YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AKP'nin sürprizine CHP'den yanıt
Anayasa'nın geçici 15. maddesinin değişecek olması gündemde büyük yankı buldu. Tabii CHP'den de bu sürpriz değişikliğe yanıt geldi. CHP'li Okay, "Geçici 15.maddeyi tek başına getirin destekleyelim..." dedi
AKP'nin sürprizine CHP'den yanıt
18 Mart 2010 / 13:36 Güncelleme: 18 Mart 2010 / 16:52

CHP Grup Başkanvekili Hakkı Suha Okay, Anayasanın Geçici 15. maddesini hemen derhal yarın tek başına Anayasa metninden çıkarmaya hazır olduklarını bildirerek, ''AKP, açıkça yargıyı teslim almak istiyor. Özellikle yüksek yargıyı teslim almak istiyor'' dedi.

Okay, TBMM'de gazetecilerin, Anayasa değişikliği paketinde Geçici 15. maddenin yer almasına ilişkin haberleri hatırlatarak, CHP'nin tutumunun ne olacağını sorması üzerine, şunları söyledi:

''AK Parti Grubu, Geçici 15. maddeyi ''sürpriz'' olarak değişiklik paketine koyduğunu söylüyor. Bu bir samimiyet sınavıdır, Şark kurnazlığına gerek yok. Eğer Geçici 15. maddeyi kaldırmak istiyorlarsa hemen derhal yarın getirsinler tek başına Geçici 15. maddeyi Anayasa metninden çıkaralım. Yoksa bir paket içerisine monte edip, paketle bütünleştirip ve paket içerisinde yer alan bu madde nedeniyle paket referandumda reddedildiğinde, CHP'yi zan altında bırakmaya çalışmak basit bir siyasi taktiktir. Bir siyasi manevradır. Samimiyet sınavında AKP'nin yapması gereken; doğrudan doğruya Geçici 15. maddeyi getirsinler, tek madde olarak bu parlamentoda hemen Anayasa değişikliğini gerçekleştirelim. Onun ötesinde yapılan sadece ve sadece ipe un sermektir. Geçici 15. maddenin Anayasa metninde kalmasını sağlamaya yönelik bir tasarruftur.'' 

HSYK DEĞİŞİKLİĞİ

Bir gazetecinin, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunun (HSYK) yapısıyla ilgili Anayasa değişikliğine ilişkin görüşlerini sorması üzerine de Okay, ''AKP, açıkça yargıyı teslim almak istiyor. Özellikle yüksek yargıyı teslim almak istiyor'' dedi.

Anayasa değişiklik paketinin tek amacının, HSYK'nın yapısı değiştirmek olduğunu öne süren Okay, sözlerini şöyle sürdürdü:

''HSYK'nın yapısını değiştirip, böylece bu değişimle birlikte yüksek yargıyı AKP'lileştirmek amaçları vardır. Daha önceki açıklamalarımız, gelinen noktada doğru tespit ettiğimizi, doğru teşhis ettiğimizi ortaya koymaktadır. Türk halkının en öncelikli ve en güncel sorunu, HSYK'nın yapısı değildir. HSYK'nın yapısını değiştirerek bundan sonraki süreçte bir olası seçim sonrası yüksek yargıda ve yüksek yargının belirleyeceği kadrolarda yargılanma endişesi taşıyanların şimdiden kendi hakimlerini atama gayretidir bu. Ve Yüce Divanı biçimlendirme gayretidir. Yargıtayı biçimlendirme gayretidir. Yani muhtemel sanıkların hakimlerini belirleme çabasıdır. Onun için HSYK'nın yapısını değiştirmek için bir Anayasa değişikliği getirilmektedir. Diğer Anayasa değişiklikleri ise sadece bunun yanında fondur, makyajdır.

Bu değişikliğin temel maddesi HSYK'dır. HSYK'yı biçimlemek için yola çıkmışlardır ama bu referanduma gidecektir. Referandum da siyasi iktidara bir güvenoyu olacaktır. Geçmişte de bu tür referandumlar yapıldı. 1987-88 referandumlarından sonra saman alevi gibi yükselen ANAP'ın siyasi yaşamı sonlandı. Yine AKP saman alevi gibi yükselen bir partidir. Böyle bir referandum süreci yaşanırsa AKP'nin de sonu olacaktır.''

Okay, CHP olarak Anayasa değişikliğine destek vermeyeceklerini daha önce net olarak ifade ettiklerini hatırlatarak, ''Geçici 15. maddeyi getirin derhal yarın Genel Kurul'dan çıkaralım. Onun ötesinde Anayasa paketi diye getirilenle, sadece yüksek yargıyı biçimlendirme ve AKP'nin hegemonyası altına alınması amaçlanmaktadır. Onun için destek vermemiz söz konusu bile olamaz'' diye konuştu.     

CHP Grup Başkanvekili Okay, AK Parti'nin randevu talebine ne yanıt vereceklerinin sorulması üzerine, ''henüz öyle bir talep gelmedi. Öyle bir randevu talebi gelirse değerlendiririz'' dedi.

ANAYASA MAHKEMESİ

Anayasa değişikliğinin gerçekleşmesi durumunda Anayasa Mahkemesine gidip gitmeyeceklerine ilişkin soruyu da Okay, şöyle yanıtladı:

''Gayet tabii bu paketin içerisinde HSYK veya siyasi partilerin kapatılması gibi hukuk devleti ilkelerine aykırı düzenlemeler gelirse bilinsin ki CHP, Anayasa'nın değiştirilemez, değiştirilmesi teklif dahi edilemez kimi maddelerine aykırı Anayasa değişiklikleri söz konusu olursa çok doğaldır ki Anayasa Mahkemesine değişikliklerin iptali için müracaat ederiz.''

Anayasanın 10. maddesindeki değişiklikle türban düzenlemesinin yeniden gündeme getirileceğine ilişkin iddialar bulunduğunu hatırlatan gazeteciye de Okay, ''Zannederim Anayasa Mahkemesinin son kararından sonra böyle bir girişimde bulunmazlar. Bile bile böyle bir girişimde bulunurlarsa o girişimi değerlendiririz'' karşılığını verdi.

ERMENİLER

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Türkiye'de kaçak bulunan Ermenilerle ilgili sözlerini hatırlatarak, ''Partinizden bazı milletvekilleri de bu öneriye sahip çıkmıştı. Parti grubunuzda bu konuda bir çelişki mi var?'' sorusunu yönelten gazeteciyi de şöyle yanıtladı:

''CHP'nin görüşünü genel başkanımız ifade eder. Genel Başkanımız da bu konuda çok net olarak açıklamada bulunmuştur. Sayın Başbakanın bu açıklaması, çok vahim ırkçı bir açıklamadır. Genel Başkanımız da bu konuda çok net tepki göstermiştir. CHP'yi genel başkanının açıklaması bağlar.''

A.A.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler