YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Aleviler, Başbakan'a bu çözüm önerilerini sunacaklar
Tunceli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Durmuş Boztuğ, Başbakan Davutoğlu'nun pazar günkü Tunceli ziyaretinde kendisine sunacağı Alevi açılımına dair çözüm önerilerini açıkladı.
Aleviler, Başbakan'a bu çözüm önerilerini sunacaklar
22 Kasım 2014 / 03:46 Güncelleme: 22 Kasım 2014 / 07:17

Kanal A'da yayınlanan ve Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan'ın sunduğu 'Sivil Düşünce' programının bu haftaki konuğu Tunceli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Durmuş Boztuğ idi.

Tunceli'den canlı yayın ile Kanal A'ya bağlanan Prof. Boztuğ, pazar günü Başbakan Ahmet Davutoğlu'nu üniversitelerinde ağırlayacaklarını ifade etti.

Prof. Boztuğ, Başbakan'a Alevi açılımı ile ilgili olarak çözüm önerileri sunacağını belirterek şöyle konuştu:

Her yıl Hacı Bektaş'ta yapılan etkinliklere katılırız. Bu sene aşure etkinliklerine de katıldık. Sayın Başbakanımız ülkede sinerji yarattı. Çeşitli kültürel grupların sorunlarına eğildi, bunu Hacı Bektaş'ta da izledik. Başbakan orada Alevi açılımı ile ilgili önemli mesajlar verdi. Bunlar pozitif etki yarattı.

Bu seneki Hacı Bektaş toplantısına eleştiri gelmedi. Aksine coşkuyla desteklediler. Bizler de oradaydık.

"Birikmiş insani sorunlar var"

Başbakanımız sekiz yıl aradan sonra tekrar Tunceli'ye geliyor. Artık çözüm süreci olsun, Cumhurbaşkanımız'ın Alevilere muharrem aşı vermesi ortamı yumuşattı. Başbakanımızın da buraya gelmesi şanstır. Sorunlarımızı birinci elden arz edeceğiz.

Siyasi istikrar ekonomiyi de yükseltir. Beraberinde üç parametreyi de yükseltir. Bunlar; demokrasi, hukuk, insan haklarıdır. Ekonomi, istikrar ne kadar kötüyse bu saydıklarım o kadar aşağı gider. Bunlar bağlantılıdır.

Tunceli'de birikmiş insani ve ekonomik sorunların çözümüne yönelik, Güneydoğu ve Doğu Anadolu'da olan insani ve ekonomik sorunların çözümüne yönelik ve tüm ülkemizin global olarak demokratikleşmesi, ekonomi anlamında gelişimine yönelik öneriler sunacağım.

İşte Başbakan'a sunulacak çözüm önerileri:

Alevi İslam inancına mensup yurttaşlarımızın sorunlarının çözümüne ilişkin bu önerileri arz edeceğim:

Öncelikle Başbakanlık, Diyanet İşleri Başkanlığı, Alevi Dedeleri, Alevi STK'larının katılımı ile yapılacak ola toplantıda Alevi Din Hizmetleri Birimi oluşturulabilir mi, oluşturulamaz mı?

Bu birim doğrudan Başbakanlık'a bağlı olabilir veya Diyanet'e bağlanabilir. Böyle bir birime ihtiyacımız var.

Bu birim oluşturulduktan sonra cemevlerinin durumu ve cemevlerinde çalışan personelin özlük hakları bu birim tarafından çalışılabilir.

Ülkemizde muharrem matemden sonra yapılan aşure günü vardır. Aşure günü ile takibindeki günü içeren iki günlük dinsel tatil yapılıp yapılamayacağını arz edeceğim.

Bu üçüncüsü çok önemli. Böylelikle Alevi'yi başka bir dinmiş gibi çıkarmaya, İslam'ın dışına itmeye çalışanlara da demokratik refleks ile cevap verilmiş olur. Çünkü Aşure günü dini bayram olarak değerlendirildiğinde, Alevi vatandaşlarımızın İslam dinine mensup olduğunu gösterir.

Ülkemizde kendini Alevi hisseden vatandaşlarımızın çeşitli istekleri var ama en az yüzde 90'ı bu önerileri istiyorlar.

"Alevi İslam inancı beslemeyenler var"

Alevi İslam inancı beslemeyenler var. Bir kısmı bizim vatandaşlarımız. Bir kısmı yurtdışındaki STK'larda bulunan yurttaşlarımızdır. Onları kendi konumlarında kabul etmek, onlara saygı duymak gereklidir.

Anadolu'daki Alevilerin sorunları çözüldüğünde onlarla da oturup sorunlarına çözüm bulunabilir.

 

KANALAHABER.COM/ÖZEL İÇERİK

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler