YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AKP'den Sezer'e sert eleştiriler
AKP'den 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Nejdet Sezer'e Danıştay Saldırısı ile ilgili sert eleştiriler...
AKP'den Sezer'e sert eleştiriler
29 Nisan 2010 / 11:10 Güncelleme: 29 Nisan 2010 / 11:17

Danıştay’a yapılan saldırının, partisinin kapatma davası dosyasında yer aldığını belirten Başbakan Erdoğan, "Bu işin altından o dönemki manşetleri atanlar çıktı' dedi. AKP'li Fırat ise 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'i özür dilemeye çağırdı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Danıştay saldırısıyla ilgili güvenlik kamerası kayıtlarının silinmesi konusunda, “Birçok şeyler silinebilir ama vicdanlar o kayıtları kolay kolay silemez. OYAK’ın bağlı olduğu kurum da cesur bir şekilde açıklama yapmalı. Kendi saygınlığını koruyabilmek için bu işi ortaya çıkarmak durumundadırlar” dedi. Erdoğan, 27 Nisan e-muhtırasıyla ilgili olarak da, “Kimse bu iktidara laiklik dersi vermeye kalkmasın. Anayasanın gerekçesindeki laiklik tanımı neyse bu tanımı dört dörtlük uygulayan bir iktidarız” diye konuştu. Erdoğan, TGRT’de canlı yayınlanan “Başkent Gündemi” programına katılarak soruları yanıtladı.

DANIŞTAY SALDIRISI:

Danıştay saldırısının ardından yaşananları hatırlayın. Kocatepe’deki sendromu biliyorsunuz. Cumhurbaşkanımıza, arkadaşlarımızı neler yaptıklarını gördünüz. Bunu yapanlar pişmanlık duyuyor mu? Bunlar şimdi Ergenekon oldu. Yargı birşey söylemiyor şimdi. Köşe yazarları şimdi susuyor. O zaman saldırdığınız iktidar partisine neden doğruları yazmıyorsunuz. Bizim kutsallarımıza, değerlerimize saldırdılar. Gerçekler ortaya çıkıyor. Biz bunu kaşırsak ortaya çıkar dediler. Attıkları manşetlerin altından kendileri çıktılar. Danıştay saldırısıyla ilgili yargı süreci sürüyor. OYAK Güvenlik teşkilatının ne yazık ki silinen kayıtlar... Birçok şeyler silinebilir ama vicdanlar o kayıtları kolay kolay silemez. OYAK’ın bağlı olduğu kurum da cesur bir şekilde açıklama yapmalı. Neler oldu, bunları söyleyebiliyorlar mı? Kendi saygınlığını koruyabilmek için bu işi ortaya çıkarmak durumundadırlar. Onlar tarihi sorumluluklarını verecekleri kararla ortaya koymalıdırlar. Ben arkadaşlarımı çalıştırıyorum. Yapılabileceklere bakıyoruz.

FIRAT: SEZER ÖZÜR DİLESİN

AK Parti'nin hukukçu milletvekillerinden Dengir Mir Mehmet Fırat ise gazetelere yaptığı açıklamada saldırıdan sonra hükümeti hedef alan açıklamalar yapan 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'i özür dilemeye çağırdı.

Fırat şöyle konuştu:

"Cumhurbaşkanı Sezer'in o dönemde yaptığı açıklamanın dezenformasyondan kaynaklandığını düşünüyorum. Kendisi de bu dezenformasyonun etkisi ile böyle bir açıklama yapmış olabilir ancak daha sonra bir açıklama yaparak özür dilemesi gerekirdi. Bunu neden yapmadığını anlamış değilim. Özür dilemiyorsa bunun iki nedeni olabilir, ya organizasyonun bir parçasıdır ya da özür dileme erdemine sahip olmayan bir ahlakı vardır.

Şimdi ortaya çıkan bu yeni belge ve bilgiler hakkında ne diyeceklerini kamuoyu ve bizler de merak ediyoruz. Bu kişilerin mutlaka kamuoyuna bir açıklama yapma borcu vardır." Vatan

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler