YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Alacağınızı iyi takip edin
TBMM Başkanı Cemil Çiçek, vatandaşları uyardı: Yeni anayasa yapmak siyaset kurumunun borcu, sizin de alacağınız. Alacağınızı iyi takip edin.
Alacağınızı iyi takip edin
01 Nisan 2012 / 14:07 Güncelleme: 01 Nisan 2012 / 14:15

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, ''Güzel bir atasözümüz var: Öfke gelir göz kızarır, öfke gider yüz kızarır. Gözünüzün kızardığı, söylediğiniz laflardan dolayı sonradan düşündüğünüzde yüzünüzün kızardığı bir ortam, Anayasa yapım işini zorlaştırır. Sağlıklı diyalog ortamına herkesin ihtiyacı var'' dedi.

Çiçek, Atatürk Kongre Kültür Merkezi'nde düzenlenen ''Anayasa Platformu Vatandaş Toplantısı''nda, demokratik standartları yüksek, devletin etkin ve verimli bir şekilde çalışacağı, vatandaşa hizmet üreteceği, devleti oluşturan yasamanın, yürütmenin ve yargının görev yetki sorumluluklarının net olarak belirlendiği söyledi. Çiçek, hergün yeni bir anayasal sorunla boğuşulmayan bir dönemi aralamak, başlatmak adına yeni bin Anayasa'ya ihtiyaç olduğunu ifade etti.

Bir Anayasa'ya ihtiyaç duyulduğuna yönelik hiç tereddüt olmadığını dile getiren Çiçek, şöyle konuştu:

''Çünkü 30 yıl içinde 17 kez değiştirilmek zorunda kalan Anayasa'nın günümüz ihtiyaçlarına cevap vermediğini, her 13-14 ayda bir Anayasa krizleri, Anayasa değiştirme süreçlerine girmiş ülkenin neleri kaybettiğini hepimizin anlaması gerekiyor. Yeni Anayasa'ya ihtiyaç olduğunu uzun uzun anlatmaya gerek yok. Bir taraftan ihtiyaç var bir taraftan toplumsal talep var. Bugün burada bulunan ve sizlerle bizleri buluşturan temsilcilere teşekkür ediyorum. Çatı kuruluşlarımız, en az 45 milyon vatandaşa hizmet götürüyorlar. Burada bulunmayanların da talepleri var. İhtiyaç var, talep de var. 1808 yılından bu yana 200 yılı aşan dönemde Türkiye'nin bir Anayasa yapma tecrübesi var, birikimi var.''

Çiçek, yeni Anayasa'yla ilgili çalışmaların 2012 sonunda belli noktaya getirilmesi gerektiğini belirterek, yeni bir Anayasa'nın siyaset kurumunun halka bir lütfu, bağışı olmadığını bildirdi.

Yeni Anayasa'nın vatandaşa bir borç olduğunu vurgulayan Çiçek, ''Yeni Anayasa, TBMM'de bulunan siyaset partiler başta olmak üzere siyaset kurumunun size seçimlerden önce verdikleri sözün gereğidir. Bunun arkasında durmaları gerekiyor. Dolayısıyla siyaset kurumunun borcudur, sizin de alacağınızdır. Alacağınızı iyi takip edin. Bu borcu siyaset kurumu erteleyemez, öteleyemez. Bahane bulamaz, bahane arayamaz. Ne yapıp yapıp Siyasete güveni, TBMM'ye güveni artırma adına bu işi başarmak zorundadır'' diye konuştu.

Çiçek, yeni bir Anayasa konusunun iç mesele olmaktan çıktığına dikkati çekerek, şöyle devam etti:

''Uluslararası camiada Türkiye'nin bu işi nasıl sonuçlandıracağı merak konusudur. Dolayısıyla bu işi, siyaset kurumu, bu parlamento, başardığında emin olun Türkiye'nin her alandaki itibarı ikiye, üçe, beşe katlanacaktır. Yeni bir Anayasa, sıfır sorunlu Türkiye anlamına gelmiyor. Bunu biliyoruz. Bir kısım sorunlarımızın Anayasa'dan kaynaklanmadığını da biliyoruz. Siyaset yapma yöntemimizden, yeterli hazırlıkları yapmadığımızdan, gerekli fikri çabayı gösteremediğimizden, uzlaşamadığımızdan ve anlaşamadığımızdan... Onlardan arta kalan kısımlara bakarsak, bir kısım sorunların, zaman zaman krize dönüşen hususların, Anayasa'dan kaynaklandığını da biliyoruz. Bu nedenle, yeni bir Anayasa, siyaset kurumunun çözüm üretme sorununu ortadan kaldırma veya küçültme noktasında imkanlarını artıracak, siyaseti daha etkin verimli hale getirecektir. Bu nedenle yeni Anayasa diyoruz.''

Toplantıda yapılan konuşmaların kendisinin de katıldığı, benimsediği konuşmalar olduğunu özellikle vurgulamak istediğini dile getiren Çiçek, ''Burada çok daha önemli bir şey var. Dikkati çekmek istediğim konu var. Bu tabloya bir bakın. Bu tablonun bizzat kendisi, yaptığımız konuşmadan önemlidir. 4 siyasi parti, Meclis dışında ilk kez Türkiye'nin her tarafından bir arada. Edirne'ye de Bursa'ya da Diyarbakır'a da gidiyor. Erzurum'a, Gaziantep'e, Trabzon'a da gideceğiz. Türkiye'nin her tarafında şu olumlu tablo Anayasa yapımının olmazsa olmazıdır'' dedi.


-''Öfke gelir göz kızarır''-


Cemil Çiçek, şunları kaydetti:

''Öfkenin olduğu yerde, öfkenin siyasi atmosferi kuşattığı bir ortamda, Anayasa yapmanın ne kadar zor olduğunu bilmesi gerekenlere buradan hatırlatmak istiyorum. İhtiyaç var, talep var, tecrübe var, akademik birikim var. Olumlu, sağduyulu, diyalog içindeki bir siyaset iklimine de ihtiyaç olduğuna da itirazı olan varsa burada söylesin. Böyle iklim olmazsa bizim işimizin ne kadar zor olduğunu biliyoruz. Öfke ortamında yumruk bile sayamazsınız. Kaldı ki, önemli düzenlemeleri yapacaksınız. Güzel bir atasözümüz var: Öfke gelir göz kızarır, öfke gider yüz kızarır. Gözünüzün kızardığı, söylediğiniz laflardan dolayı sonradan düşündüğünüzde yüzünüzün kızardığı bir ortam, Anayasa yapım işini zorlaştırır. Sağlıklı diyalog ortamına herkesin ihtiyacı var. Bunun temin edilmesi lazım. Bunu bir şeyin bahanesi olarak söylemiyorum.''

Vatandaşların, Meclis'teki görüntüleri, üslubu, kavgaları sorduğunu vurgulayan Çiçek, ''gerçekten bu ortamda siz Anayasa yapabilecek misiniz '' şeklinde sorular geldiğini söyledi.

Çiçek, bu görüntüyü ortadan kaldırmak da siyasetçilerin, herkesin görevi olduğunu ifade ederek, ''Emin olun şu tablo birkaç eksiğiyle Türkiye'de değil yıllarca, bir yıllığına egemen olsun, bugün tartıştığımız 'Türkiye nereye gidiyor ' sorularının önemli kısmını geride bırakmamıza vesile olacaktır. Böyle bir iklimin Türkiye'ye egemen olmasını temenni ediyor, yapılacak Anayasa çalışmalarının olumlu sonuçlanacağını, 2012 yılının bu anlamda bir Anayasa yılı olacağına inanıyorum'' dedi. AA
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler