YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Albay Dursun Çiçek'i tahliye ettirme PLANI MI?
Albay Dursun Çiçek'i tahliye ettirme PLANI MI?
01 Temmuz 2009 17:40
'Bizim mahkeme' denilen 14. Mahkemeye kritik bir atama yapıldı

Ergenekon Savcıları Albay Dursun Çiçek'i tutuklattı ama Emekli Orgeneral Şener Eruygur'un eşi Mukaddes Eruygur'un "bizim mahkeme" dediği 14. Mahkemeye kritik bir atama yapıldı. Mahkemeye geçici üye atanmasının ardından Çiçek'in avukatları harekete geçti.  
  
Albay Dursun Çiçek, Ergenekon Savcıları tarafından dün gün boyu sorgulandıktan sonra gece yarısı tutuklanmış ve askeri cezaevine gönderilmişti. Ergenekon Operasyonu kapsamında yapılan aramalarda Avukat Serdar Öztürk'ün ofisinde bulunan belgeler üzerine projektörler Albay Çiçek'in üzerine çevrilmişti. Aramalarda Albay Çiçek'in imzasıyla "İrticayla Mücadele Eylem Planı" başlığı altında bir belge bulunmuştu.


Albay Çiçek hakkında sözkonusu belgeyle ilgili olarak Askeri Savcılık tarafından kovuşturmaya yer olmadığı kararı verilmişti. Ancak olayın diğer boyutları sivil savcılığa gönderilmişti.


Sivil Savcılık, devletin istihbarat örgütlerinden gelen bilgiler ışığında Albay Çiçek'in Ergenekon Örgütü üyesi olduğuna kanaat getirmiş ve "tutuklanma" istemiyle Çiçek'i mahkemeye sevketmişti. Mahkeme yaptığı inceleme sonucunda savcılığın talebine uyarak Çiçek'i tutukladı.


"Bizim Mahkeme" Formülü


Tüm bu gelişmeler yaşanırken, İstanbul Adalet Komisyonu Başkanlığı ilginç bir atama gerçekleştirdi ve yapılan baskılar üzerine 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ne kritik bir atama gerçekleştirdi. Mahkemeye Beşiktaş Adliyesi'nde görevli Faik Saban'ı geçici görevle atadı.


Bu atama gerçekleşir gerçekleşmez, Albay Dursun Çiçek'in avukatları tahliye istemini içeren itirazını verdiler. 14. Mahkemenin Başkanı ise hızla hareket ederek, Ergenekon savcılarından tutukluluk halinin itirazıyla ilgili mütaala istedi. Normalde mütaala için iki gün süre bulunmasına karşın Başkanın ısrarı üzerine Ergenekon Savcıları'ndan alel acele mütaala alındı. 14 Ağır cezanın bu hızlı ve acele hareketlerden sonra bugün Albay Çiçek hakkında tahliye kararı vereceği iddia ediliyor. (Zaman)
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler