YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Albay'ın alnında kurşun izi yok
1995'te 'çatışmada alnından vurulup öldürüldü denilip otopsi yapılmadan defnedilen Albay Rıdvan Özden'in mezarı dün açıldı. Ailenin avukatı 15 kişi gördü, "Alnında kurşun izi yok" dedi...
Albay'ın alnında kurşun izi yok
22 Şubat 2012 / 07:02 Güncelleme: 22 Şubat 2012 / 08:08
Mardin'de 17 yıl önce şüpheli bir şekilde hayatını kaybeden dönemin Mardin Jandarma Alay Komutanı Albay Rıdvan Özden'in kabri, faili meçhul cinayetler soruşturması kapsamında dün açıldı. Özden'in kemikleri Adli Tıp Kurumu'na gönderildi. Tomris Özden ise eşinin mezarının daha önce açılmış olabileceği iddiasında bulundu.

Faili meçhul cinayetler soruşturmasını yürüten Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, 1995 yılında iki korumasıyla birlikte kırsal alanda şehit edildiği açıklanan dönemin Mardin Jandarma Alay Komutanı Albay Rıdvan Özden'in mezarının açılarak otopsi yapılması kararı almıştı. Özden'in kabri, Diyarbakır Savcılığı'ndan gelen karar doğrultusunda özel yetkili İstanbul Cumhuriyet savcılarından Hikmet Usta'nın talimatıyla dün açtırıldı. Saat 11.00 sularından başlayan çalışma 13.00 civarında sona erdi. Özden'in cesedi, otopsi raporu alınmak üzere İstanbul Adlî Tıp Kurumu'na gönderildi. İşleme, Savcı Usta da nezaret etti.

Özden'in avukatı Bülent Demir, resmî raporlara göre alnından vurularak öldürüldüğü belirtilen Özden'in alnının temiz olduğunu ifade etti. Demir, "Sayın savcımız, emniyet mensuplarımız herkes çıplak gözüyle gördü. Alnı temiz ama alnında kırık olan bir parça var, üst tarafa doğru o kısımda. İddia edildiği şekilde alnından vurulmak suretiyle şehit edildiğine dair benim şahsî kanaatim yok." dedi.

Basın mensuplarına dağıtılan yazılı basın açıklamasında ise bu davanın devlet içerisinde bir zamanlar illegal olarak yapılandırılmış ve milletine zulmetmiş karanlık yapıların ortaya çıkarılması ve hesap sorulması için açıldığı ifade edildi. Bültende, şu ifadelere yer verildi: ''Bu dava, temiz Türkiye ve temiz toplum için açılmış bir davadır. Kan davası değildir. Bu dava, devletin içerisinde bir zamanlar illegal olarak yapılandırılmış ve milletine zulmetmiş karanlık yapıların ortaya çıkarılması ve hesap sorulması için açılmıştır.''

Rıdvan Özden'in şüpheli ölümü ilk olarak 2008 yılında Ergenekon soruşturmasıyla gündeme gelmişti. Ergenekon Savcısı Zekeriya Öz'e ifade veren Rıdvan Özden'in eşi Tomris Özden, eşinin iddia edildiği gibi alnından değil, ensesinden vurulduğunu, 12 Ağustos günü öldürüldüğünü, ancak cesedinin 2 gün arazide bekletilip 14 Ağustos'ta şehit edilmiş gibi rapor tutulduğunu anlatmıştı. Savcılığın soruşturma dosyasındaki tanık ifadelerinde de Tomris Özden'in bu beyanları doğrular nitelikte olduğu görüldü.

Tanıklar da çatışma olmamasına rağmen, Albay Özden'in cesedinin iki gün arazide bekletildiğini anlattı. Daha sonra dosya faili meçhul cinayetleri soruşturan Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilmişti. Geçen ay da yine Eşref Bitlis'in ekibinde yer alan ve 1994 yılına evinde ölü bulunan Albay Kazım Çillioğlu'nun mezarı, otopsi yapılmak üzere mahkeme kararıyla açılmıştı.

'Eşimin mezarı daha önce açılmış'

Albay Rıdvan Özden'in eşi Tomris Özden, sabah erken saatte şehitliğe gelerek eşinin mezarına çiçek bırakıp dua etti. Daha sonra mezarı inceleyen Özden, basın mensuplarına dönerek, "Arkadaşlar bu mezar açılmış." dedi. Mezarın üzerindeki mermer taşlarının arasının açıldığını belirten Özden, "Ben buraya sürekli geliyorum. Bu taşlar aralıklı." şeklinde konuştu. Taşları eliyle kaldıran Özden, kafasını karıştığını ifade etti. Diğer mezarları da inceleyen Özden, eşinin mezar taşlarının sabit olmadığını belirtti. Tomris Özden'in avukatı Bülent Demir de, mezarın üzerindeki mermer taşlarında aralık bulunması sebebiyle mezarın açılmış olabileceği şüphesinin oluştuğunu söyledi. (Zaman)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler