YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Albay Üçok'un yargılanmasına başlandı
Albay Üçok'un yargılanmasına başlandı
18 Mayıs 2011 14:02
Albay Zeki Üçok'un yargılanmasına başlandı...

Hava Hakim Albay Ahmet Zeki Üçok'un, bazı soruşturmalar sırasında ''zincirleme olarak memuriyet görevini kötüye kullandığı'' iddiasıyla yargılanmasına başlandı.

Genelkurmay Askeri Mahkemesindeki duruşmaya, halen başka suçtan Hasdal Askeri Cezaevinde tutuklu bulunan sanık Üçok ile avukatları katılmadı. Duruşmada, iddianamede ''mağdur'' olarak yer alan 52 kişiden büyük çoğunluğu hazır bulundu.

''Mağdur''lar arasında Kayseri'de görev yaptığı sırada Hava Pilot Korgeneral Rıdvan Ulugüler'in imzasını kullanarak ''resmi belgede sahtecilik'' yaptığı iddiasıyla yargılanan Astsubay Ali Balta ve babası ile bazı askeri personel ve avukatlar da yer aldı.

Sanık Üçok'un savunmasının alınması için yazılan talimatın henüz yerine getirilmediği açıklanan duruşmada, ''mağdur''lara davaya katılmak isteyip istemedikleri soruldu. Bazıları duruşmaya katılmak istemediklerini açıklayan mağdurlar duruşma salonundan ayrıldı.

Katılanların kimlik tespitlerinin ardından katılan ve avukatlarına talepleri soruldu.

''Mağdur'' ve ''mağdur vekili'' sıfatı taşıyan avukatlardan çoğunluğu, Üçok'un savunmasının talimat yerine bizzat mahkemede alınmasını istediklerini bildirdi.

''Mağdur-mağdur vekili'' olarak duruşmada yer alan Avukat Mustafa Dokumacı, esasa ilişkin beyanda daha sonra bulunacaklarını, ancak birkaç cümle söylemek istediğini belirtti. Dokumacı, Üçok tarafından ''müvekkili Ali Balta'nın ifadesinin hipnoz ve yasak sorgu yöntemleriyle alındığını'' kaydederek, hukuk devleti ilkesinin hayata geçirilmesi sürecinde davanın büyük önem taşıdığını ifade etti.

Taleplerin sorulmasının ardından mahkeme heyeti müzakereye çekildi. Daha sonra ara kararlar açıklandı. Üçok'un savunmasının mahkeme huzurunda alınmasına karar veren mahkeme, Üçok'un gelecek celse hazır edilmesi için Genelkurmay Askeri Savcılığına müzekkere yazılmasını kararlaştırdı.

Duruşma, Üçok'un savunmasının alınması ve diğer eksiklerin giderilmesi için ertelendi.

İddianamede Üçok'un, bazı soruşturmalar sırasında usule aykırı hareket edilmesi, mağdur Astsubay Ali Balta'nın avukatıyla uzun süre görüştürülmesine müsaade edilmemesi, bir bilirkişinin hazırladığı raporların dosyaya dahil edilmemesi, aynı bilirkişiye farklı rapor hazırlatılması, bazı şüpheli avukatları hakkında MİT Müsteşarlığı, Ankara Barosu ve bazı askeri birliklere yazı yazılması gibi bir dizi olaya ilişkin olarak ''zincirleme olarak memuriyet görevini kötüye kullanmak'' suçunu işlediği öne sürülüyor.

İddianamede, Üçok'un, ''makam aracını özel işleri için kullandığı'' da savunuldu. (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler