YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AKM'deki törene AYM Başkanı Haşim Kılıç katılmadı
AKM'deki törene AYM Başkanı Haşim Kılıç katılmadı
AKM'deki törene AYM Başkanı Haşim Kılıç katılmadı
30 Ağustos 2008 / 09:21 Güncelleme: 30 Ağustos 2008 / 00:00

30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri günü Ankara'da Anıtkabir'de düzenlenen törenle kutlanmaya başlandı. Orgeneral İlker Başbuğ Genelkurmay Başkanı olarak ilk kez katıldığı törenler de yine ulus devlet, üniter devlet ve laik devlet vurgusu yaptı.


Tören, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Işık Koşaner, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Metin Ataç, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aydoğan Babaoğlu, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Atila Işık, Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Hasan Iğsız, Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanı Orgeneral Erdal Ceylanoğlu ve askeri erkanın Aslanlı Yol'dan yürüyüşüyle başladı.


Orgeneral Başbuğ, Atatürk'ün mozolesine üzerinde "Türk Silahlı Kuvvetleri" yazılı kırmızı ve beyaz karanfillerden oluşan çelenk bıraktı.


Saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı okundu. Orgeneral Başbuğ ve törene katılanlar Anıtkabir merdivenlerinde hatıra fotoğrafı çektirdi.


Daha sonra Misak-ı Milli kulesine geçen Orgeneral Başbuğ, Anıtkabir Özel defterine şunları yazdı:


"Ebedi önderimiz ve başkomutanımız Yüce Atatürk, Yüce Ulusumuzu bağımsızlık ülküsü altında birleştirmek için verdiğin büyük mücadeleyle kazanılan zaferin 86'ncı yıldönümünde yüksek huzurunda bulunmanın gururunu ve heyecanını yaşıyoruz.


Tüm zorluklara rağmen düşman orduları karşısında elde ettiğin tarihte eşine az rastlanır bir zaferle Türkiye Cumhuriyeti'nin temeli atılmıştır.


Ulus devlet, üniter devlet ve laik devlet yapısı üzerinde yükselen Türkiye Cumhuriyeti Devleti, ilke ve devrimlerinin aydınlattığı yolda yürüyüşüne devam edecektir.


Bu zaferle kurduğun Cumhuriyetin temel niteliklerine yürekten bağlı personeli ve çağdaş harp gücüyle Türk Silahlı Kuvvetleri, ulusunu bu kararlı ilerleyişten alıkoymak isteyen güçler karşısında dün ve bugün olduğu gibi yarın da en büyük güvence olacaktır.


Türk Silahlı Kuvvetlerinin, en değerli emanetin olan Cumhuriyete sonsuza kadar sahip çıkacağına olan sarsılmaz inancımla, huzurunda saygıyla eğiliyorum. Ruhun şad olsun."


Orgeneral Başbuğ daha sonra deftere yazdığı metni yüksek sesle okudu.


Anıtkabir'deki törenin ardından Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ile kuvvet komutanları, 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Günü dolayısıyla tebrikleri kabul etti.


Tebrik töreni, 18'inci ve 19'uncu yüzyılda kullanılan savaş kıyafetleri giyen askerlerin kapısında nöbet tuttuğu Genelkurmay Başkanlığı Karargahı Şeref Salonu'nda düzenlendi.


İlk kez Genelkurmay Başkanı sıfatıyla kutlamaları kabul eden Orgeneral Başbuğ ile Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Işık Koşaner, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Metin Ataç, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aydoğan Babaoğlu konuklarla tokalaştı.


Orgeneral Başbuğ ve kuvvet komutanlarını; TBMM Başkanı Köksal Toptan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, ana muhalefet partisi CHP'nin Genel Başkanı Deniz Baykal, Yargıtay Başkanı Osman Arslan, Bakanlar Kurulu üyeleri, Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, milletvekilleri, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya, Anadolu Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Hilmi Bengi, TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, generaller, albaylar ve yabancı askeri ataşeler tebrik ettiler.


AKM'deki törene Haşim Kılıç katılmadı


30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü dolayısıyla Atatürk Kültür Merkezi (AKM) tören alanında resmi
geçit töreni düzenlendi.


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün şeref tribünündeki yerini alması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan törene, TBMM Başkanı Köksal Toptan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, Danıştay Başkanı Mustafa Birden, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Işık Koşaner, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Metin Ataç, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aydoğan Babaoğlu, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Atila Işık, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan ve diğer yetkililer katıldı.


Yabancı misyon şefleri, subay ve astsubaylarla çok sayıda vatandaşın da izlediği törene Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç ile anamuhalefet partisi CHP Genel Başkanı Deniz Baykal törene katılmadı.


Törende, ilk olarak Genelkurmay Başkanı Orgeneral Başbuğ, jandarma motorize ekipleri ve süvari birliklerinin eşliğinde tören birliklerini ve vatandaşları selamladı.


Genç subayların konuşması


Törende, Kara Harp Okulu'ndan mezun olarak bugün Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) saflarında göreve başlayan Piyade Teğmen Cansu Taş ile Muhabere Teğmen Ferhat Keten bir tankın üzerinde "En genç subaylar" adına konuşma yaptılar.


Taş ve Keten, "Yüce Türk Ulusu"na seslendikleri konuşmada, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da her zaman ve her koşulda, büyük saygı ve güven besledikleri ve ulusun ayrılmaz bir parçası olan TSK'nın, çağdaş bilgi birikimine sahip, Atatürk ilke ve devrimlerine, Anayasa'da belirtilen Cumhuriyet'in temel niteliklerine ve demokratik değerlere yürekten bağlı, gönlü vatan, bayrak ve ulus sevgisiyle dolu genç subayları olarak, Türk ulusunun yarınlara güvenle bakabilmesi için her koşul ve ortamda gereğini yapacaklarından şüphe duyulmaması gerektiğini belirtti.


Taş ve Keten, "Yüce Türk Ulusu, gururla ifade ediyoruz ki Türkiye Cumhuriyeti Devletini parçalamaya, bölünmez bütünlüğünü ortadan kaldırmaya, devletin laik, demokratik yapısını değiştirmeye kalkacak her türlü teşebbüs, Türk ordusunun azim ve iradesi karşısında mutlaka hüsrana uğrayacaktır. Bu anlamlı günde vatan, Cumhuriyet ve
vazife uğrunda, gerektiğinde canımızı seve seve feda etmeye hazır olduğumuzu bir kez daha haykırıyoruz" dedi.


Komutanın konuşması


Tören Kıta Komutanı Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanı Tümgeneral Salih Zeki Çolak da 86 yıl önce bugün, tüm yokluk ve olumsuzluklara rağmen ulusun büyük bir zafer kazandığını söyledi.


Matem ve felaketlerle geçen yılların ardından elde edilen bu zaferin, ulusal birliğin ve ülke bütünlüğünün ancak Cumhuriyet bayrağı altında sağlanacağı bilincini de geliştirdiğini ifade eden Çolak, bu bilinçle ulusun, en karanlık felaketlerin, en derin uçurumun kenarında yok olmaktan kurtulduğunu, sonsuza dek kendisine rehberlik edecek Atatürkçü düşünce sisteminin aydınlığında, çağdaş uygarlığın hedefine giden yolda ilerlemeye başladığını kaydetti.


Çolak, "Türkiye Cumhuriyeti Devleti, çatısı altında, ulus devlet, üniter devlet ve laik devlet yapısıyla yine aynı onur ve aynı gururla varlığını sürdürecektir.


Onun bağrından çıkan TSK, laik, demokratik ve sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti'nin bekasına, bölünmez bütünlüğüne ve devlet yapısına yönelmiş her türlü tehdidi ortadan kaldırma azim ve kararlılığındadır. Bilgi çağının bilim teknik alanlarındaki gelişmelerinden yararlanarak, yeteneklerini daha üst seviyelere taşıyan TSK, yurduna ve ulusuna kasteden hain emeller karşısında aşılması imkansız çelik bir set gibi durmaktadır. Bu seti aşma
hayalleriyle yaşayanlar, bu hayallerine hiç bir zaman ulaşamayacaklardır" dedi.


Paraşüt timinin atlayışı ve tören geçidi


Türk Silahlı Kuvvetleri paraşüt timinin 3 bin metreden yaptığı gösteri atlayışının ardından tören geçidi başladı.
Paraşütçüler atlayışlarında Türk Bayrağı, Atatürk posteri ve kuvvet komutanlıklarının flamalarını taşıdı. Paraşütçüler, gösteri atlayışının sonunda şeref tribününü selamladı.


Cumhurbaşkanı Gül ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Başbuğ'un korteji ayakta selamladığı tören, karma bandonun geçişiyle başladı.


Türk Silahlı Kuvvetleri Sancağının taşınması ve Onur Kıtasının geçişiyle devam eden tören, daha sonra Kara, Deniz ve Hava Harp Okulları, astsubay yüksekokulları, Muhafız Alayı, Jandarma Taburu, Atlı Tören Kıtası, Armoni Mızıkası ve Genelkurmay Askeri Tarih ve Stratejik Etüd Başkanlığına bağlı Mehteran Bölüğü'nün geçişiyle sürdü.


Özel Kuvvetler Komutanlığı Doğal Afet Arama Kurtarma Birliği ile Jandarma Komutanlığı Operasyon ve Arama Kurtarma Taburunun geçişi sırasında, Özel Kuvvetler Komutanlığı helikopterleri de pist üzerinde gösteri uçuşu yaptı.


Topçu Taburu ile Tank Taburu Görev Kuvveti ve Mekanize Piyade Bölüğünün geçişleriyle devam eden törende, Kara Kuvvetleri Komutanlığına bağlı taarruz ve özel maksat helikopterleriyle Türk Hava Kuvvetleri'ne bağlı F-16 ve F-4 uçakları da yer aldı.


Kara birliklerinin geçişinde, Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine yeni giren karadan karaya "Yıldırım" füze sistemi ile Leopard tankının bir modeli de yer aldı.


Türk yıldızlarının gösterisi


Resmi geçit, Türk Hava Kuvvetleri Akrobasi Timi "Türk Yıldızları"nın gösterisiyle sona erdi. Devlet erkanı ve vatandaşlar, Türk Yıldızları'nın gösterisini beğeniyle izledi ve uzun süre alkışladı. Türk Yıldızları, gösterinin ardından Konya'daki ana jet üs komutanlığına döndü.


Org. Başbuğ akşam resepsiyon verecek


Orgeneral Başbuğ, akşam da Gazi Orduevi'nde resepsiyon verecek. Resepsiyona, Cumhurbaşkanı Gül, TBMM Başkanı Köksal Toptan ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Meclis'te grubu bulunan AK Parti, CHP ve MHP yöneticileri de katılacak.


İstanbul'da törenler sabah saat 09.30'da Taksim Cumhuriyet Anıtı'na çelenk konulmasıyla başlayacak, Vatan caddesindeki geçit töreniyle sürecek.


Zafer Bayramı KKTC'de de kutlandı


30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Günü, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde de (KKTC) törenlerle kutlandı.


Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Tören, Lefkoşa Atatürk Anıtı özel defterine "Türkiye'nin KKTC'ye sağladığı destekle geleceğe umutla baktıklarını ve emin adımlarla yürüdüklerini yazdı. Talat, "Haklı mücadelemizi dünyaya anlatmak için çalışıyoruz" ifadelerini kullandı.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler