YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AKP'nin korkuları üzerine oluşturulmuş
AKP'nin korkuları üzerine oluşturulmuş
22 Mart 2010 14:10
Anayasa Değişiklik paketine ilişkin değerlendirmelerde bulunan CHP lideri Baykal, "Pakete AKP'nin korkuları yön veriyor" diye konuştu...

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, anayasa değişikliği taslağına ilişkin olarak, ''Bu değişiklik girişimi, AKP'nin korkularının Anayasa değişikliğine yansımış halidir. Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın bu anlayış ve bu zihniyetle değiştirilmesi kabul edilemez'' dedi.

Baykal, gazetecilerin soruları üzerine anayasa değişikliği taslağını değerlendirdi.

''Değişiklik teklifinin AK Parti'nin mutfağında hazırlandığını'' ifade eden Baykal, şunları kaydetti:

''Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın AKP mutfağında hazırlanmış değişiklik önerisiyle ele alınması doğru değildir. 'Ben yaptım, oldu' anlayışıyla hazırlanan ve yine bu anlayışla TBMM'de ele alınacak olan Anayasa değişikliği teklifi bir AKP projesidir.

Laiklik karşıtı eylemlerin odağı olduğu Anayasa Mahkemesi tarafından oy birliğiyle kabul edilmiş olan AKP'nin kendi mutfağında hazırladığı teklifin Anayasa Mahkemesi, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) ve Yüce Divan yargılamasını da kapsamına alması çok manidardır. Çünkü, bu Anayasa değişikliğine AKP'nin korkuları yön vermektedir.

Kapatılma korkusuyla yaşayan AKP, Anayasa Mahkemesini, gelecekte Yüce Divanda yargılanmaktan korkan AKP Yönetimi Anayasa Mahkemesi'nin Yüce Divan olarak görev yapma sorumluluğunu ve hukuk ile yüksek yargı ile karşı karşıya gelen AKP, bağımsız yargıyı, bağımsız yargının güvencesi olan HSYK'yı hedef almaktadır.

Bu değişiklik girişimi, AKP'nin korkularının Anayasa değişikliğine yansımış halidir. Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın bu anlayış ve bu zihniyetle değiştirilmesi kabul edilemez. AKP projesi olan bu girişim Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nı AKP'lileştirme girişimidir.''

A.A.

Atanın ölümünden sonrası...
 // ibrahim çelikoğlu
Demokrasiye darbe ve sonra cuntanın hortlaması,bugünlere hazırlanan zemin,"keseciler.Böylece 1938'den bu yana cumhuriyette rafa kaldırlmıştır.İnsan oğlu çiğ sut emmiştir.Güç eline geçtimi kıraldan daha kıral olur.Bundan ötürü demokratik cumhuriyet şarttır..Burada gördüklerimiz,tezlerimizin tümünü haklı çıkarıyor.Ortaya bir şey atıyorlar,yinmez içilmez.Anlaşmada imkansız.
İstedikleri demokrasi değil,dahaçok demokrasiyi çürütmek ve orman kanunlarını...
22 Mart 2010 16:29
YASA CHP LİDE KALMASIN AB Lİ OLSUN OLURMU !
 // BATUHAN
Sn.Baykal Anayasa onunkide seninkide olmasın AB li olsun ne dersiniz ? Şimdiye kadar seninki oldu bu işten bir şey anlayamadık kör düğüm olduk,bundan sonrada AB yasaları olsun hani bizim yasalar karar veriyor onlar bozuyor üsteliktre para cezası ödüyoruzya,iyisimi o doğru ise kökten halledelim,doğrulalımda işi bitirelim olmazmı ? O zaman yorgan gider kavgada biter bizde senden kurtuluruz gel bu işe he de !...
22 Mart 2010 16:11
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler