YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AKP'li vekilden Irkçılık tanımı
AKP'li vekilden Irkçılık tanımı
20 Mart 2012 17:34
"Irkçılık Nişantaşı'ndakinin oyuyla, dağdaki çobanın oyunu bir görmemektir. Irkçılık, bir halkı göbeğini kaşıyanlar diye aşağılamaktır''

AK Parti Adıyaman Milletvekili Murtaza Yetiş, ''Irkçılık bazen kadına ayrımcılık, bazen laiklik adına dindarları gerici diye aşağılamak, başörtüsü düşmanlığı oluyor. Irkçılık Nişantaşı'ndakinin oyuyla, dağdaki çobanın oyunu bir görmemektir. Irkçılık, bir halkı göbeğini kaşıyanlar diye aşağılamaktır'' dedi.

TBMM Genel Kurulu, Başkanvekili Meral Akşener başkanlığında toplandı.

Akşener, Afganistan'ın başkenti Kabil yakınlarındaki helikopter kazasında şehit olan askerlerin ailelerine ve Türk milletine başsağlığı diledi.

MHP Denizli Milletvekili Emin Haluk Ayhan, dış ticaretin sorunları hakkında yaptığı gündemdışı konuşmada, Türkiye'nin, ithalatını artırdığı ülke sayısının ihracatını artırdığı ülke sayısından fazla olduğunu öne sürdü.

Teşvik konusunun önemine işaret eden Ayhan, sanayi şehri olan Denizli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanının, Denizli'nin teşvik anlamında mağdur olan bir il olduğunu söylediğini bildirdi.

Ayhan, ''Sayın Başkan, 'son 10 yılda Denizli'de yeni yatırım yok, Denizli yatırımdan uzaklaştırıldı, önceki teşvik politikaları Denizli'yi mahvetti' diyor'' dedi.

AK Parti Adıyaman Milletvekili Murtaza Yetiş, 21 Mart Dünya Irkçılıkla Mücadele Günü nedeniyle yaptığı gündemdışı konuşmada, dünyadan ırkçılık örnekleri verdi.

Irkçılık lanetinin, insanlığın üzerinden temizlenmesi için herkesin ortak bir mücadele vermesi gerektiğine işaret eden Yetiş, ırkçılık hastalığının dünyanın her yerinde acılara sebep olduğunu söyledi.

Yetiş, farklı bir etnik kökene, dine, renge sahip olduğu için insanların haklarından mahrum bırakılmasının da ırkçılık olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:

''İslam Peygamberi, insanlığı yok eden bu ateşi gördüğü için, yıllar sonrasına şöyle sesleniyor: 'Irkçılık yapan da ırkçılık için savaşan da ırkçılık için ölen de bizden değildir.' Irkçılık farklı yüzleriyle aramızdaki varlığını sürdürmeye devam ediyor. Irkçılık bazen kadına ayrımcılık oluyor, bazen laiklik adına dindarları gerici diye aşağılamak; dindarlık ve başörtüsü düşmanlığı oluyor. Bazen Kürt'e düşmanlık, bazen de Alevi düşmanlığı oluyor. Irkçılık Nişantaşı'ndakinin oyuyla, dağdaki çobanın oyunu bir görmemektir. 'Yüzde 90 oy alsanız da iktidar olamazsınız' demektir. Irkçılık, bir halkı 'göbeğini kaşıyanlar' diye aşağılamaktır. Ermeniler'i, 'Ermeni çocuğu' diye tanımlamak da aşağılık bir ırkçılıktır.''

Öğrenci Disiplin Yönetmeliği

Yüksek Öğretim Kanunu ve Öğrenci Disiplin Yönetmeliği hakkında gündemdışı konuşan CHP İstanbul Milletvekili Ayşe Danışoğlu da öğrencilerin son günlerde keyfi uygulamalarla okullardan atılmasına neden olan disiplin yönetmeliğinin değiştirilmesi gerektiğini söyledi.

Bu yönetmeliğin 12 Eylül darbesinin mirası olduğunu belirten Danışoğlu, ''Boykot, yasak yayın bulundurma, tören düzenini bozma gibi bir çok suç nedeniyle, gençler ağır cezalar almakta ve gelecekleri karartılmaktadır. Amaç öğrenciler üzerinde baskı kurmaktır'' dedi. Danışoğlu, yüzlerce öğrencinin tutuklu olduğu Türkiye'de bu konunun daha da önemli olduğunu vurguladı.

Danışoğlu, üniversiteden atılmanın bir daha üniversiteye girmemek anlamına geldiğini belirterek, üniversitelerin, öğrenciler ve öğretim üyeleriyle birlikte her konuda düşüncelerini aktarma özgürlüğüne sahip olması gerektiğini kaydetti. Yönetmeliğin değişeceğinin söylendiğini ancak kanun değişmeden yönetmeliğin değişmesinin bir anlamının olmayacağını ifade eden Danışoğlu, Yüksek Öğretim Kanunu değiştirilerek, üniversitelerin baskı merkezi olmaktan çıkarılıp bilim merkezleri haline getirilebileceğini kaydetti.

Yerlerinden söz alan milletvekilleri de 18 Mart Şehitleri Anma Günü nedeniyle Kurtuluş mücadelesinde hayatını kaybeden şehitler ile Afganistan'ın başkenti Kabil yakınlarındaki helikopter kazasında şehit olan askerleri andı.

Sivas Davası

AK Parti Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner, Sivas davasında 5 sanık hakkında verilen zamanaşımı kararının, AK Parti ve Hükümet aleyhinde haksız bir kampanyaya dönüştürüldüğünü söyledi.

Zamanaşımı kararının Dev-Yol davasında da verildiğini anımsatan Metiner, ''Dev-Yol davasında zamanaşımı kararı verildiğinde sevinenlerin veya seslerini çıkartmayanların, Sivas davasında sadece 5 firarı sanık hakkında verilen zamanaşımı kararını, AK Parti düşmanlığı biçimine dönüştürerek suçlama konusu yapmalarını ilkesellik ve samimiyetle bağdaştırmak mümkün değildir. Sivas katliamına misilleme olsun diye, Başbağlar Köyünde yapılan katliama hiç bir vesileyle değinmeyen anlayış mensupları, samimiyetten ve inandırıcılıktan yoksundur'' diye konuştu.

CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan'ın yakasında, Afganistan'daki helikopter kazasında şehit olan askerlerin fotoğraflarının yer aldığı görüldü. (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler