YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Akşener Veda Hutbesi'ni hatırlattı
Akşener Veda Hutbesi'ni hatırlattı
07 Mart 2012 15:31
8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla mesaj yayımlayan Meclis Başkanvekili Meral Akşener, Peygamber efendimizin Veda Hutbesi'nden örnek verdi.

TBMM Başkanvekili Meral Akşener, kadınların Türk siyasetinde 79 milletvekili ile parlamentonun sadece yüzde 14'ünü temsil ettiğini belirtti.

Akşener, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Büyük Önder Atatürk'ün desteği ile siyasi alanda dünyanın gelişmiş bir çok ülkesinden önce Türk kadının oldukça önemli haklara sahip olduğunu bildirdi. 1934 yılında milletvekilliğine seçme ve seçilme hakkı almış olmasına rağmen bugün gelinen noktanın çok da iç açıcı olmadığını vurgulayan Akşener, kadınların bugün Türk siyasetinin içinde 79 kadın milletvekili ile parlamentonun sadece yüzde 14'ünü temsil ettiklerine işaret etti.

''Veda Hutbesinde Peygamber efendimiz, 'Ey insanlar kadınların haklarını gözetmenizi ve bu hususta Allah'tan korkmanızı tavsiye ederim' diyerek bir çağrıda bulunmuş ve kadın haklarını ön plana çıkartmıştır'' ifadelerini kullanan Akşener, ''Kadınlar, dünyanın ve Türk İslam aleminin gelişmesinde önemli ölçüde bir yeri sahip olduklarının kaçınılmaz bir gerçek iken buna paralel kadın haklarının aynı oranda gelişmemesi de ayrıca bir handikaptır'' dedi. AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler