YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Albay Temizöz’ün dosyaları ‘idare’de kayboldu
Faili meçhul cinayetlerle ilgili aralarında emekli Albay Cemal Temizöz’ün de bulunduğu sanıkların yargılandığı davada sona yaklaşıldı.
Albay Temizöz’ün dosyaları ‘idare’de kayboldu
07 Eylül 2013 / 22:02 Güncelleme: 08 Eylül 2013 / 00:05

Bu sırada Temizöz ve itirafçılar hakkında 1993 ve 1995 yılında hazırlanan soruşturma evraklarının yok edildiği ortaya çıktı. Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Bekir Soytürk, sanık Temizöz hakkında Cizre Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan soruşturma dosyasının İlçe İdare Kurulu’ndan istendiğini belirterek, verilen cevapta, dosyaya ait herhangi bir bilgi, belge ya da kaydın olmadığının iletildiğini dile getirdi.

‘Bilerek yok edildi’

Kaybolduğu anlaşılan dosyada, kaçakçılar Veysi Özcan, Şeyhmus Ceylan ve Ethem Aksal’ın, dönemin Cizre İlçe Jandarma Komutanı Temizöz’ün kendilerini ölümle tehdit ettiği gerekçesiyle Cizre Savcılığı’na suç duyurusunda bulunduğu belirtiliyor. Savcılık, Temizöz’ün, o dönemde bu dosyayı İlçe İdare Kurulu’na ilettikten sonra yok edildiğini iddia ediyor. Kaybolduğu iddia edilen bir başka dosya ise yine Temizöz ve Yavuz Güneş kod adlı Burhanettin Kıyak hakkındaki bir fezleke. Cizre’deki savcıların hazırladığı fezlekeyi, yine İlçe İdare Kurulu’na gönderdiği ancak bunun da akıbetinin bilenmediği belirtiliyor.

Sona yaklaşılıyor

Dosyaya gelen evrakların okunmasının ardından savcı, dosyanın esas hakkında mütalaa hazırlanması için kendisine verilmesini ve sanıkların tutukluluk halinin devamını talep etti. Sanıklar ise tek tek söz alarak son savunmalarını yapıp beraatlerini ve tahliyelerini istediler.

STAR

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler