YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"AKP'den kurtuluş fırsatı"
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Radikal gazetesinden Murat Yetkin'e konuştu. Anayasa değişikliği Baykal'a göre AKP'den kurtulma fırsatı olacak...
"AKP'den kurtuluş fırsatı"
02 Mart 2010 / 08:59 Güncelleme: 02 Mart 2010 / 10:18

CHP lideri Baykal Radikal gazetesinden Murat Yetkin'e konuştu... Anayasa değişikliği ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Baykal'a göre, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın mart sonuna dek bir Anayasa değişikliğini Meclis’e getirme kararı ‘AKP kalsın mı, gitsin mi?’ referandumuyla sonuçlanacak...

İşte Baykal'ın Murat Yetkin'le yaptığı o röportaj...


(...) İktidarın Anayasa değişikliğini, iddia ettiği gibi hukuk devleti olması amacıyla değil, kendi ihtiyaçları doğrultusunda yargıyı düzenleme amacıyla istediğini öne süren Baykal, ‘Yargıyı RTÜK’leştirmek istiyorlar. Bunu millete anlatacağız, millet bunu kabul etmez’ diye konuştu.
Erdoğan’ın Anayasa değişikliği kararı üzerine görüşüne başvurduğumuz Baykal’ın Radikal’e açıklamaları şöyle oldu:
* İktidarın Anayasa değişikliğini kuvveden fiile çıkarmaya karar verdiği görülüyor. Başbakan bu defa kendisini bağlayıcı bir adım attı. Bu çok önemli bir olay; çok önemli tartışmaları da birlikte getirecek. İktidar, hukuk devletinin değil, hukuk devletini derinden sarsacak yargı mekanizmalarıyla ilgili değişikliklerin peşinde.

RTÜK gibi yargı
* Böyle bir değişikliğe yargı karşı... Muhalefet karşı. Habur ve yargıç ayarlama skandalı ortadayken, Erzurum-Erzincan skandalı ortadayken, iktidar Hâkim ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) ve genel olarak yargı üzerinde kontrolü almak istiyor. RTÜK (Radyo Televizyon Üst Kurulu) gibi HSYK, RTÜK gibi Anayasa Mahkemesi, RTÜK gibi yargı istiyorlar. RTÜK’te yaptıkları ortada; istedikleri gibi yönlendiriyorlar.
* Başbakan siyasi parti kapatmaları da Meclis oylamasıyla yapmak istiyor ya? Örnek olarak da hâkimlerin Yargıtay Başkanlar Kurulu oylamasıyla yargılanmasını gösteriyor. Başkanlar Kurulu, suçlama uydurma değilse, kararını hemen veriyor. Sen şu 608 yolsuzluk dosyasından bir tanesini bile Meclis’te oyladın mı? Hakkında karar alınacak siyasilere karşı dava açma yetkisi tanınır mı?  Söylediği yanlış ve çarpıtma.
İki parti, giderayak...
* Anayasa Mahkemesi tarafından mahkûm edilmiş iki siyasi parti (AK Parti ve kapatılan DTP’nin devamcısı BDP kastediliyor-MY) el ele verecek, yargının konumunu yeniden düzenleyecek. Hem de ne zaman? Giderayak. Seçimlere şunun şurasında neredeyse bir yıl kalmışken, Türkiye’nin önündeki onlarca yılı belirleyecek Anayasa’yı değiştirme işini, yargıdan yara almış bu iki parti yapacak, öyle mi?
* 550 üyeli Meclis’te 608 suç fezlekesi dokunulmazlık nedeniyle beklerken, yargıya hakkındaki suçlamaların hesabını vermek istemeyenler, yargı tarafından mahkûm edilmiş olanlar, kendilerini yargılayanların yargılama usullerini değiştirecek. Gazetecileri, yazarları susturmaya çalışmakla bunu önleyemezsiniz. Bunları çıkıp halka anlatmak, bizim boynumuzun borcudur.

Referandum fırsatı
* İktidarın Anayasa değişikliğini Meclis’ten geçiremezse, referanduma götürmeyi amaçladığı anlaşılıyor. Referandum, bizce büyük bir fırsat olacak. Biz bunları, Habur rezaletini, yargıya baskıları, işsizliği, yolsuzluğu, millete anlatacağız. Millet de değerlendirecek. Millet bunu kabul etmez. Büyük bir mücadele vereceğiz.
* Başbakan yakın zamana kadar ‘Erken seçim ihanettir’ dedi. Ben de şimdi soruyorum: Referandum erken seçim gibi olmayacak mı? Millet bu referandum öncesinde de kapsamlı bir siyasi tartışmaya girmeyecek mi? Sonunda gidip oyunu buna göre kullanmayacak mı?

Kaybederse kalması zor
* Millet bunu ‘AKP kalsın mı, gitsin mi?’ oylaması olarak görecek. Vatandaşın gündeminde iktidarın istediği gibi Anayasa değişikliği yok ki; işsizlik, haksızlık, yolsuzluk ve baskılar var. Sen kafandan istediğin soruyu sor. Vatandaş bu sorulara cevap verme fırsatı görecek. 
* İktidar, referandumu kaybettiği an, seçime gitse de, gitmese de, seçim kaybetmiş sayılacak, seçim kaybetmiş olacak. O noktadan sonra artık iktidarda kalması çok zor olur. O nedenle, Anayasa değişikliği referandumunu fırsat görüyoruz.

MÜJDE REFERANDUM YÜKSEK OYLA KABUL EDİLECEK !
 // BATUHAN
Sn.Baykal ne dediyse bu güne kadar Anayasa Mahkemesi kararlarının dışında tam tersi oldu.Onun için referandum olacak,AK Parti imaj yenileyecek ve yine tek başına güçlenerek iktidar olacak .Daha düne kadar referandum ve Anayasa değişemez diyordu bugün olacak AK Parti gidecek diyor ömrü olan görecek tam tersi olacak,kendisi gidecek Sarıgül gelecek oklar eldeğiştirecek onlarda usandı bu zabtiyenin elinden....
02 Mart 2010 17:09
her halükarda kaybeden baykal olur.
 // ugur kayabas
Diyelim ki öyle bir durumdan sonra AKP seçime girmek zorunda kaldı ve yüzde 30-40 arası bir oy aldı.o zaman bu Deniz Baykal'ın sonu olur.MHP olsun CHP olsun milletin karşısına birdaha nasıl çıkacak. vay şöyleydi böyleydi deyip 2,5 yıl sonra secimemi zorlayacak. Olamaz çünkü yerel secimlerde olacak.O zaman partisel olarak AKP ye Anayasa değişikliğinin kozu verilmiş olur.MHPye ve CHP'ye sadece uzaktan bakmak kalır....
02 Mart 2010 09:25
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler