YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Aleviler dilekçe verdi
Bir grup Alevi vatandaş, kimliklerinden 'İslâm' ibaresini sildirmek için dilekçe verdi
Aleviler dilekçe verdi
11 Kasım 2010 / 16:21 Güncelleme: 11 Kasım 2010 / 16:21

Muğla'nın Bodrum ilçesinde bir grup Alevi vatandaş, okullardaki zorunlu din derslerini protesto amacıyla kimliklerindeki "İslâm" ibaresini sildirmek için Nüfus Müdürlüğü'ne dilekce verdi.
       

Belediye Meydanı'nda toplanan yaklaşık 15 kişi, "Zorunlu din derslerine hayır." yazılı pankart açtı. Grup adına konuşan Hıdır Çam, "1980'den beri ülkemizde, özellikle 12 Eylül'ün uygulaması olan zorunlu din derslerine karşı Aleviler olarak mücadele veriyoruz." dedi.
 

"CAMİLERE GİRMEDİK, NAMAZ KILMADIK, ABDEST ALMADIK"

Çam, 30 yıldır devam eden mücadelelerinde hiçbir karşılık görmediklerini belirterek, "Tam tersine biz zorunlu din dersiyle uğraşırken taslak program olarak bugün ikinci bir din dersi gündeme geldi. Aleviler üzerinden bu asimilasyon politikası, artarak devam etmektedir. Bizler tarih boyunca camilere girmedik, namaz kılmadık, abdest almadık. Bizim kendimize göre inanç biçimimiz var, buna rağmen 30 yıldır çocuklarımıza okullarda devlet tarafından farklı bir mezhebin eğitimi verilmektedir." şeklinde konuştu.
       

Gruptakiler daha sonra Belediye Meydanı'ndan Bodrum Nüfus Müdürlüğüne kadar yürüyerek, hazırladıkları dilekçeleri önce Bodrum Nüfus Müdürü Gazi Kıran'a gösterdi, daha sonra müdürlükteki ilgili birimlere teslim etti.
       

Gazi Kıran, gazetecilere yaptığı açıklamada, uygulamanın, vatandaşların isteğine göre gerçekleşebileceğini ifade ederek, ''Vatandaş isterse Hristiyan dinini de seçebilir, isterse din hanesini boş bıraktırabilir. Bunun için bize dilekçe verilmesi yeterli'' diye konuştu.  Protestocu grup, dilekçelerini verdikten sonra olaysız şekilde dağıldı. CHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler