YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Akıncı Üssü'nde hazırlık iki ay önce başladı
FETÖ darbe girişimini planlayan darbecilerin, Akıncı Hava Üssü'nde iki ay öncesinden hazırlığa başladığı tespit edildi. Akın Öztürk ile damadı Hakan Karakuş'un bir markette buluştuğu belirlendi.
Akıncı Üssü'nde hazırlık iki ay önce başladı
09 Ağustos 2016 / 07:18 Güncelleme: 09 Ağustos 2016 / 08:58

Darbe girişimi sonrasında başlatılan adli ve idari araştırmalarda yeni bilgiler ortaya çıktı.

Akıncı Hava Üssü'ndeki büyük brifing salonları gözaltılar için küçük bölümlere ayrılıp kullanıma hazır hale getirildi.

İhraç edilen Orgeneral Akın Öztürk'ün damadı Yarbay Hakan Karakuş, üsteki markette buluştuğu F16 pilotu Hüseyin Türk'ü bayram tatiline çıkmaktan vazgeçirdi. Türk, darbe girişiminde Türksat'a 4, TBMM'ye 2 bomba bıraktı.

15 Temmuz gecesi üste 16 uçak hazırlanması talimatı verilmesine karşın önce 9, daha sonra da 12 uçağın uçuş için hazır hale getirildiği tespit edildi.

Milliyet'te yer alan habere göre; yapılan araştırmalarda, halen tutuklu bulunan ve ihraç edilen eski Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk'ün damadı olan Yarbay Hakan Karakuş'un Akıncı Üssü'ndeki markette buluşmalar yaptığı anlaşıldı. Darbe girişimcileri arasında yer alan ve TBMM'yi bombaladığı belirlenen F-16 Pilotu Hüseyin Türk'ün ifadesinde önemli bilgiler verdiği öğrenildi. Türk'ün sorgusunda, Yarbay Karakuş'un Ramazan Bayramı'ndan hemen önce üsteki markette buluşmaya çağırıp görüştüğünü söylediği ortaya çıktı.

"Tatile çıkma"

Karakuş'la markette buluşan Türk'ün “bayram tatiline çıkacağını" söylemesi üzerine Karakuş'un, “büyük operasyon var, kal" şeklinde talimat vermesi sonrasında tatile gitmeyip kaldığını anlattığı öğrenildi. Bayram sonrasında herhangi bir büyük operasyon yapılmamasına karşın, ilk önemli faaliyetin darbe girişimi olması “büyük operasyon" tanımlamasıyla darbe girişiminin kast edildiği şeklinde yorumlandı.

Havada ikmal

Darbe girişimi sırasında gece uçuş sırası gelen Türk'ün, 00.30 sıralarında F-16 ile kalkış yaptığı ve sabah 05.30'a kadar havada kaldığı, uçuş sırasında havada bir kez ikmal yaptığı belirlendi. Türk'ün uçuşunda önce dört kez Gölbaşı'ndaki TÜRKSAT'a, iki kez de TBMM'ye bomba bıraktığı saptandı. Türk'ün TBMM'ye yönelik saldırı talimatını havadayken aldığı, kendisine uçuş sırasında gelen koordinatlar için kendisini yerden yönlendirilen görevlilerle “mutabıkız" görüşmesi yaptıktan sonra atışları yaptığı ortaya çıktı.

Tüm Özel Kuvvetler Ankara'ya

Bu arada, yürütülen adli soruşturmalarda, darbenin diğer merkezi olan Özel Kuvvetler Komutanlığı güzergahında yapılan yazışmalara el konuldu. Darbe girişiminde şehit edilen astsubay Ömer Halisdemir'in öldürdüğü Tuğgeneral Semih Terzi'nin, yurtiçi ve yurtdışındaki tüm özel kuvvetlere ait birlikleri Ankara'ya çağırmak için Özel Kuvvetler Komutanlığı'na geldiği anlaşıldı.

Terzi'nin imzasıyla gönderilmek üzere hazırlanan yazının, Terzi'nin ölümü nedeniyle daha alt rütbede görevde bulunan askeri yetkilinin imzasıyla tüm Özel Kuvvetler birliklerine gönderildiği, ancak imza sahibinin alt rütbede olması nedeniyle birlik komutanlarınca ciddiye alınmadığı tespit edildi. Bu nedenle Ankara'ya çağrılan birliklerin gelmediği ortaya çıktı.

Kaçan askerin lojmanı basıldı

Darbe girişimi gecesi Akıncı Üssü'nde 16 uçak hazırlanması talimatı verilmesine karşın önce 9, daha sonra da 12 uçağın uçuş için hazır hale getirildiği tespit edildi. Bu sırada, uçaklara bomba yüklemekle görevli bir askeri personelin görev yerinden kaçmasının ardından, söz konusu askeri personelin bulunması için darbeci grubun askerin lojmanlardaki evinin kapısını kırarak baskın yaptığı ancak bulamadığı öğrenildi.

 

MİLLİYET

 // Selçuk
Türksat'a 4 bomba bıraktım demek kelimelerle ifade etmek çok kolay demi 10 yıldır kapımın önü evim gibi olan işyerimi 5 dk gibi kısa sürede Yıkan kıran bu töreristlere Allah cezasını verir, müslüman müslümana bunu yaparmı...
10 Ağustos 2016 10:07
vay benim ordum vay
 // muammer
peygamber ocağını ne hale getirdiler be meğer bizim ordunun birkısmi tambir vatan haini çıktı bunlar içinden bu hainlerden ölenlerinde bu topraklarda defnedilmemesi lazım yoksa şehitlerimiz bunları yanlarında asla istemezler bunların naaşları bunlara emir veren ülkelere gönderilsin....
09 Ağustos 2016 Salı 12:12
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler