YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AKP'li vekilden Dicle formülü
AK Parti milletvekili Mustafa Şentop, milletvekili YSK tarafından düşürülen BDP destekli Bağımsız vekil Hatip Dicle için Hakkari formülünü önerdi.
AKP'li vekilden Dicle formülü
27 Haziran 2011 / 15:40 Güncelleme: 27 Haziran 2011 / 15:45

AK Parti İstanbul milletvekili Mustafa Şentop, milletvekilliği düşürülen Hatip Dicle için 'Hakkari formülünü' önererek, "Hakkari'deki milletvekillerinin tamamı istifa ederse, Meclis de bu istifaları kabul ederse, o zaman bir ilin milletvekilliklerinin tamamı düşer, o zaman o ilde 90 gün içinde yeni seçim yapılır. Böyle bir formülle çözüm bulunabilir" dedi.  

TBMM'ye gelerek kaydını yaptıran Şentop daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı. Seçim sonrasında tutuklu milletvekillerinin durumuna ilişkin yaşanan sorunlara ilişkin hukuki formüllerin anımsatılması üzerine Şentop, "Bu, hiçbir formül yok anlamına gelmez. Bunu Meclis içerisinde tartışmak gerekir" dedi.  

Hatip Dicle'nin durumunun diğer tutuklu vekillerin durumundan farklı olduğunu belirten Şentop, formüllerin yeni anayasa değişikliğiyle bulunabileceğini kaydetti. Şentop, 12 Haziran seçimindeki sorunu ortadan kaldıracak bir formül bulunamayacağını belirterek, Dicle ile ilgili 'Hakkari formülünü ortaya attı. Şentop, "Belki yeni bir seçim olursa, o seçimde yeni değişiklik uygulanabilir. Bu da çok zor değil, bir ara seçimden bahsetmiyorum. 78. maddenin son fıkrası var, oradan bir formül bulunabilir. Mesala Hakkari'deki milletvekillerinin tamamı istifa ederse, Meclis de bu istifaları kabul ederse, o zaman bir ilin milletvekilliklerinin tamamı düşer, o zaman o ilde 90 gün içinde yeni seçim yapılır. Böyle bir formülle çözüm bulunabilir. Şu andaki adaylığına engel durum, kanunen Anayasaya göre mevcudiyetini koruyor. Bunun değiştirmek lazım. Bunları müzakere edebilmek için muhatap lazım, herkesin bunları müzakere etmesi için Mecliste bulunması lazım.''

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler