YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Akil İnsanlar tutuklu milletvekilleriyle görüştü
Akil İnsanlar tutuklu milletvekilleriyle görüştü
03 Mayıs 2013 23:35
Akil İnsanlar Heyeti Güneydoğu Anadolu Bölgesi Grubu üyeleri, Diyarbakır D Tipi cezaevinde tutuklu BDP'li milletvekilleri ve belediye başkanları ile görüştü.

Grubu üyeleri Ahmet Faruk Ünsal, Mehmet Emin Ekmen, Lami Özgen ve Fazıl Hüsnü Erdem, görüşmenin ardından cezaevi önünde basın açıklaması yaptı.

Görüşmenin olumlu geçtiğini ifade eden Ünsal, "Son sürece dair çok büyük umutları, beklentileri ve destekleri var. Bunu çok açık bir şekilde ifade ettiler, bu son derece sevindirici" dedi.

Görüşme yaptıkları siyasetçilerin, güven telakkisi için birtakım sembolik adımlar beklediğini belirten Ünsal, şunları kaydetti:

"Biz yargının bağımsız bir şekilde devam etmesini ve en kısa sürede adaleti gerçekleştirecek kararı almasını temenni ediyoruz. Yakın zamanda da inşallah mahkeme olacak ve sürecin nasıl işleyeceğini göreceğiz. Şu an itibarıyla hasta mahkumların ve tutuklu insanların tedavileriyle ilgili birtakım sıkıntılardan bahsedildi. Burada hükümlü veya tutukluların bir kısmının bölge dışına nakillerinin yapıldığı söylendi. Bunlar doğal olarak hem şahısları, hem ailelerini zora sokan uygulamalar. Biz burada karşılaştığımız sorunları sayın Adalet Bakanı'na ileteceğiz. Şu anda siyaset yapan birçok insanın tutuklu olduğunu ve bunların dışarıda olması halinde süreci anlatma açısından önemli bir imkan olabileceğini düşünüyorlar."

Ünsal, cezaevindeki bütün tutuklu milletvekilleriyle görüştüğünü sözlerine ekledi.
Heyet üyeleri daha sonra kadın tutukluların bulunduğu Diyarbakır E Tipi cezaevine gitti.

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler