YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"AKP'nin kapatılması için 3 kez başvuruda bulundum
"AKP'nin kapatılması için 3 kez başvuruda bulundum
"AKP'nin kapatılması için 3 kez başvuruda bulundum
18 Mart 2008 / 14:08 Güncelleme: 18 Mart 2008 / 00:00


İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Kanal A Televizyon'un Günortası Haber programına katıldı. Perinçek, parti kapatma, Ergenekon ve BOP'a dair değerlendirmelerde bulundu.


Perinçek, Taraf Gazetesi yazarı Ahmet Altan'ın "tam da Kemalizm’i bitirirken bu dava açıldı" sözünü hatırlatarak "Başsavcı işte bu zihniyetten Kemalizm’i korumak için AKP'ye dava açtı" dedi.


21 Ekim 1996 yılında zamanın ABD Büyükelçisi Morton Abramowitz'in Erbakan'ın yerine Tayyip Erdoğan'ı hazırladığını iddia eden Perinçek, “Amerika'nın derin stratejisini belirleyen RAND Corporation'ın bir çalışmasında artık DYP, ANAP'la yürünemeyeceği Refah Partisi'nin tek başına iktidar olması gerektiği ama kabul edilebilir bir Refah Partisi için de gelenekçi Erbakan'ın gitmesi, yenilikçi Tayyip'in gelmesi gerektiği vurgulanıyor. AKP kurulmadan çok önce Tayyip Erdoğan'ın Başbakan, Abdullah Gül'ün ise Dışişleri Bakanı olacağı bu raporlarda söylenmişti” dedi.


Perinçek, ABD, Erbakan’ı içeriden düşüremeyince, dışarıdan bir darbe ile Erbakan’ı alaşağı ederek Tayip Erdoğan’ın önünün açılmasına yardımcı olduğunu iddia ediyor. Bahsi geçen darbe, 28 Şubat Postmodern darbesi... Darbe günlerinde Perinçek’in cuntacıları nasıl desteklediğini ve Erbakan’a karşı mücadele ettiğini hatırlamakta fayda var.


 “ABD güdümünde bir AK Part, nasıl oluyor da halktan bu kadar destek alıyor?" sorusuna karşılık Perinçek, “ABD, sadece AKP hükümetine kredi sağlayarak Türkiye'de ekonomiyi görünürde düzeltti. Böylece AKP'nin arkasındaki kamuoyunu güçlendirdi” şeklinde cevaplandırdı.


Türkiye’nin bağımsız bir ülke olmadığını söyleyen Perinçek, “Askeri olarak NATO'ya, siyasi olarak AB ve ABD'ye, ekonomik olarak da IFM'ye bağlıyız. Papa'nın heykeli altında Gül ve Erdoğan'ın imza attıkları AB anlaşmaları maddelerinde Türkiye'nin barışçı yollardan sınırlarının değiştirilmesi ve Hıristiyanlaştırılması yer alıyor” dedi.


AKP’nin kapatılması için İP Genel Başkanı sıfatıyla 3 kez Yargıtay’a başvuran Perinçek, "AKP’liler Kemalist devrime ve İstiklal Savaşına karşılar. İstiklal harbinin bütün kazanımlarını tüketmek için ellerinden geleni yapıyorlar” iddiasında bulundu. Başbakan Erdoğan'ın BOP eş başkanı olduğu iddiasını da yenileyen Perinçek, Tayyip Erdoğan'ın, bunu 11 kez kamuoyuna açıkladığını da ileri sürdü. "Gül, 2003 yılında Pawol ile yaptığı gizli anlaşma ile hizmet aktini yeniledi" diyen Perinçek, Gül'ün siyasallaşma adına PKK ile görüşme yaptığını söyledi. Perinçek, soru üzerine Gül'ün bu görüşmeyi DTP'lilerle yaptığını, DTP'nin PKK'nın uzantısı olduğunu kaydetti. Gül'ün bu görüşmeleri sonucunda PKK'nın yasallaşacağını ve doğudaki belediyelerin "yerel otorite" statülerine dönüştürülerek Türkiye'nin bölüneceğini iddia etti.


Perinçek’in iddiaları birbirinden ilginç. Bir tarafta “Küresel bir aktör olmak için içimizdeki sorunlardan kurtulmalıyız” diyen; Ergenekon çetelerini çökertmeye çalışan; başörtüsü ve Kürt sorununu çözüme kavuşturmak isteyen; eğitim, sağlık ve ekonomi alanlarında Özal’dan bu yapana yapılmayan kalkınmalara devam eden bir Ak Parti; diğer tarafta ise Doğu Perinçek’in çerçevesini çizdiği başka bir AKP.. 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler