YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AKP'den Baykal'ın tepkisine 'müstehcen' yanıt
"Baykal, herhalde bugünlerde müstehcen filmler izliyor"
AKP'den Baykal'ın tepkisine 'müstehcen' yanıt
26 Nisan 2010 / 15:56 Güncelleme: 26 Nisan 2010 / 15:58

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Deniz Baykal'ın Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in açıklamalarına, "Ahlaksız teklif" diye cevap vermesini eleştirdi. Elitaş, "Sayın Baykal bugünlerde herhalde çok film seyrediyor. Seyrettiği filmlerde her halde müstehcene kaçan filmler gibi. Bunu siyaset diline taşıyor."dedi.

Elitaş, Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in açıklamalarına CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın 'Ahlaksız teklif" cevabı vermesini 'çok çirkin bir yaklaşım' olarak değerlendirdi. Elitaş, konunun Adalet Bakanı tarafından dün söylenmediğini, daha önce de parti ve hükümet yetkilileri tarafından gündeme getirildiğini hatırlattı. Elitaş, muhalefet partilerinin hiç bir fikir öne sürmeden 'olmaz'da uzlaşmak istediğine işaret etti.


Baykal'ın Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in çağrısına "Ahlaksız teklif" diye cevap vermesini çok çirkin bir yaklaşım olarak değerlendiren Eliştaş, anayasa paketinin oylamasıyla ilgili Başbakan Erdoğan'ın bir teklifine Baykal'ın bir filmdeki alıntıyla cevapladığını hatırlattı. Baykal'ın söz konusu teklifi "gazoz kapağı" ve Nuri Alço benzetmesi yaparak cevapladığını kaydeden Elitaş, "Sayın Baykal bugünlerde herhalde çok film seyrediyor. Seyrettiği filmler de her halde müstehcene kaçan filmler gibi. Bunu siyaset diline taşıyor. Bir siyasi parti genel başkanının, 40 yıla yakın siyaset yapan birisinden çirkin yaklaşım beklemezdim. Sayın Baykal'ın, konuşmalarını gözden geçirmesi, özür dilemeyse öncekini düzelttiği gibi bunu da düzeltmesi gerekir diye düşünüyorum." dedi.

"CHP, MİLLETVEKİLLERİNİN İRADESİNE PRANGA VURUYOR"

Anayasa Mahkemesi'nin yapısını değiştirecek maddede kritik olan 331 oy aldıklarının hatırlatılması üzerine Elitaş, kendilerinin milletvekillerinin özgür iradesine inandıklarını ve güvendiklerini, milletvekilinin istediği şekilde oy verebileceğini vurguladı. Elitaş, kendilerinin kimin ne oy verdiğine bakmadıklarını, kimin oy verip vermediğine baktıklarına işaret ederek, "334 milletvekili sandığa gider istediği şekilde oyunu kullanır. Hiç birini takip etme ihtiyacı hissetmiyoruz. Medya takip ediyor, muhalefet takip ediyor." diye konuştu.

Ana muhalefet partisinin milletvekilinin zihnine, beynine ve iradesine pranga vurduğunu öne süren Eliştaş, CHP'nin milletvekillerine güvenmediği için oy kabinine gönderemediğini kaydetti.
Elitaş, kendilerinin milletvekillerinden kimin verip vermediğini hesabını yapanların kendi milletvekillerine zerre kadar güvenlerinin olmadığını vurguladı.

CHP'li milletvekillerinin yaşadıkları durumu görünce üzüldüğünü, oy veren vatandaşlar karşısına nasıl çıkacaklarını düşündüğü zaman tüylerinin olduğunu söyleyen Elitaş, oylamalarla ilgili hiç bir zaman endişelerinin olmadığını söyledi.

Elitaş, TBMM üyelerinin verdiği kararın başlarının tacı olduğuna dikkat çekerek, referanduma giderse milletin verdiği kararın başlarını tacı olduğu ifade etti.

Elitaş, millet iradesinden korkan bir zihniyetin oylamalarda ve referandumda ne çıkacağını söyleme gereğini kendinde görmemesini gerektiğini belirtti. Elitaş, CHP tüzel kişiliği milletvekillerinin oy kabinlerine gitmesinden korktuğunu ve milletvekillerinin prangalarını kırmalarını istedi. (Cihan)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler