YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Alevi Dede’den çarpıcı Fethullah Gülen açıklamalar
Alevi Dede’den çarpıcı Fethullah Gülen açıklamalar
Alevi Dede’den çarpıcı Fethullah Gülen açıklamalar
16 Haziran 2008 / 11:48 Güncelleme: 16 Haziran 2008 / 00:00


Cem Vakfı Başkanı Prof. Dr. İzzetttin Doğan’dan, Fethullah Gülen hakkında çarpıcı tespitler…


“FETHULLAH HOCA SAYDIĞIM BİR İNSAN”
  • Sizin Fethullah Gülen’e yakın olduğunuz söyleniyor...

İzzettin Doğan: Fethullah Hoca’yı tanırım. Saydığım bir insan. Onu İslam’la ilgilenen bir düşünür, bir filozof olarak görüyorum. Birkaç defa görüştük, konuştuk, kendisi geldi. Cemevlerinin yapımında olumlu bir katkısı vardır. Hatırlarsınız, yıllar önce ’Camilerin yanında cemevleri de yapılmalı’ diye beyanat vermişti.


“FETHULLAH HOCA KENDİ ALANINDA BİLGE BİR KİŞİ”
  • Manevi desteğin yanısıra maddi bir desteği de oldu mu cemevleri yapımı için?

Doğan: Hayır. Maddi bir destek yok. Ama manevi olarak savunmuştur; ‘Cemevleri olmalı’ diye... Bu önemli bir olaydır. Artı, tartışmaya açık bir insan. Ben o açıdan Fethullah Hoca’nın düşüncelerinden hiçbir zaman çekinmedim. Zaten bizdeki yanlış o. Fethullah Hoca ile konuşmak, dost olmak bence bir sakınca değil, tam tersine insanlar konuşarak anlaşır. Onun öcü gibi gösterilmesi yanlış. Fethullah Hoca kendi alanında bilge bir kişi. Ben düşüncelerini paylaşmasam da öyle...


“NAZIM’A YAPILAN FETHULLAH HOCA’YA YAPILMAMALI”
  • Fethullah Gülen’in AKP üzerinde etkisi ne sizce?

Doğan: Onu bilmiyorum. Doğrusunu isterseniz 10 yıl önce Fethullah Hoca’nın gücü neydi? Bunu rahmetli Ecevit de bana sormuştu. ’Fethullah Hoca’yı nasıl buluyorsunuz?’ diye... ’Fethullah Hoca’nın düşüncesi açık ve net. Eğitim yoluyla, demokratik yolla 15-20 yıl içersinde Türkiye’yi bir Müslüman devlet haline dönüştürmek istiyor. Amacı bu’ dedim. ‘Gerçekten öyle mi düşünüyorsun?’ dedi. ’Evet, ben öyle düşünüyorum, öyle görüyorum’ dedim. Bugün de o konudaki kanaatim değişmiş değil. 10 yıl geçti. Kendisi değişti mi, neler düşünüyor onu bilemiyorum. Ama bence bir Nazım Hikmet’i düşünün... Nazım Hikmet’i sevmeyebilirsiniz, Marksist’ti diye, komünistti diye... Ama Nazım Hikmet’in büyük bir şair olduğunu reddedebilir misiniz? Ne oldu? Yurtdışında öldü. Hâlâ da mezarı getirilemiyor. Türkiye bu tip şeyleri aşmalı.


“FETHULLAH HOCA BİR İNSAN GİBİ YARGILANMALI”
  • Yani Nazım Hikmet’e yapılanlar Fethullah Gülen’e yapılmamalı mı diyorsunuz?

Doğan: Elbette... Fethullah Gülen konusu da, onun Türkiye’ye gelmesi konusu da müsamaha görmeli. Eğer varsa işlediği suçlar, adil bir şekilde yargılanmalı. Yani Fethullah Hoca olduğu için değil, bir insandır o da ve insan gibi yargılanmalı... (Vatan)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler