YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AKP'den Economist'e teşekkür!
Seçim öncesi yaptığı açıklamayla AK Parti'nin büyük tepkisini çeken The Economist'e AK Parti'den teşekkür geldi!
AKP'den Economist'e teşekkür!
16 Haziran 2011 / 21:09 Güncelleme: 16 Haziran 2011 / 21:26

Eskişehir'den milletvekili seçilen eski Başbakanlık Başdanışmanı Prof. Dr. Nabi Avcı, Türk seçmeninin The Economist'i kale almadığını belirterek, ''O nedenle belki de The Economist'e teşekkür etmek gerekir'' dedi.

Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü tarafından periyodik olarak düzenlenen yabancı basını bilgilendirme toplantısı, Başbakanlık Dolmabahçe Ofisi'nde yapıldı.

12 Haziran Seçim sonuçlarının değerlendirildiği toplantıda konuşan Nabi Avcı, bu seçimlerin Türk demokrasisinin zaferi olduğunu, yeni seçilen parlamentonun en önemli görevinin de yeni bir anayasa hazırlamak olacağını söyledi.   

Gazetecilerin seçim sürecinde yaşananlarla ilgili sorularını da cevaplandıran Avcı, ''kamuoyu araştırmalarıyla seçim sonuçlarının neden bu kadar farklı olduğunu'' sorması üzerine, ''Bu konuda bütün kamuoyu araştırma kuruluşlarını aynı kefeye koymak doğru olmaz. Bize gayet isabetli çalışmalar yapan kuruluşlar da var. Ama bazı medya organları, kendileri de birer siyasi partiymiş gibi davrandıkları için, kendilerini destekleyecek cinsten 'kamuoyu araştırmaları' servis edebiliyorlar'' diye konuştu.

''Seçimden önce başta The Economist olmak üzere yabancı basında yer alan olumsuz yorumların seçim sonuçları üzerinde etkili olup olmadığı'' sorulan Avcı, ''Bu tür yayınlar, Türk seçmenini etkilememektedir ama AK Parti'nin bazı konuları daha iyi anlatmasını kolaylaştırmaktadır. Türk seçmeni The Economist'i kale almadı. O nedenle belki de The Economist'e teşekkür etmek gerekir'' dedi.

AK Parti'nin, özellikle Güneydoğu'da aldığı sonuçları nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine Nabi Avcı, ''AK Parti, her seçimden sonra olduğu gibi, bu seçimden sonra da sadece Güneydoğu'da değil, bütün bölgelerde alınan sonuçları enine boyuna tahlil edip gerekli değerlendirmeleri yapmaya başladı'' yanıtını verdi.

Yabancı gazetecilerin başta Suriye'den gelen sığınmacılar, Kıbrıs ve Avrupa Birliği ile ilişkiler konusundaki sorularına da bu konularda, ancak satır başları halinde, kendi kişisel görüşlerini iletebileceğini vurgulayan Avcı, özellikle dış politika konularında, resmi tutum ve görüşlerin Başbakan ve Dışişleri Bakanı tarafından, her fırsatta ayrıntılı bir biçimde ve açıklıkla dile getirildiğini belirtti.

Toplantıya, İstanbul'daki 30'u aşkın yabancı basın mensubu katıldı. AA
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler