YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Aktütün saldırısında ihmal ve istihbarat zaafiyet
"Aktütün saldırısında ihmal ve istihbarat zaafiyet
"Aktütün saldırısında ihmal ve istihbarat zaafiyet
27 Ekim 2008 / 12:30 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Işık Koşaner, Aktütün soruşturmasının tamamlandığını açıkladı. Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Işık Koşaner, Aktütün olayına ilişkin Bayraktepe ve diğer bölgelere kuvvet tahsisi, ateş planları, sevk ve idarenin askeri esaslara uygun şekilde yapıldığını, İkinci Ordu Komutanlığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında herhangi bir eksiklik saptanmadığını bildirdi.


Org. Koşaner'in konuşmasından başlıklar


- Aktütün saldırısında her safha askeri taktiğe uygundur. Eksik, ihmal ve istihbarat zaafiyeti yoktur.


- Basında çıkan görüntüler asılsız. Görüntülerle ilgili soruşturma başlatıldı.


- Bayraktepe yaz başından beri tutuluyordu. Personel sayısı yeterli sayıdaydı. Daha fazla kuvvet daha fazla güç değildir. Personel yeterliydi.


- Bayraktepe’de gerekli gece görüş ekipmanları vardı. 2 ve 3 Ekim’de görüntü alındı ve ateş açıldı.


- İnsansız hava aracı, Aktütün’e yönlendirildi ve 13.58’de Aktütün üzerine ulaştı. Bu görüntüleri ABD'nin başkalarına verip vermediğini bilemeyiz.


- Sızan istihbarat raporlarıyla ilgili nereden sızdığını araştırıyoruz. İstihbarat raporları sadece TSK içinde değil, MİT ve Emniyet’e de dağıtılıyor.


- İnsansız hava aracı Aktütün’de 2 saat kadar görev yaptı. Ancak daha sonra görüntü alamadığı için görevini tamamladı.


- Görüntüler hemen yansıtılmadı. Görüntüler öncelikle ABD kaynakları tarafından elde ediliyor. Süzgeçten geçirildikten sonra Genelkurmay Karargahı’na iletiliyor. Genelkurmay’da bunu gerekli birimlere aktarıyor.


- Bayraktepe kesinlikte teröristlerin eline geçmedi. Teröristler Jandarma Özel Harekat birliği tarafından etkisiz haline getirildi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler