YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"AKP bunu iyi anlasın"
BDP, haftalık olağan grup toplantısını Diyarbakır'da yaptı. Söz alan Selahattin Demirtaş,krizin yemin krizini olmadığını, yeni bir anayasanın nasıl yapılacağı olduğunu söyleyerek"Blok demokrasi açısından şanstır, AK Parti'nin bunu iyi anlaması lazım"dedi.
"AKP bunu iyi anlasın"
12 Temmuz 2011 / 17:46 Güncelleme: 12 Temmuz 2011 / 18:14

BDP Grup Başkanı Selahattin Demirtaş, ''Blok, Türkiye demokrasisi açısından şanstır, karartılmasına izin vermeyeceğiz. AKP tarafından iyi anlaşılması lazım'' dedi.

Demirtaş, BDP'li milletvekillerince Kayapınar Belediyesi Kültür Merkezi'nde düzenlenen toplantıda, binlerce faili meçhul siyasal cinayetlerin işlendiğini, bunların aydınlatılması için hükümete çağrı yaptıklarını, Vedat Aydın cinayeti aydınlanmadan Türkiye'nin demokrasi ile buluşmayacağının bilinmesi gerektiğini belirterek, Vedat Aydın gibi cinayetlerin arkasındaki karanlık odakların ortaya çıkması gerektiğini kaydetti.

Krizin adının ''yemin krizi'' olmadığını, krizin altında yatan siyasal nedenin, Türkiye'de nasıl yeni bir anayasa yapılacağı olduğunu kaydeden Demirtaş, duruşlarının haklı ve meşru olduğunu ifade etti.

Demirtaş, BDP'nin nasıl bir hata yaptığının kimse ifade edilmediğini kaydederek, tutuklu vekillerle ilgili ortada haksızlık olduğuna dair AK Parti grubundan veya hükümetinden tek cümle duymadıklarını ve ortada henüz demokratik çözüm iradesinin bulunmadığını; beklentilerinin, demokratik siyaseti kurtarabilmek, güç vermek ve bu temelde parlamentoya dönüşlerinin temelini hazırlamak olduğunu söyledi.

Bir araya gelip mutabakat gerçekleştirmek istediklerini, bu konuda çağrıda bulunduklarını ifade eden Demirtaş, ''Yapılacak yeni anayasada Kürt halkının haklarının kabul edilmemesi için oluşturulmuş milli mutabakat cephesi vardır'' dedi.

Demirtaş, şöyle dedi:

''Türkiye'nin yapısal sorunları çözülmeli, yoksa bu mutabakatın anlamı yoktur. Samimi bir çözüm, ilkeli bir çözüm arayışını sürdüreceğiz. Bizim taleplerimizin doğru anlaşılması, çözümü kolaylaştıracak en büyük adım olur. 12 Haziran umudunu koruyabilseydik, bu hırsızlık olmasaydı biz de dün parlamentoda hükümet programına demokratik tavrımızla cevap verebilecektik. Engellendiğimiz için halkımızın bağrından siyaseti sürdürüyoruz.''

DEMOKRATİK ÖZERKLİK

Demirtaş, ''devletin kendisinin demokrat olmadığını'' ileri sürerek, demokratik özerkliğin, Kürt halkının siyasi statüsünü de çözeceğini, devletle olan hukukunun netleşeceğini, Kürt sorununun da siyasal açıdan tümüyle çözülmüş olacağını ifade ederek, şöyle dedi:

''Yabana atılacak bir tartışma değildir, Türkiye toplumu olgunlukla tartışmalıdır. Biz buna hazırız. Şimdi istiyoruz ki Türkiye bu tartışmaları yürütebilsin, BDP'nin yaratmak istediği gelecek vizyonu anlayabilsin. Bizler, Türkiye'nin birer gerçeğiyiz. Bizi ortadan kaldırmaya çalışarak böyle bir Türkiye yaratılamaz. Güçler birbirini kabul edecek, saygı duyacak. Türkiye'nin artık yeni bir gücü vardır, varlığını kanıtlamış bir güçtür. Biz bu anlayışla halkın içinde siyaset yapmaya devam edeceğiz. Siyasetin tıkandığı bütün noktalarda çözüm gücü olabilmek, çatışmalara dönüşmesin diye sorumluluk almaya devam edeceğiz. Blok, Türkiye demokrasisi açısından şanstır, karartılmasına izin vermeyeceğiz. AKP tarafından iyi anlaşılması lazım.''

Toplantıya, BDP Genel Başkanı Hamit Geylani, BDP Genel Başkan Yardımcısı Filiz Koçali, BDP milletvekilleri ve vatandaşlar katıldı.

Toplantıda, tutuklu milletvekilleri Gülser Yıldırım, Faysal Sarıyıldız, Kemal Aktaş, Selma Irmak, İbrahim Ayhan ve milletvekilliği düşürülen Hatip Dicle'nin isimlerinin yer aldığı koltuklar boş bırakıldı.

Toplantı salonunda Kürtçe ve Türkçe yazılı ''BDP grup toplantısı'' yazısı yer aldı.

AA

HEY FİKİR FAKİRİ DEMİR+TAŞ !
 // BATUHAN
Senin niyetin belli blok demokrasi, özerk kürdistan uyduruğu sen ve senin gibi düşünenler dış güçlerin mikrofonusunuz. Kendinizi bir devlet gibi göstererek daha sizi tam tanımayan kürtleri kandırmaya çalışıyorsunuz. Hey fikir fakiri demir+taş şunu kabul et sen bir bölücü maşasısınn eveleyip geveleme bu kaplı vaadlerine kimse kanmaz haydi önce kimliğinize kürt yazdırın sonrada sizin hepinizi ayırıyoruz dense satılmışların dışında arkanızda kimse kalmaz....
12 Temmuz 2011 19:04
tarihte görülmemiş...
 // ibrahim çelikoğlu
Demirtaş Türk'lere diş gösteriyor.Burnunda kan kokusu başı dönmüş kan istiyor.Mümkünmü?"yü düşünemiyor...Bunları tırtıklayanlar,CHP ve MHP.Bunlar kendilerini garantiye aldılar ve şimdi sıra acaba Türkiye Arap ülkelerinde olduğu gibi karışırda kullah kaparmıyız?"ı bekleyeceklerdir......
12 Temmuz 2011 18:36
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler