YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Akil İnsanlar toplantısında gergin dakikalar
Akil İnsanlar Ege Bölgesi Heyeti’nin Aydın programı kapsamında salon içerisinde ve dışarıda gergi dakikalar yaşanıyor.
Akil İnsanlar toplantısında gergin dakikalar
23 Mayıs 2013 / 13:12 Güncelleme: 23 Mayıs 2013 / 13:19

Akil İnsanlar Heyeti’nin Aydın’a gelişini protesto etmek isteyen gruplar, sabah erken saatlerden itibaren toplantının yapılacağı Aydın-Muğla karayolu üzerindeki otelin bulunduğu bölgeye geldi. Jandarma ve polis ekipleri bölgede geniş güvenlik önlemleri aldı. Otele gelen araç ve kişiler tek tek kontrol edilerek ismi olmayanlar içeri alınmadı. Dışarıda toplanan kalabalık geçmişte Aydın’a gelen Heyeti Nasiha’yı karşılamayan İttihat ve Terakki'ye mensup Esad Hoca'yı canlandırarak, içeride toplantı yapan heyeti protesto etti.
 
Salona kimlik kontrolü ile basın ve davetlilerin aldığı sırada ismi olmayan salona girmek isteyen Haldun Solak isimli vatandaş; “Ben Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyım. İçeride Türk Bayrağı yok. Vatandaş olarak içeriye girmek istiyorum” diyerek ısrar edince, güvenlik güçleri tarafından bölgeden uzaklaştırıldı. Türk Bayrağı açan Solak, tepkisini dışarıda da sürdürdü.

Salondaki davetliler arasında bulunan Ahmet Güler de, Akil İnsanlar Heyeti Ege Bölgesi Grubu Başkan Vekili Avni Özgürel’in basında yer alan demeçlerine tepki gösterdi. “Akılsız bir Başbakan olacak ve sizi kordon altına böyle alacak. Buraya geleceksiniz ve basından bile saklanacaksınız. Ben sizin yerinize olsa utanırım. Siz PKK’yı meşrulaştırmak için mi buraya geldiniz? Abdullah Öcalan’ı Meclis’e sokmak için mi geldiniz?” diyen Güler’e salonda bulunan diğer davetliler “Siz provokatör müsünüz?” diyerek tepki gösterdi. Özgürel’in açıklamalarından derlediği kupürlerin bulunduğu dosyayı heyete doğru fırlatan Güler’de salından çıkarıldı.

Tepkilerin olacağını ve bunların toplantıyı gölgelememesi gerektiğini belirten Özgürel, “Biz bir beklenti içerisinde değiliz. Sizlere yanlış ve doğruları telkinde bulunmak için gelmedik. Aklımızın erdiği ve bildiğimiz bir şeyler varsa bunları söylüyoruz. Protesto eden arkadaşımızın ifade ettiği benim sözüm ‘Başbakanın sadece kendi aklı ve tercihleri yeterli olsaydı bu kadar akil adama ne gerek vardı’ ifadesidir. Zaten Başbakan’da böyle bir beklenti içerisinde de değil. ‘Tek adam’ veya ‘Benim dediğim olacak’ şeklinde bir beklentisi yok. Eğer öyle olsaydı bu kadar akil denen insana ne hacet vardı” diye konuştu.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler