YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Akkuyu neden Rusya'ya verildi?
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Akkuyu nükleer santralinin yapımının neden Rus şirkete verildiğini açıkladı.
Akkuyu neden Rusya'ya verildi?
23 Nisan 2011 / 18:20 Güncelleme: 23 Nisan 2011 / 18:51

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Mersin-Akkuyu nükleer santralinin yapımı için Rusya'nın çok uygun bir teklif verdiğini belirtirken, ''Rusya stratejik bir teklif vermiştir, yalnızca fizibıl ve ekonomik bir teklif vermemiştir. Birçok yerde Rusya'ya şu eleştiri de yapılıyor; bu fiyata nasıl yapacaklar  Aldığımız teklif çok uygun bir tekliftir'' dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Bilkent Üniversitesi Marka Yaratma Yönetme Kulübü'nün Rixos Otelde düzenlediği ''II. Liderlik Forumu''na katılarak, liderlik kavramı konusundaki fikirlerini paylaştı ve öğrencilerin nükleer santralle ilgili sorularını yanıtladı.

Liderliğin asıl olarak zıtların yönetimi üzerine kurulu olduğunu ifade eden Yıldız, ''Liderlik aslında türlü yapan aşçı gibi herşeyi kıvamında koyabilen kişidir. Örneğin bir tarafta günlük geliri 1,5 milyon dolar olan kişi var, bir tarafta aylık geliri asgari ücretin yarısı kadar olan kişiler var. İki kesimi de iyi anlamak gerekir'' dedi. Yıldız, kaybetmeyi göze alamayan kişililerin kazanımla alakalı çok fazla bir şey elde edemeyeceğini, iyi bir liderin de kaybetmeyi gözen alan kişi olduğunu söyledi.

İnsanı anlamadan herhangi bir şirketi veya devleti yönetmenin imkanı bulunmadığını ifade eden Yıldız, iyi bir liderin özelliklerini ''dik durabilen, herkesle diyalog kurabilen, disiplinli, birçok işi aynı anda yapabilme becerisine sahip, şeffaf, en fazla sıkıntıya katlanan, tolerans gösterebilen, kaybetmeye hazır'' olarak sıraladı.

Liderlerin hayatın birçok sevinç ve iyilikleri karşısında her zaman aynı duruşu sergilediğini kaydeden Enerji Bakanı, bugün dünya nüfusunun 7 milyarı aştığını ve sürekli değişim halinde olan dünyada bu nüfusun iyi liderlere ihtiyaç duyduğunu, çünkü değişimin yönetilmesinin kolay bir hadise olmadığını kaydetti.

Dünyada kaynakların makul düzeyde paylaşılmadığını ifade eden Yıldız, 19 milyon nüfusun yaşadığı New York'un kullandığı elektriğin, Afrika'da 790 milyon kişinin kullandığı enerjiye denk olduğunu dile getirdi. Dünyada halen 1,4 miyar insanın ise elektrikle tanışmadığını belirten Enerji Bakanı, ''Bu kadar zıtlıkların bulunduğu dünya çok iyi bir şekilde yönetilmek zorunda ki değişim kabul edilebilir hale gelsin. Yoksa insanların şu anda oturduğunuz gibi sakin oturma imkanı kalmayacak'' dedi.


-HÜKÜMET NASIL KARAR VERİR -


Yıldız, konuşmasının ardından öğrencilerin sorularını yanıtladı. Bir öğrencinin ''AK Parti hükümeti bir karar alacağı zaman parti içinde buna nasıl karar veriliyor '' şeklindeki sorusu üzerine Yıldız, milletvekillerinin grup başkanlarına bağlı bir yapısı var. 5 grup başkan vekiline milletvekilleri her türlü görüşünü ifade edebiliyor. Gerekirse ilgili bakanlarla bunu istişare ederler. Konunun Bakanlar Kuruluna intikal etmesi gereken hususu varsa Bakanlar Kuruluna gelir'' diye konuştu.

Başka bir öğrencinin ''Liderler çocukluğundan belli midir, siz çocukken kendinizde liderlik ruhunu hissediyor muydunuz '' şeklindeki sorusu üzerinde Yıldız, okul döneminde herşeyi öğrenmek istediğini, bu nedenle 4 ansiklopedi okuduğunu, biriktirdiği paralarla da sürekli kitap aldığını anlattı.

''Kitap okuyan insanların üretken, televizyon izleyen insanların tüketken olduğunun bilinmesi lazım'' diyen Enerji Bakanı, gençlere televizyon ve internet başında uzun zaman geçirmemeleri tavsiyesinde bulundu. Yıldız, ''İnsanı tanımadan hiçbir şey olmuyor. İnsanları tanıyamazsanız bırakın liderliği, arkadaşlık bile yapamazsınız'' dedi.


-NÜKLEER SANTRAL KONUSU-


Bir öğrenci, ''Önceki yıl hiçbir enerji bakanının yapmadığı şekilde Greenpeace üyelerine çay ısmarlamış dertlerini dinlemiştiniz. Bu benim çok hoşuma gitti. Şu anda nükleerin dünyaya çok zararlı olabileceğinden bahsediliyor. Nükleerin Türkiye'ye tehlike getireceğini düşünmüyor musunuz '' şeklindeki sorusu üzerine Taner Yıldız, nükleerin sadece elektrik teminini içermediğini, sanayileşme açısından da çok ciddi bir sınıf atlama aracı olduğunu kaydetti.

Bugün dünyada 442 adet nükleer reaktör bulunduğunu, bunlardan 225 tanesinin ABD, Fransa ve Japonya'da yer aldığını, dünyanın en gelişmiş 30 ülkesi arasında da nükleere sahip olmayan tek ülkenin Türkiye olduğunu söyledi. Yıldız, ''Dünyada 442 tane nükleer santral var bunların gücü 7 Türkiye büyüklüğünü besler. Bunlar dünyadan kaldırılmadığı müddetçe bizim nükleer santralden vazgeçmemiz Türkiye'ye ihanet anlamına gelir'' diye konuştu. Dünyada 26 santralın 40 yaşını aşmış olduğuna da işaret eden Yıldız, eski teknolojiyle yapılan santralların kapatılmasından yana olduğunu bildirdi.


-SANTRAL İŞİ NEDEN RUSYA'YA VERİLDİ -


Bir öğrencinin ''Nükleer santral neden Rus şirkete ihalesiz verildi. Şirketin çok da sağlam olmadığını düşünüyorum, İran'da yaptığı santralde sorun varmış'' şeklindeki sorusu üzerine Yıldız, bugün dünyadaki nükleer santrallerin yüzde 5'inin Rus yapımı olduğu bilgisini verdi. Nükleer santral yapımı konusunda daha önce yapılan 4 ihalenin başarısız olduğuna dikkati çeken Yıldız, ''Böyle bir işin yalnızca bürokrasinin omuzlarına yüklenemeyecek kadar büyük olduğunu kabul etmek lazım'' dedi. Yıldız, şunları söyledi:

''Sene 1952, Güney Kore'de kişi başına düşen gelir Türkiye'den daha az. Sene 1970 ve 1980'li yıllarda Güney Kore'nin milli geliri bizden fazla değildi. Güney Kore iğneden ipliğe yüzde 100'ünü ithal eden bir santral kurdurdu ABD'li Westinghouse'a. Şu anda ise yüzde yüzünü ihraç ediyorlar. Kişi başına düşen milli gelirleri de şu anda Türkiye'nin iki katı. Dünyada 12 bin yıllık nükleer santral ömrü var. Şu anda bunun 600 yıllığını Rusya yapıyor. (Ucuz olsun, yarı fiyatına alayım) dediğinizde böyle bir nükleer santral yapımcısı yok dünyada. Şirketlerin dünyada kötü santral yapma şansları ve imkanları yok. Hiçbir sektör de nükleer santraller kadar kontrol edilmiyor ve denetlenmiyor.''


-NÜKLEER SANTRALDEN DEVLETE YÜZDE 20 KAR-


Nükleer santralden üretilecek elektriğin kilovatsaatine 15 yıl boyunca 12,35 sent alım garantisinin yüksek olmadığını da belirten Yıldız, söz konusu rakamın nükleer santral tamamlanıp üretime geçtiği tarihten geçerli olacağını, bugünkü fiyatlardan söz konusu fiyatın 6,40 sent düzeylerinde bulunduğunu vurguladı. Yıldız, ''Hangi sektör fiyatı sabitleyebilir ki. Elektrik fiyatları sürekli yükseliyor, biz burada fiyatı sabitledik. Rusya bu teklifi verirken stratejik bir teklif vermiştik, yalnızca fizibıl ve ekonomik bir teklif vermemiştir. Bir çok yerde Rusya'ya şu eleştiri de yapılıyor; bu fiyata nasıl yapacaklar. Aldığımız teklif çok uygun bir tekliftir'' dedi.

Rusya'nın Akkuyu nükleer santralini 60 yıllığa yapacağına işaret eden Yıldız, 15 yıl alım garantisinin ardından hiçbir para koymadan devletin yüzde 20 kar payı alacağını da vurguladı. AA
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler