarımıza kan kusturdular. Referandumla 12 Eylül darbecilerinin sevineceği bir karar vermek bize yakışmaz. Geçici 15. Madde kaldırılmasın diye oy kullanmak hiçbir solcuya, devrimciye ve hiçbir demokratım diyen insana yakışmaz” ifadelerini kullandı.

15. MADDE KALKSIN İSTEMİYOR

Salman Kaya, darbelerden çok çektiğini dile getirdi. CHP’nin özellikle 15. Madde’nin değişikliğini istemediğini kaydeden Kaya, 12 Eylülcülerin yargılanması gerektiğini ve bunun için kamuoyuna ihtiyaç olduğuna değindi. Kaya, “Onların o dönem suç işlediği yargı ile ortaya çıksın. Nazi olayı, Ermeni olayı gibi sadece özür dilenmesin. Özür dilenince ölüler mezardan kalkmıyor ki. Onların yargılanması Türkiye için bir kazanımdır” şeklinde konuştu.
Star

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler