YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Akkuyu nedir? Akkuyu Nükleer Santrali projesi
Akkuyu nedir? Akkuyu Nükleer Santrali projesi
09 Aralık 2015 16:06
Ajanslara düşen son dakika gelişmesi şoke etti. Mersin Akkuyu'da yapılacak olan nükleer güç santali inşatı durduruldu. Akkuyu'da yapılacak olan santral Türkiye'nin ilk nükleer santrali olacaktı. Akkuyu nedir, Akkuyu Nükleer Santali detayları haberimizde

Ajanslara düşen son dakika gelişmesi şoke etti. Mersin Akkuyu'da yapılacak olan nükleer güç santali inşatı durduruldu. Akkuyu'da yapılacak olan santral Türkiye'nin ilk nükleer santrali olacaktı. Rusya uçağının düşürülmesinn ardırdan Rusya ve Türkiye arasında gerilimin artması nedeniyle olduğu tahmin edilen iptal nedeniyle ne olacağı henüz bilinmiyor. Projenin gelişimin nasıl olacak önümüzedki günlerde netlik kazanacak.

Akkuyu Nükleer Güç Santrali, Mersin ilinin Gülnar ilçesinde bulunan Büyükeceli Kasabasının Akkuyu mevkiinde inşaa edilecek olan nükleer enerji santrali. İnşasının tamamlanması halinde Türkiye'nin ilk nükleer enerji santrali olacaktır. Akkuyu sahası imzalanan ikili devletlerarası anlaşma sonucunda Rus kamu şirketi Atomstroyexport (ROSATOM'a bağlı Atomenergoprom'un alt şirketi) bedelsiz olarak teslim edilmiştir. Rus kamu şirketi buraya kendi bulacağı finansal kaynaklarla nükleer santral inşa edecek ve ürettiği elektriği 15 senelik alım garantisi ile Türk tarafına satacaktır. Santralın ne zaman devreye alınacağına ilişkin kesin tarihler bulunmamaktadır. 1200 MWe'lık dört üniteden oluşacak ve 4800 MWe'lık kurulu gücü ile tek başına Türkiye'nin elektrik üretiminin yaklaşık %6'sını karşılayabilecektir.

İNŞAAT AŞAMASI

14 Nisan 2015 tarihinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile birlikte Mersin Valisi Özdemir Çakacak, Rus Devleti Nükleer Şirketi ROSATAM Genel Müdürü Sergey Kiriyenko, Akkuyu Nükleer A.Ş. Genel Müdürü Fuad Akhundov'un katıldığı törenle tesiste bulunacak deniz yapıları ve limanın temeli atıldı. Temel atma sonrasında Krienkon temeli atılan deniz yapıları ve limanın ihalesini 394 milyon dolara Cengiz İnşaat’ın kazandığını açıkladı.

Temel atma töreninin ardından çevreciler tarafından girişteki demir kapıyı kilitlendi. Daha sonra polis müdahalesinden sonra eylem sona erdi.

REAKTÖR TİPİ

Akkuyu Nükleer Güç Santrali, Rusya'ya ait 3. nesil VVER-1200 (AES-2006) reaktör tasarımını kullanacaktır. Bulgaristan, Finlandiya, Çin ve Hindistan tarafından kullanımda olan VVER 1000 (AES-91) mimarisi üzerine geliştirilmiş olan bu reaktör tipi, en yeni nükleer güvenlik ve radyasyon sızdırma tedbirlerinin yanı sıra, 50 seneye kadar uzatılmış bir reaktör ömrü sunmaktadır. VVER tipi reaktörlerin diğer basınçlı su reaktörlerinden en önemli farkları arasında, yatay buhar üreteçleri ve hekzagonal örgü biçiminde yerleştirilmiş yakıt çubuğu tasarımları gösterilmektedir. Kullanım ömrü dolduğunda reaktörün ısıl verimi sadece %90 kapasiteye inmektedir. Reaktör tesisleri çift koruyucu zırhlı (reaktör kalbi koruma kabı), modern aktif ve pasif güvenlik tedbirleri ile donatılacaktır.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler