YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Albay Temizöz hakkında KORKUNÇ İDDİALAR
Temizöz hakkında 9 kez ağırlaştırılmış müebbet isteniyor
Albay Temizöz hakkında KORKUNÇ İDDİALAR
16 Temmuz 2009 / 09:48 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Albay hakkında 9 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi.Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca bir süre önce tutuklanan eski Kayseri Jandarma Alay Komutanı Albay Cemal Temizöz ve eski Cizre Belediye Başkanı Kamil Atağ'ın da aralarında bulunduğu 6'sı tutuklu 7 sanıkla ilgili iddianame tamamlandı. İddianamede, Albay Temizöz hakkında 9 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası isteniyor.


Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nda özel yetkili bir savcı tarafından 7 sanık hakkında hazırlanan 104 sayfalık iddianame, Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edildi.


İddianamede, tutuklu sanıklar eski Kayseri İl Jandarma Komutanı Albay Cemal Temizöz, eski Cizre Belediye Başkanı Kamil Atağ, oğlu Temer Atağ, itirafçılar Adem Yakin, Hıdır Altuğ ve Abdulhakim Güven ile tutuksuz yargılanan sanık Kukel Atağ'ın, 765 sayılı TCK'nın ''Adam öldürmek'', ''Cürüm işlemek için teşekkül oluşturmak'' ve ''Adam öldürmeye azmettirmek'' suçlarından cezalandırılmaları istendi.


''Tükenmez kalem'' ve ''Sokak lambası'' adı verilen iki gizli tanığın ifadelerinin de yer aldığı iddianamede, ayrıca Midyat Cezaevinde hükümlü olan sanık Kamil Atağ'ın kardeşi olan, ancak yakınlarının nüfusuna kayıt edilen M.N.B'nin ifadeleri de yer aldı.


-''ALBAY TEMİZÖZ'ÜN GRUBU''-


İddianamede, sanık Albay Temizöz'ün 1993 yılında Cizre İlçe Jandarma Komutanlığında bölük komutanı olarak göreve başladığı, göreve başlamasından itibaren Cizre ilçesinde, ''terörle mücadele ediliyor'' görüntüsü altında ''korucu, itirafçı ve uzman çavuşlardan oluşan bir grup oluşturduğu'' ifade edildi.


''Söz konusu grubun süreç içerisinde asli görevinden ayrılarak, terör örgütü PKK'ya yardım ettiğini değerlendirdiği ya da özel sebeplerden dolayı gözaltına aldıkları kişileri sorguladığı'' bildirilen iddianamede, bu sorgulanan kişilerden bir kısmını öldürdüğü öne sürüldü.


-''ALBAYIN KOD ADI METİN''-


İddianamede, sanıklardan Temizöz'ün 1994 yılı yerel seçimlerinde, ilkokul diploması şartı aranan belediye başkanlığı için gerekli alt yapıyı oluşturarak, Kamil Atağ'ın belediye başkanı olması için faaliyet yürüttüğü kaydedildi.


Tanık anlatımlarına göre, Albay Temizöz'ün seçimlerde Atağ'a rakip olan belediye başkan adayı Salih Şık'ı tehdit ederek, Atağ'ın belediye başkanlığına itirazını engellemeye çalıştığı ileri sürüldü.


Albay Temizöz'ün bu dönemden başlamak üzere ''Metin'' kod adını kullandığı ifade edilen iddianamede, söz konusu grupla ilgili şu ifadeler yer aldı:


''Şüpheli Temizöz, emrinde bulunan 'Şahin Bedran' kod adlı Adem Yakin, 'Ferit' kod adlı Abdulhakim Güven, 'Tayfun' kod adlı Hıdır Altuğ ile 'Yavuz' kod, 'Selim hoca' kod, 'Tuna' kod ve 'Cabbar' kod isimli kişileri ve korucubaşı Kamil Atağ ile emrindeki bir kısım korucuları suç işlemek amacıyla kurulmuş bir teşekkül haline dönüştürmüştür. Emrinde bulunan kod isimleri belirtilen uzman çavuş rütbesindeki kişilere talimatları bizzat kendisinin verdiği, bu kişilerin de kendilerine verilen talimatları yerine getirdikleri ve gerçekleştirdikleri eylemleri direk şüpheli Cemal Temizöz'e rapor ettikleri...''


-''ÖLDÜRÜLENLERİN KİMLİKLERİ TEMİZÖZ'E VERİLDİ''-


Söz konusu grupta yer alan uzman çavuşların, itirafçılar ile gerçekleştirdikleri eylemlerden sonra öldürdükleri kişilere ait kimlik belgelerini Albay Temizöz'e teslim ettikleri belirtilen iddianamede, ''Böylece Temizöz'ün vermiş olduğu talimatı yerine getirdiklerini bildirdikleri, bir çok eylemde öldürülen kişilerin üzerlerinden kimlik belgelerinin çıkmamasının da bu hususu doğruladığı...'' denildi.


Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca, bir süre önce tutuklanan eski Kayseri Jandarma Alay Komutanı Albay Cemal Temizöz ve eski Cizre Belediye Başkanı Kamil Atağ'ın da aralarında bulunduğu 6'sı tutuklu 7 sanıkla ilgili olarak hazırlanan iddianamede, Şırnak'ın Cizre ilçesinde 1993-1997 yılları arasında 55 faili meçhul cinayetin işlendiği belirtildi.


İddianamede, ''söz konusu 55 faili meçhul cinayetin 48'inin 1993-1995 yılları arasında işlendiği, 1996-1997 yıllarında ise sadece 7 faili meçhul cinayet dosyasının bulunduğu'' belirtilerek, bunun ''dikkat çekici'' olduğu kaydedildi.


-''DEVLETİN İMKANI KULLANILDI''-


İddianamede, ''Albay Temizöz'ün 1993 yılından itibaren Cizre'de suç işleyen bir teşekkül meydana getirdiği, Teşekkül mensunlarının Cemal Temizöz'ün talimatı ile kasten öldürme de dahil olmak üzere birçok suç işledikleri, bu teşekkülün amaçladıkları suçların işlenmesi sırasında terörle mücadele edilmesi amacıyla devlet tarafından kendilerine sağlanan her türlü imkanı da kullandıkları mevcut delillerden anlaşılmaktadır'' denildi.


-''GRUPTAKİLER FARKLIYDI''-


İddianamenin ''Genel Değerlendirme'' bölümünde, kod isimli uzman çavuşların ve itirafçıların bölükte görev yapan diğer rütbeliler ile askerlerden farklı oldukları kaydedilerek, şöyle denildi:


''Bunların, farklı olarak kalaşnikof marka tüfek ve tabanca taşıyıp, eylemleri bu silahlarla gerçekleştirdikleri, ilçede meydana gelen olaylara ilişkin adli evrak tanzim etme görevinin Merkez Jandarma Karakolunda olmasına rağmen, yakalama, gözaltı, savunma ve gözaltından bırakma gibi adli işlemleri tanıkların 'sorgu ekibi' diye isimlendirdikleri, kod isimli uzman çavuşlar tarafından yerine getirildiği, birçok öldürme olayında olay yeri tespit tutanaklarında tutanak tanzimi yapan görevlilerin isim ve tanıtıcı sicil bilgilerinin olmayıp, 'İlçe Jandarma Komutanlığında görevli' şeklinde yazının bulunduğu, bir kısım tutanaklarda ise kod isimlerin yazılı olduğu anlaşılmaktadır.''


-''TÜKENMEZ KALEM'' VE ''SOKAK LAMBASI''-


Hazırlanan iddianamede ''gizli tanık'' olarak ifadeleri bulunan kişilerle tanık M.N.B'nin beyanlarının, söz konusu öldürme eylemleriyle ilgili elde edilen verilerdeki bilgilerle benzerlik arz ettiği ifade edildi.


İddianamede, şunlara yer verildi:


''Anlatılan eylemlerde, maktullerin gözaltına alınmaları, alan kişilerin aynı kişiler olması, beyaz renkli Renault marka bir araç ile alınmaları, kalaşnikof tüfeği ya da tabanca ile öldürülmeleri, benzer yerlerde öldürülmeleri, birçoğunun özensiz 8-10 cm toprak altına üzerine taş koyulmak suretiyle gömülmeleri, üzerlerinden kimlik belgelerinin çıkmaması gibi verilerin benzerlik arz ettikleri belirlenmiştir. Eylem içerisinde olmayan bir kişinin bu bilgileri bilmesinin mümkün olmadığı bundan dolayı gizli tanıklar 'Tükenmez kalem' ve 'Sokak lambası' ile tanık M.N.B'nin beyanlarının doğruluk arz ettiği değerlendirilmektedir.''


-KARDEŞİ ANLATMIŞ-


Sanıklardan korucu başı ve eski Belediye Başkanı Kamil Atağ'ın kardeşi olan ve halen Midyat Cezaevinde hükümlü olan M.N.B'nin ifadeleri iddianamede geniş yer aldı.


Nüfus kaydının, babası tarafından amcasının oğlu A.B'nin üzerine yapıldığını kaydeden M.N.B, ifadesinde, kendisinin de bir dönem köy koruculuğu yaptığını belirttiği bildirildi. Ağabeyi Kamil Atağ'a ait Cudi Mahallesi'ndeki evin alt katına sorgu odaları yapıldığını anlatan tanık M.N.B, o yıllarda buraya terör örgütü PKK'ya yardım ettiği düşünülen kişilerin getirilip sorgulandığını iddia etti.


Kendisinin de birçok defa bu sorgulara katıldığını itiraf eden M.N.B'nin ''O dönemde binbaşı olan Cemal Temizöz'ün emri ile ağabeyim Kamil Atağ, İskan Arslan ile Nadir Neyci adlı şahısları gözaltına alarak buraya getirdi. Burada sorgulanan şahıslar daha sonra infaz edildi'' sözleri ifade yer alıyor.


-''HİZBULLAH'A AİT SIĞINAĞI DA KULLANDIK''-


Cudi Mahallesi'nde, terör örgütü Hizbullah mensubu olan bir kişiye ait sığınak bulunduğunu, sorgu için bazen oranın da kullanıldığını belirten tanık M.N.B'nin ifadesi iddianamede şöyle yer alıyor:


''Genellikle nitelikli sorgusu yapılacak ya da infaz edilecek kişiler buraya götürülürdü. Bu yıllarda ağabeyimin sığınağında çok miktarda silah ve mühimmat bulunurdu. Ağabeyimin sığınağına ses çıkmaması için kapılara kalın sünger yapıştırılmıştı. Buraya getirilenler bir haftaya kadar tutulurdu. Biz, ağabeyim dışında kimseye bilgi vermezdik. O da o dönem binbaşı Cemal Temizöz ile görüşürdü. Bu sorgulara bazen askeri personeller de katılırdı. Yanlarında genellikle itirafçılar olurdu.


Boşaltılan Cizre'nin Kuştepe köyü, Hizbullah'ın askeri merkezi haline gelmişti. Ben buraya çok gittim. Gittiğimde askeri kanattan sorumlu olan kişileri gördüm. Onların da bizim gibi silahları vardı. Buradaki Hizbullah mensuplarının ağabeyim Kamil ile sürekli diyalogları vardı. Çok sık görüşürlerdi. Benim de bulunduğum birçok arkadaşımız bu köye silah ve mühimmat götürdük.''


-20 ADAM ÖLDÜRME OLAYI-


İddianamede, sanıklar, Ramazan Elçi, Ramazan Uykur, Abdullah Efelti, İbrahim Adak, Mehmet Gürri Özer, İbrahim Danış, Abdurrahman Afşar, Abdurrahman Akyol, ihsan Arslan, Beşir Bayar, Abdurrezak Binzet, İzzet Padır, Abdullah Özdemir, Mustafa Aydın, Süleyman Gasyak, Abdulaziz Gasyak, Ömer Candoruk, Yahya Akman, Abdulhamit Düdük ve yabancı uyruklu bir erkeğin öldürülmesi eylemlerinden sorumlu tutuluyor.


-MÜEBBET HAPİS İSTEMİ-


İddianamede, 765 Sayılı TCK'nın ''adam öldürmek'', ''cürem işlemek için teşekkül oluşturma'' ve ''adam öldürmeye azmettirmek'' suçlarından sanıklardan Cemal Temizöz'ün 9, Kamil Atağ'ın 7, Temer Atağ'ın 2, Adem Yakin'in 7, Hıdır Altuğ'un 3, Abdulhakim Güven'in 6, Kukel Atağ hakkında ise bir kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası isteniyor.


Sanıkların yargılanmasına önümüzdeki günlerde 6. Ağır Ceza Mahkemesinde başlanacak.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler