YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AKP Çelik'ten Lieberman'a yanıt
AK Partili Çelik, İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman'ın, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Türk dış politikasına dönük açıklamalarını esefle kınadıklarını belirtti...
AKP Çelik'ten Lieberman'a yanıt
07 Nisan 2010 / 13:31 Güncelleme: 07 Nisan 2010 / 14:03

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Dış İlişkiler Başkanı Ömer Çelik, İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman'ın, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Türk dış politikasına dönük açıklamalarını esefle kınadıklarını belirterek, bu açıklamaların cevabını her zeminde gereken şekilde vermeye devam edeceklerini bildirdi.

Çelik, yaptığı yazılı açıklamada, AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Erdoğan'ın “bütün bölge halklarının ve bu bağlamda İsrail halkının barış ve esenliği adına, İsrail hükümetinin yanlış politikalarını eleştirdiğini” ifade etti.

Bu eleştirilerin siyasi ahlak ve siyasi ilkeler gereği ortaya koyulan haklı değerlendirmeler olduğunu belirten Çelik, açıklamasında şunları kaydetti:

“İsrail'in sağduyulu yöneticilerinin yapması gereken, Başbakanımızın yol gösterici değerlendirmelerinden faydalanmak ve Lieberman zihniyetinden uzaklaşmak olmalıdır. Bunun yerine İsrail Dışişleri Bakanı Lieberman'in basiretsiz yaklaşımlarının ve haddini aşan söylemlerinin İsrail yönetiminin egemen tavrı haline gelmesi, en çok İsrail halkına zarar verecektir.”

İsrail yönetiminin kendisine yol gösteren eleştiri ve değerlendirmeleri suçlama konusu yapmak yerine, esas sorunun Lieberman gibi politikacıların zihniyet ve söylemlerinden kaynaklandığını iyi anlaması gerektiğini belirten Çelik, şöyle devam etti:

“İsrail Dışişleri Bakanının Sayın Genel Başkanımıza ve Başbakanımıza dönük söylemleri milletimizin vicdanında mahkum olmuştur. Bu zihniyetin Türkiye'nin içişlerine dönük değerlendirmeleri ve dış politikamıza dönük provokatif söylemleri, Türkiye'nin dış dünyada doğru algılanmasını karartmaya çalışan bazı sistematik kampanyaların kimler tarafından yönlendirildiğinin ip uçlarını vermektedir.

Lieberman'in açıklamalarını esefle kınıyoruz. Bu açıklamaların cevabını her zeminde gereken şekilde vermeye devam edeceğiz.”

A.A.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler