YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Akil İnsanlar'a yeni görev!
'Çözüm süreci' için yola çıkan Akil İnsanlar Heyeti bu kez '17 Aralık'ı sürecini' anlatacak.
Akil İnsanlar'a yeni görev!
21 Ocak 2014 / 11:12 Güncelleme: 21 Ocak 2014 / 11:18

Kürt sorununun çözümü için Anadolu'yu dolaşan Akil İnsanlar Heyeti, 8 ay sonra bu kez 17 Aralık darbesini anlatmak için sahaya iniyor.

Akil İnsanlar, Dolmabahçe’de görüştükleri Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’a, dünyaya 17 Aralık Darbesi’ni anlatmak isteklerini açıkladı. Görüşmeyi talep eden akil insanlar Doğu Anadolu üyesi ve Sivil Dayanışma Platformu Başkanı Ayhan Ogan, yapılmak istenen darbenin sadece hükümete değil, barış sürecine de yönelik olduğunu söyledi.

“17 Aralık bir darbe girişimidir” diyen Ogan şöyle konuştu:

“Cemaat olarak adlandırılan ama camia dememiz gereken ve ona gönül veren insanlar var. Hizmet edilmesi için bir araya gelmişler. Bunları ayrı tutuyorum. Fakat onlardan ayrı olarak dini motivasyonla bir gizli örgütlenme var. Bunun içindeki görev almış yetkili ve sorumlular ki en küçük mahalle sorumlusuna kadar bu örgütlenmenin bana göre içindedir. Bu otuz yıldır hazırlanmış bir örgütlenmedir. Temel hedefi; Türkiye’de sistemi ele geçirmektir. Dünyada da diğer ülkelerde çalışma yaptığı ülkelerde devleti siyaseti ele geçirme çabası vardır.”

Kazanımlara dönük saldırı

Bu yapının iş birliği yaptığı bölgesel büyük bir koalisyon olduğunu belirten Ogan, “Bu koalisyonun Türkiye’nin bütün kazanımlarına dönük bir saldırı yaptığını görüyorum. Bu büyük koalisyon karşısında azımsanamayacak güçlü bir toplumsal demokratik bir koalisyon kurabilme imkanımız var. Hem ulusal hem de uluslararası camiayı harekete geçirme gücümüz var. Çalışma yürüteceğiz. Herkese açık çağrıda bulunuyorum. Sadece Akil İnsanlar çalışmasında bulunanlara değil. Bu, bir egemenlik mücadelesidir” dedi.

Anlatmaya AB ile başlayacağız

Tüm dünyaya “Türkiye’de egemenliğin kullanımı demokratik yolla mı olacak antidemokratik mi olacak?” diye soracaklarını anlatan Ogan, “Yakında programımızı açıklayacağız. Önceliğimiz yurt dışı olacak. Avrupa Birliği’nden başlayacağız. AB’nin Büyükelçileri ile görüşeceğiz. Avrupa’ya, ABD’ye gideceğiz. Türkiye’de de her yere gideceğiz. Çok acil ve açık şekilde harekete geçeceğiz. Bugün harekete geçmezsek, ilerde nelerle karşılaşacağımızı da biliyoruz” dedi.

 

STAR

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler