YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Akman: Reyting ölçümlerinde tekel olmak istemiyoruz
Akman: Reyting ölçümlerinde tekel olmak istemiyoruz
Akman: Reyting ölçümlerinde tekel olmak istemiyoruz
21 Kasım 2008 / 08:17 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Televizyon yöneticileri ve yapımcıların çıkışıyla gündeme gelen ve haftalardır tartışılan 'reytinglerdeki şaibe' söylentilerine Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) son noktayı koydu.


Yeni bir sistem üzerinde çalıştıklarını söyleyen RTÜK Başkanı Zahid Akman, yeni uygulamanın bir ay içinde başlayacağını açıkladı. Akman, muhtemel tartışmalara yol açmamak için ayrıntılar hakkında bilgi vermedi.


Mevcut reyting anlayışını eleştiren Zahid Akman, sistemin tamamen reklam pastasına endeksli yapıldığını, bunun televizyonların yayınlarını esir almaya başladığını hatırlatarak, "Reyting ölçümlerinde tekel olmak istemiyoruz. Ama kimsenin itiraz edemeyeceği bir sistemi de uygulamaya koyacağız." dedi. Reyting ölçümleri Türkiye'de; reklam ajanslarının, reklamı yayınlayanların ve reklam verenlerin ortaklaşa anlaştıkları AGB şirketi üzerinden yapılıyor. Ancak Türkiye'deki reyting ölçümleri, reklam pastasının kime ne şekilde paylaştırıldığı ve reyting ölçümlerinin yapıldığı hanelerin tespitindeki çarpıklık kamuoyunda eleştirilere yol açıyor.


Son haftalarda yaşanan "GS ve BJK TV'nin ekranı karardı" eleştirilerine de açıklık getiren Zahid Akman, konunun kendilerinin dışında geliştiğini ve Doğan Grubu'na ait D Smart platformunun tutumundan kaynaklandığını söyledi. D-Smart'ın lisansı olmayan iki şirkete, Galatasaray ve Beşiktaş TV'lerinin logolarını aktardığını hatırlatarak, "Biz önce bunun, yayın kuruluşlarının kendi istekleri ile olan bir konu olduğunu düşünerek izin verdik. Sorumlu Murat Saygı, 'RTÜK, izin verdiği yayınlardan haberi olmayan bir kurumdur' diye bizi suçladı. Yaptıkları açıklamalar kabul edilebilir değil. İzni olmayan bir kanala, izni olan GS ve BJK TV'lerinin logolarını taşıdılar. Yine izinli olan o kanallarda da izni olmayan farklı tematik yayınları taşıdılar." diye konuştu. Kanunî yetkileri çerçevesinde hareket ettiklerini söyleyen Zahid Akman, D-Smart yetkilileri hakkında her türlü hukuki yollara başvuracağını ifade etti. (Zaman)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler