YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Akil insanlara 'hunili' tepki
Akil insanlara 'hunili' tepki
01 Mayıs 2013 14:29
Akil İnsanlar Karadeniz heyetinin Çorum ziyaretini protesto eden bir grup genç kafalarına taktıkları hunilerle tepkilerini dile getirdi.

Karadeniz turu kapsamında Çorum’a gelen gelen Akil İnsanlar heyetinin ziyareti protestolarla başladı. Heyeti protesto eden Atatürkçü Düşünce Derneği, İşçi Partisi, TGB Üyeleri ve Milliyetçi Hareket partililer düzenledikleri basın açıklamalarıyla heyete tepki gösterdi.

Basın açıklamalarının yapıldığı Atatürk Anıtı ve etfarında polis geniş güvenlik önlemleri aldı. Bu arada bazı gençlerin tepki amacıyla deli olduklarını ve akıla ihtiyaç duyduklarını ifade etmek amacıyla kafalarına huni geçirdiler.

İlk olarak anıta gelen ADD, İP ve TGB üyeleri saygı duruşunda bulunarak İstiklal Marşı okudu. Grup daha sonra Akil insanların toplantı yaptığı otele doğru yürüyüşe geçti. Bunun üzerine Emniyet Müdür Yardımcısı Hasan Yiğit devreye girerek, grup üyeleri ile görüşme yaptı. Görüşmenin ardından grup yürüyüş kararından vazgeçti.

ADD Başkanı Uğur Demirer, 96 yıl önce 7 düvele meydan okuyanların bu topraklardan çıkarıldığını belirterek, bugünde o anlayışa hizmet edenleri bu topraklardan çıkaracaklarını dile getirdi.

Bir süre sonra Gazi caddesinde toplanan MHP ve Ülkü Ocaklarından bir grup Atatürk Anıtı’na geldi. Ellerinde Çeşitli sloganlar atan grup bir süre burada bekledi. MHP heyeti yürüyüş yapan grubu provokasyonlara karşı uyararak, grup içerisine sızma yapanlar olabileceği ve bu tür kişilere izin verilmemesini istedi.

MHP ve Ülkü Ocakları üyelerin oüluşan grup anıtta saygı duruşunda bulunarak istiklal Marşı’nı okuduktan sonra yürüyüşi geçti. Tekrar devreye giren polis ekipleri heyetle görüşme yaptı.  Yapılan görüşmelerin ardından gruplara şehitlik anıtına kadan yürümelerine müsaade edildi. Şehitlik anıtının olduğu bölgeye gelen gruplar tekrar otele yürümek isteyince polis engeliyle karşılaştı.

Bu sırada isminin Mehmet emin Saraçer isimli bir polis ile polisler arasında kısa süreli gerginlik yaşandı.

Türk bayrağı ile yürüyüş yapmaya kalkan Saraçer, “Başbakan Türkiye Cumhuriyetini terk edene göz yumun diyor. Bende terk ediyorum.. Amasya üzerinden terkedecem niye bırakmıyorsunuz. Amasya Tokat ordan Tunceli kırsalına geçecem. Niyşe bırakmıyorsunuz. Kardeşim” diyerek tepkisini dile getirdi.

Şehitlik anıtına yürüyen grup daha sonra olaysız bir şekilde dağıldı.

Burada bir açıklama yapan ADD Başkanı Uğur Demirer, toplantıya 7 kişilik heyetin katılması için Vali Yardımcısı ile görüşüldüğünü ve taleplerinin reddedildiğini belirtti. Kamuyondan gizlenen bu toplantıların farklı bir amaca hizmet ettiğini ileri süren Demirer, “Bu iddialarımız ortaya çıkmıştır. Burada bulunma nedenimizin ortaya çıkaracağı sonuçları görüyoruz” dedi.

MHP Merkez İlçe Başkanı Zeki Aşgın, akil insanların toplantı otele heyet gönderme düşüncesinde olduklarını belirterek, “Orada söz sahibi olan insanlar şehit aielelirini görüşme talebini daha kabul etmediler. Biz bu sorunun cevabını arıyoruz”

Bazı şehit aileleri ise, “Churbaşkanımız yemeğe davet ettiğinde şehit ailelerine kapımız açıktır diyordu. Şimdi niye açık değil. Niye kapıları kapatıyorlar. Görüşülmesi gereken zamanda niye kapatıyorlar.  Başımızdakilerin konuştukları hep yalan. Onların evlatlarının arasında şehit varmı. Gazi Varmı. Eli ayağını kaybeden varmı. Vicdanları varsa bizim yanımıza gelirler. Onları kınışyoruz.s Buraya gönderenleri kınıyoruz”

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler