YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Alevi vatandaşlara müjde
Alevilik artık ders kitaplarına giriyor... Alevi vatandaşlara müjde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'ten geldi. Çelik, öğrencilerin Alevilikle ilgili dersleri 4'ncü sınıftan itibaren alacaklarını söyledi...
Alevi vatandaşlara müjde
08 Eylül 2011 / 14:11 Güncelleme: 08 Eylül 2011 / 14:11

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Aleviliğin ders kitaplarında yer almasının önemli bir değişim ve açılım olduğunu belirterek, ''Devlet, hafızasını bu konuda yenilemiş oldu ve çocuklarımız, sağlıklı bilgiye 4. sınıftan itibaren kavuşmuş olacaklar. Yanlış kaynaklardan değil, doğru kaynaklardan bilgiyi almaya başlayacaklar'' dedi.

Çelik ile Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Öz Orman-İş Sendikası ile imzalanacak toplu sözleşme töreni öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin Aleviliğin ders kitaplarında yer alacağını anımsatması üzerine Çelik, Alevi Çalıştaylarının ilk meyvesini eğitim-öğretim yılında almaya başlayacaklarını söyledi.

Çalıştayları yaparken birçok kesimin ''ne olacak, ne oldu '' diyerek eleştirilerde bulunduklarını hatırlatan Çelik, Aleviliğin, Alevi eğitimcilerin ele aldığı konu başlıklarıyla ders kitaplarında yer alacağını belirtti.

Çelik, ''Devlet, hafızasını bu konuda yenilemiş oldu ve çocuklarımız sağlıklı bilgiye 4. sınıftan itibaren kavuşmuş olacaklar. Yanlış kaynaklardan değil, doğru kaynaklardan bilgiyi almaya başlayacaklar. Önemli bir değişim, açılım diye düşünüyorum'' dedi.

Alevilerin ders kitaplarında yer alan bilgilerden tatmin olup olmayacakları sorusu üzerine de Çelik, kitaplarda yer alan bilgilerin konunun uzmanları, özellikle de Alevi uzmanlar tarafından seçildiğini ifade etti.

Bakan Çelik, şunları kaydetti:

''Konular Alevi eğitimci uzmanlar tarafından ele alınan konu başlıklarıdır. Yaptığımız toplantılarda bu konu başlıklarını taraflarla paylaştığımızda memnuniyetle karşılanmıştı. O konu başlıkları yer alıyor.''

Çelik, ders kitaplarının da yakında medyayla paylaşılacağını söyledi.

SOMALİ'DE SU KUYULARI

Orman ve Su işleri Bakanı Veysel Eroğlu da Somali'de açılacak su kuyularıyla ilgili soru üzerine, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatlarıyla Afrika'da Nijer'den Somali'ye kadar pek çok ülkede su kuyuları açtıklarını belirtti.

Bugüne kadar açılan su kuyularıyla 350 bin kişiye içme suyu temin ettiklerini, bunu yeterli bulmadıklarını ifade eden Eroğlu, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünün sondaj tesisatı, 11 sondaj teknisyeni ve 4 mühendisi de bölgeye gönderdiğini, Somali'de 30 su kuyusu açacaklarını kaydetti.

Sondaj tesisatlarının Somali'de bırakılacağını, böylelikle sürekli kuyular açılmasını sağlayacaklarını dile getiren Eroğlu, ''Su ihtiyacını karşılamada katkımız olursa büyük memnuniyet duyarız. Sayın Başbakanımıza böyle bir talimat verdiği için teşekkür ediyoruz. İnşallah Somali'ye yardım devam edecek'' diye konuştu.

Eroğlu, öncelikli hedeflerinin içme suyu temini olduğunu, mühendislerin incelemelerinde bölgede yeterince suyun var olduğunun tespit edildiğini, zaman içinde Somali'de tarımın da yapılabileceğini söyledi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler