20 Haziran 2018 Çarşamba
 • Altın194,212
 • BIST94.437
 • Dolar4,7316
 • Euro5,4729
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2433
 • İstanbul24 °C
 • Ankara18 °C
 • İzmir23 °C
 • Konya16 °C
 • Adana23 °C
 • Antalya22 °C
 • Diyarbakır24 °C
 • Bursa22 °C
 • Kayseri16 °C
 • Kocaeli19 °C
 • Şanlıurfa24 °C
 • Gaziantep19 °C
 • İçel25 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Alevi-Sünni kardeşlik iftarı
Alevi-Bektaşi dernekleri Polat Otel Residance'ta iftar yemeği düzenledi. Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Yardımcısı Arınç da iftara katıldı.
Alevi-Sünni kardeşlik iftarı
25 Temmuz 2013 / 07:21 Güncelleme: 25 Temmuz 2013 / 07:23

Alevi-Bektaşi derneklerinin Polat Otel Residance'ta düzenlediği iftar yemeği verildi.

Yemeğe, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın,  İstanbul Müftüsü Rahmi Yaran, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, eski Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Ali Aydınlar, sanatçı Ajda Pekkan, eski milli futbolcu Arif Erdem ile çok sayıda davetli katıldı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, yaptığı konuşmada, etkinliğin düzenlenmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Ramazan ayının insanlara huzurlu olmayı, saygıyı, sevgiyi, hürmeti, güzel konuşmayı hatırlatan, herkesin birbirini daha iyi anlamasını teşvik eden bir iklimi olduğunu aktaran Gül, burada yapılan konuşmaların da bu çerçevede gerçekleştiğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Gül, şöyle devam etti:

"Türkiye'nin buna ihtiyacı var. Özellikle çevremize baktığımızda, bütün İslam dünyasında olup bitenler hepimizi derinden üzüyor. İslam dünyasının çok büyük bunalımlar içinde olduğu, çok büyük ayrışmalar içinde olduğu, sıkıntılı bir dönemden geçtiği, kendi birikimini ve enerjisini adeta kendi içinde harcadığı böyle bir dönemden geçerken, Türkiye olarak bizlerin, daha büyük bir dayanışma içinde, daha büyük bir birlik içinde olmamız, hepimizin fark ettiği bir husus. Onun için burada yapılan bütün konuşmalarda hep altını çizip, dikkati çektiğimiz konu bu. Ben de doğrusu Cumhurbaşkanınız olarak yaptığım konuşmalarda özellikle bunun altını çiziyorum. Birbirimizi ne kadar çok anlarsak, kendimizi başkasının yerine ne kadar çok koyarsak, ne kadar çok empati yaparsak, o kadar çok bu ülke içinde dayanışmayı gerçekleştiririz. Nihayette, sözün nereye gittiğini bazen bilmiyoruz. Söz, laf o kadar güçlü ki. Bununla ilgili çok güzel sözler var. Bu sözleri, dayanışmayı, birliği, beraberliği, birbirimize saygı yönünde kullanırsak, o zaman ülkemizdeki huzuru da pekiştirmiş oluruz."

Gül, şöyle konuştu:

"Şunu unutmayalım ki, bu ülke hepimizindir. Hepimiz de eşit vatandaşlarız, hiç kimsenin üstünlüğü yoktur. Memlekete sahip çıkmanın, ülkeye sahip çıkmanın ve ülkede huzurlu bir ortamın sağlanmasında da hepimizin eşit sorumluluğu vardır. Daha yapacak çok iş var bu ülkede. Her ne kadar son yıllarda Türkiye hızlı bir kalkınma süreci içine girse de, büyüme süreci içinde olsa da gelişmiş ülkelerle, Avrupa ülkeleriyle mukayese ettiğimizde hala ne kadar mesafe almamız gerektiğinin herkes farkındadır. Bu açıkların kapatılması için ülkede huzurun, istikrarın olması da şarttır. Bunun için de birbirimize saygı ve sevgi yine birinci şarttır. Onun için bu buluşmaları çok önemsiyorum."

Başbakan Yardımcısı Arınç

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, yaptığı konuşmada, bir ramazan gününde dostlar sofrasında, Alevi Bektaşi Federasyonu ve Dernekleri tarafından ağırlanmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, ramazanın bereketi, muharremin muhabbeti kadar herkesin üzerinde bir dostluk ve kardeşlik nişanesi gördüğünü söyledi.

Arınç, bir Alevi kardeşinin, Alevi Bektaşi dostunun, Hazreti Ali'yi, Peygambere damat olma şerefini kazanmış ilim şehrinin beldesi, kapısı, evliyaların, asfiyaların hocasını çok sevmesinin ancak imrenilecek ve şeref duyulacak bir şey olduğuna dikkati çekerek, şöyle devam etti:

“Biliyorum ki aynen Hazreti Ali gibi Alevi Bektaşi dostlarımız da, kardeşlerimiz de Peygamberimizi bu kadar çok seviyorlar ve hatta Hazreti Ali'nin yattığı gibi ölüm döşeğine yatıyor, canlarını feda etmek istiyorlar. O gün o döşeğe yatan Haydar-ı Kerrar, İslam için, İslam Peygamberi için dünyaya meydan okumuştu. Bu cesaret ve yiğitlik ne kadar Hazreti Ali'ye yakışıyorsa, kendisini büyüten Peygamberimize olan sevgisini de ifade ediyor."

Arınç, bu topraklar üzerinde geçmişten bu yana çok kırılgan noktalar olduğunu ve çok büyük travmaların yaşandığını ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Şu anda da içinde bulunduğumuz şartlarda da bunun izlerini görmek mümkün. Esasen sadece Aleviler veya Sünniler konusu değil, İslam toplumunda bazen çok büyük çatışmalara yol açan fikir ayrılıkları, düşünce farklılıkları oluştu. En yakın coğrafyamızda cereyan eden bazı olaylarda bunların hala çok güçlü olduklarını, yaşıyor olduklarını görmek mümkündür. Sadece bir misal vermek istiyorum. Bugün bu iftara ben büyük bir gönülle, büyük bir hoşlukla katılarak geldim. Beni davet ettikleri için ayrıca teşekkür ediyorum. Ancak ajans notlarını şöyle gözden geçirirken, isimlerini ve cisimlerini sizlerin de bildiği veya tahmin edebileceği birtakım kuruluşların bu akşam bu güzel iftarı reddettiklerini ve iftara katılanlar hakkında nahoş şeyler söylediklerini okudum. İsimler vermeyeceğim, onlar zannediyorum geçen yıl da aynı şeyleri söylemiş olmalı, bu yılda aynı şeyleri tekrarlıyorlar. Pek çok şey söylemişler ama bir cümle çok dikkatimi çekti. 'Bu iftar gecesinde Alevi ve Sünni kardeşliğini göstermek istiyorlarmış' diye devam ediyor."

Bir hükümet olarak talepler konusunda neler yapabileceklerini çok düşündüklerini vurgulayan Arınç, bu taleplere mutlaka olumlu karşılık da vermek istediklerini belirterek, "Ama bunları verirken veya bu konuda karar verirken, daha doğrusu çünkü temel hak ve özgürlükler birisinin cebinden çıkarıp da vereceği bir bahşiş değil, kesinlikle bunu reddederim. Siz isteyeceksiniz haklı olarak elbette, bir hükümet, ülkeyi yöneten bir iktidar bunları mutlaka yerine getirecektir" diye konuştu.

Cemevleri konusu

Başbakan Yardımcısı Arınç, cemevlerinin varlığını kabul ettiklerini ve cemevlerine mutlaka maddi destek de sağlanması gerektiğini anlatarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Şimdi imar yasalarında yapıldığı gibi sadece cami alanı değil, ibadethane ve yeni tarif içerisinde de cemevlerini içine alabilecek yeni bazı deyimler koyabiliriz. Eğer sadece ibadethane olacaksa, bütün bu çalışmaların sonunda ortaya atılan bu iddiaların bizi birbirimizden koparmaya yönelik bir unsur haline gelmesinden ben şahsen korkarım. Tamamen şahsi düşüncelerimi ifade ediyorum. Böyle bir gecede bizler bu sıcaklığı hissederken etrafımızdaki kırılganlıkları da bilmeden hareket edemeyiz. Yurt dışında bazı ülkelerin bu tariflerin içerisine kendi istediklerini koyma çabasının da varlığından haberdarız. Müsaade edin Türkiye içinde ve Türkiye dışında bu güzel insanlar üzerinde oyun oynamak isteyen çevrelere karşı da uyanık olmamız gerekiyor. Alevi-Bektaşi inancını kendi öz inancım gibi kabul etmek mecburiyetindeyim. Saygı duymak çok az bir ifadedir, mecburiyetindeyim. Birbirimizi sevmek mecburiyetindeyiz. Birbirimizin değerlerini mutlaka kabul etmek mecburiyetindeyiz. Buna gönülden inanıyorum, inanın inşallah çok iyi bir anlayışla, sizlerin de şahitliğinde, sizlerin de aramıza katacağı güzel fikirlerle en kısa zamanda bu meseleyi sizin, bizim, gönlümüzün bütün hoşluğuyla kabul edebilecek bir noktaya geleceğimize inanıyorum. Bu akşam bu iftar bereketi, bu ramazan sevgisi inşallah yolumuzu aydınlatsın, bizi ezelden ebede kardeş kılsın ve bu güzel vatanımızda huzur içerisinde yaşamak imkanını Allah bizlere versin."

"Ölüleri bir olanların dirilerini ayırmaya kimsenin gücü yetmez"

Anadolu Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı Cengiz Hortoğlu da  Alevi ve Sünni vatandaşları bir araya getireniftar sofrasından rahatsızlık duyanlar bulunduğunu belirterek, atılacak adımlardan en önemlisinin hükümete düştüğünün altını çizdi. Hortoğlu, şunları kaydetti:

"Bu ortamdan, böyle bir birlik ve beraberlik sofrasının kurulmasından rahatsızlık duyan, bulanık sularda balık avlamak isteyen, çatışma, kaos ve kavga ortamlarından beslenen içerde ve dışarda bazı kesimler olduğunu biliyoruz. Ancak onlar da şunu bilsinler ki; bizler ki Hristiyan dünyasındaki gibi mezarlıklarımız ayrı değil. Bu topraklarda Hakk'a yürüyen herkes, Alevisiyle Sünnisiyle, etnik yapı ve dinsel ayrım yapılmaksızın herkes aynı mezarlığa defnolurlar. Ölüsünün bile birleştiği, yan yana yattığı Anadolu'nun dirilerini ayırmaya kimsenin gücü yetmeyecektir."

AA

çok acil uyarı
 // yılmaz türk
ve bunun hesabını YÜCE ALLAHIM VE SEVGİLİ PEYGAMBERİM SİZDEN SORACAK. kızılbaşlara sebep HUZURDAN KOVULMAYIN.............
25 Temmuz 2013 Perşembe 12:58
acil uyarı
 // yılmaz türk
Sayın Başbakan ve Sayın Cumhurbaşkanı: bu alevi sevdanız ikinizide yerinden edecek haberiniz olsun. demedi demeyin....
25 Temmuz 2013 Perşembe 12:55
devam
 // yılmaz türk
NE ÖLÜM BİR NE DE DİRİM. BÖYLE BİR CÜMLEYİ KABUL ETMİYORUM....
25 Temmuz 2013 Perşembe 12:41
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler